Generali Sigorta A.Ş

Eksper Ne Demek? Nasıl Eksper Olunur?

İlk Yayınlanma: 03.12.2021 Generali Sigorta Son Düzenleme : 29.11.2022

Eksper herhangi bir mülkü, aracı veya eseri değerlendiren, onun gerçek maddi değerini tespit eden bilirkişidir. Sigorta eksperi, kendisine iletilecek olan taleplere göre birçok farklı görev üstlenebilir. Satın almak istediği konutu ipotek ettirmek isteyenlerden kredi çekmek isteyenlere kadar birçok kişinin eksperden yararlanması gerekebilir. Bunun yanında araç hasar tespiti yaptırmak isteyenler ve sigortanın verdiği teminatı kullanmak isteyenler de sigorta eksper ihtiyacı duyarlar. Ayrıca araç alıp satmak isteyen kişiler de eksper hizmetinden istifade edebilirler.

Eksper Ne İş Yapar?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi eksperin birçok kritik görevi olabilir. Özellikle yargıya intikal eden durumlarda ya da sigorta şirketi ile olan anlaşmazlıklarda sigorta eksperliğine başvurmak gerekebilir. Bu sayede hasar gören araç ya da taşınmazın maliyetinin tespitini sağlamış olursunuz. Konut kredisi çekmek istediğinizde bankalar, müşterilerine kredi vermeden önce taşınmazın değerinin hesaplanması için söz konusu adrese eksper gönderirler. Eksperler, taşınmazı yerinde görerek ve gerekli incelemeleri yaparak gayrimenkulün değerini belirler. Eksper tarafından belirlenen taşınmaz değeri, eksper raporu ile belirlenir. Sigorta şirketi ile sigortalı arasındaki anlaşmazlıklarda bu rapor dikkate alınır. Müşteri ile eksper arasında da anlaşmazlıklar doğabilir. Bu tür durumlarda müşterinin farklı bir eksper talep etme hakkı vardır.

Nasıl Sigorta Eksperi Olunur?

Alım satın faaliyetlerinin yoğunlaşması ile birlikte sigorta eksperi olmak isteyenlerin sayısı da artmıştır. Bu işi yapmak için herhangi bir meslek grubuna sahip olmanız gerekmez. Herhangi bir üniversitenin herhangi bir bölümünden mezun olmanız yeterlidir. Bu kriteri sağlayan kişilerin yılın belli dönemlerinde Hazine Müsteşarlığı tarafından düzenlenen sınava girmesi gerekir. Sınavda başarılı olan adaylar Sigortacılık Eğitim Merkezi tarafından verilen eğitime katılmaya hak kazanırlar. Eğitimden sonra adaylar tekrar bir sınava tabi tutulurlar. Bu sınavda da istenen standardın üzerine çıkarak başarılı olunması durumunda zorunlu bir staj dönemine girilir. Stajı tamamlamayı müteakip eksper olmak için gerekli tüm adımlar sonlanmış olur. Alınan yeterlilik belgesi ile birlikte sigorta eksperliği görevine başlanabilir.

Sigorta Eksperi Ne İş Yapar?

Sigorta eksperi, sigorta yapılan değerin belirli riskler karşısında ne ölçüde zarar gördüğünü araştırır. Örnek vermek gerekirse konut sigortanız deprem, sel ya da hırsızlık gibi riskleri teminat altına alıyorsa, bu tür durumlarla karşılaşılması durumunda sigorta eksperi devreye girer. Eksper, konutta oluşan zararı hesaplayarak konut sigortası veya dask yaptırılan sigorta şirketinden teminat kapsamında ödemede bulunulmasını talep eder.

Dask Fiyatını Öğren!

Oto Eksperi Ne İş Yapar?

