Generali Sigorta A.Ş

Kış Lastiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İlk Yayınlanma: 25.04.2018 Generali Sigorta Son Düzenleme : 22.11.2022

Yaklaşan kışla birlikte güvenli sürüş için, aracınız için kış lastikleriniz hazır mı? Aracınızın karlı, buzlu yolda yol tutuşunun artması hem kendiniz ve aracınızdakilerin hem de trafikte bilinçli bir sürücü olmak için kış lastiği kullanımını ihmal etmeyin. Yaz lastiklerinin malzemesi 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda sertleştiği için yol tutuşu azalır, kışın kullanmak üzere üretilenlerse özel profillerinin yanı sıra, üretim malzemeleri sebebiyle daha yumuşak olup 7 derecenin altındaki soğuk hava şartlarında tutunmayı artırmaktadır.

Kış Lastikleri

Aracınızın standart lastikleri, hava sıcaklığı düştüğünde sertleşir ve kış şartlarında kullanımları güvensizleşir. Kış lastiğinin kauçuk bileşiği, standart lastikten farklı olarak buz ve karda güvenliğinizi artırır. Sürücü kaynaklı trafik kazalarının başlıca nedenlerinin en üst sırasında ‘araç hızını yol, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak’ yer almakta. Dolayısıyla hızınızı hava durumunun elverdiği koşullara uydurmamak kadar, aracınızı hava durumuna uygun biçimde yola çıkarmamak, yani kış mevsiminde uygun lastikleri kullanmamak da, kaza nedenleri arasında yer alır. Sürücüler kış aylarında yaz aylarına göre 6 kat daha fazla kaza riski taşımaktadır, kar ve buz bu oranı artırarak daha da fazla tehlike teşkil eder. Generali Sigorta’nın sunduğu Araç Sigorta ve Kasko hizmetleriyle aracınız yolda kaldığında, çekici ve kurtarma gibi hizmetlerden faydalanarak yola tekrar koyulabilirsiniz; ancak kış şartlarında hava ve yol durumuna uygun olarak, kış lastikleri kullanarak kaza, yolda kalma gibi tehlikelere karşı önceden tedbir alabilirsiniz!

Kasko Fiyatını Öğren!

Kış Lastiği Kullanımı

  • Mevsim boyunca kış lastikleri aracın 4 lastiği için de kullanılmalıdır.
  • Kış lastikleri sadece karda ve buzda değil, 7 derecenin altında ıslak veya kuru hava şartlarında da kullanımı güvenli kılıyor. Özellikle yağmurlu havalarda kış lastikleri, standart lastiklere göre avantaj sunuyor.
  • Ayrıca unutmamalı ki Karayolu Trafik Kanunu ve ilgili Karayolu Trafik Yönetmeliği gereği, araçta kullanılan kış lastiği ne ek olarak karlı ve buzlu yollarda bir takım kar zincirinin araçta bulundurulması da zorunludur.
  • Bölgesel olarak değişiklik gösterse de, ekim – nisan ayları arası kullanım öneriliyor.
  • Lastiklerin diş derinliklerine dikkat etmek gerekir zira diş derinliği azalmış lastikler su tahliyesi yapamaz ve fren mesafesinin uzamasına sebebiyet verir.
  • Kış aylarında daha güvenli bir sürüç için özellikle kavşak ve yokuşlarla, trafik ışıklarında daha dikkatli olup, hızınızı düşürün. Karlı bir zeminde yola çıkarken hızla kalkmak yerine aracınıza yavaş yavaş hız verin, lastiklerin patinaj yapması karın sertleşip daha kaygan bir zemine dönüşmesine neden olabilir.
  • Hiç bir durumda lastiklerinizin havasını düşürmeyin çünkü tabanları yola tam olarak oturmalıdır.
  • Soğuk havalarda standart lastik kullanmak yakıt sarfiyatını artırır.
  • Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından uygulanan yük ve yolcu taşıyan ticari araçların kış lastiği takma zorunluluğu, 1 Aralık 2014 Pazartesi günü başlıyor.

Aracınızın kışa hazır olup olmadığı kontrolüne önce zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası ile başlayın!

Benzer Başlıklar

Trafik Kazalarının Başlıca Sebepleri

Trafik Kazalarının Başlıca Sebepleri

2021 verilerine göre ülkemizde her gün ortalama 2 bin 735 maddi hasarlı ve 515 ölümlü, yaralanmalı trafik kazası gerçekleşiyor. Trafik kazalarının baş...

Devamını Oku
Dünyanın En Az Arızalanan Otomobilleri

Dünyanın En Az Arızalanan Otomobilleri

Zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası yaptırmanız otomobiliniz ile ilgili poliçe çerçevesinde belirlenmiş hasarların karşılanmasını sağlar. Anca...

Devamını Oku
Stajyer Ehliyet

Stajyer Ehliyet

Yeni ehliyet alacak sürücü adayları için gerçekleştirilen yeni yasal düzenlemelerde, ilk kez ehliyet alacak kişiler artık stajyer sürücü olarak kabu...

Devamını Oku