Sigorta eksperliği kapsamında verilen hizmetlerden biri de oto eksper değerlendirmesidir. Oto eksperler kasko sigortası veya trafik sigortası yapılan aracın kaza ya da farklı nedenlerden dolayı hasar görmesi durumunda oluşan hasarın maddi değerinin hesaplamasını yapar. Sigorta poliçesinde belirtilen teminatlara göre aracın kaza, arıza ya da hırsızlık durumlarına karşı koruma altına alınması mümkündür. Oto eksper, talepte bulunulduğu şekilde araçta bir hasar olup olmadığını belirleyerek sigorta şirketine sunulan bir rapor hazırlar. Hazırlanan raporda hasarın oluştuğu günkü maliyetler baz alınır. Aracın tamiratı için belirlenen bedel direkt olarak araç sahibine ödenir ya da sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu oto servis merkezinde arıza giderilir. Oto ekspertiz, araç incelemesi yaparken aşağıdaki kriterlere göre değerlendirmesini yapar:

  • Araç gerçekte de belirlenen özelliklerde midir?
  • Aracın dış görünüşüne bakıldığında herhangi bir eksiklik ya da kusur söz konusu mudur?
  • Aracın geçmişinde bir kaza var mıdır?
  • Aracın değişen parçaları var mıdır?
  • Araçta kaza sonrasında ne kadarlık bir maddi hasar oluşmuştur?

Kasko Fiyatını Hesapla!

Sigorta Eksperinin ve Oto Eksperinin Farkları Nelerdir?

Sigorta eksperi ile oto eksperi arasındaki temel fark, sigorta eksperi, sigorta şirketleri tarafından talep edilir. Oto eksper hizmeti sunan firmalar ise özel işletmelerdir ve müşterilerin taleplerine göre hizmet verirler. Günümüzde hemen her il ve ilçe merkezinde oto ekspertiz hizmeti veren firma vardır. Bu firmalardan, oto alım satımı yapan kişiler araçla ilgili ekspertiz raporu alabilirler. Bunun için de müşterilerden belirli oranda eksper ücretleri talep edilir. Söz konusu ücretler eksper firmasına göre değişir. Sigorta eksperleri, kaza ya da hasar sonrasında aracın incelemesini yapar. Hazırlanan rapor sigorta şirketine sunulur. Sigorta şirketi, eksper raporu sorgulama ile hazırlanan raporu dijital ortamda görebilir. Hazırlanan rapor baz alınarak aracın hasar bedeli araç sahibine ödenir. Araç sahibi, eksper ya da sigorta şirketi arasında oluşan anlaşmazlıklarda eksper personelinin değiştirilmesi talep edilebilir.

Konut Kredisi Başvurusunda Eksperin Görevleri Nelerdir?

Konut kredisi almak istediğinizde banka tarafından alacağınız eve bakmak için eksper gönderilir. Eksper, belli kriterleri dikkate alarak satın almak istediğiniz taşınmazın piyasa fiyatını belirler. Bu tespit esnasında taşınmazın bulunduğu muhit, altyapı ve imar durumu, binanın kaç yaşında olduğu gibi kriterler dikkate alınır. Tüm ayrıntılar incelendikten sonra ilgili mevzuat esaslarına göre bedel tespiti yapılır. Yapılan değerlendirme sonrasında eksper, bankaya bir rapor gönderir. Raporun incelenmesi neticesinde banka, talep ettiğiniz tutarın tamamını size kredi olarak verebilir. Eksper raporunda belirlenen taşınmaz bedeli, talep edilen kredi tutarının altında ise talep ettiğiniz kredinin tamamını bankadan alamazsınız. Konut kredisi başvurusunda bulunurken böyle bir durumla karşılaşma ihtimalini de göz önünde bulundurmak gerekir.

Benzer Başlıklar

Riziko Nedir?

Riziko Nedir?

Sigorta kanunlarına göre riziko, kişinin para ile ölçülebilen yararına, zarar oluşturabilecek bütün tehlikeleri kapsar. Tehlikeler başlangıçta belirle...

Devamını Oku
Araç Değer Kaybı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Araç Değer Kaybı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Araç kullanımının artması, her geçen gün trafiğin yoğunlaşmasına sebep olur. Bu da trafik kazalarındaki artışı beraberinde getirir. Meydana gelen bir...

Devamını Oku
Ehliyet Sınıfları Nelerdir? Hangi Ehliyet Çeşidi Ne İşe Yarar?

Ehliyet Sınıfları Nelerdir? Hangi Ehliyet Çeşidi Ne İşe Yarar?

Ehliyet Nedir?Ehliyet, ya da resmi adıyla Sürücü Belgesi, yetkili kurumlar tarafından karayolunda seyreden otomobil, otobüs, traktör gibi motorlu, ve...

Devamını Oku