Generali Sigorta A.Ş

En Az Yakan Arabalar Nelerdir? Yakıt Cimrisi 8 Otomobil

İlk Yayınlanma: 02.11.2023 Generali Sigorta Son Düzenleme : 02.11.2023

Günümüz koşullarında araba tercihini belirleyen en önemli konuların başında yakıt tasarrufu geliyor. Satış fiyatı konusunda avantaja sahip araçlar ilk bakışta daha çekici olabilse de astarı yüzünden pahalıya gelebilir. Öte yandan fiyatı daha yüksek olan araçların sağladığı yakıt tasarrufu orta ve uzun dönemde bütçe açısından daha sürdürülebilir olabilir. Bu doğrultuda, araç alırken çok boyutlu değerlendirme yapmak ve yakıt cimrisi araçlar arasından tercih yapmak gerekir.

En Az Yakan Otomobiller

Genel olarak yakıt tüketimini etkileyen faktörler şu şekilde sayılabilir:

  • Motor hacmi
  • Çekiş sistemi, şanzıman, vites tipi gibi teknik özellikler
  • Aracın kullanım biçimi, lastik durumu gibi kullanıma özgü faktörler
  • Mevsim, şehir içi/şehir dışı kullanım gibi dışsal faktörler

Ayrıca spor ya da performans araçlarının diğer araçlar ile karşılaştırıldığında daha fazla yakıt tüketeceği de açıktır.

Genel bir değerlendirme yapıldığında, benzer araçlar arasında az yakan arabalar konusunda en önemli faktör motor hacmidir. Araçlarda motor hacmi küçüldükçe yakıt tüketimi de azalır. Motor ne kadar çalışırsa, o kadar çok yakıt tüketilir. Araç boyutu arttığında motora binen yük de artacağından buna bağlı olarak yakıt tüketimi de artar.

Öte yandan, yakıt tipleri farklı olan araçların yakıt performanslarını karşılaştırmak yanıltıcı olabilir. Bu doğrultuda araç satın alırken öncelikle yakıt tipine karar vermek, daha sonra yakıt tasarrufu açısından araçları karşılaştırmak uygun olacaktır.

En Az Yakan Benzinli Araçlar

Aynı tip araçlar karşılaştırıldığında, benzinli araçların diğer yakıt türlerine sahip olanlarla karşılaştırıldığında daha yüksek yakıt tükettiği bilinen bir gerçektir. Buna rağmen performans ve fiyat avantajı açısından tercih edilir.  En az yakan benzili araçlar aşağıda sıralanmıştır.

Renault Megane

Klasik araçlar arasında yer alan Renault Megane şehir içi aile kullanımı için uygundur.  Megane'nin en az yakıt tükenten araçlar arasında yer alan modeli 1.5 dCi’dir. 100 km’de ortalama 3.7 lt benzin tüketimi yapar. Şehir içinde tüketim ortalama 4.1 lt’ye kadar çıkarken, bu miktar şehir dışı kullanımda 3.5 lt’ye kadar düşer.

Peugeot 508

Peugeot araçlar hem şehir içi hem uzun yol kullanımında yakıt tüketimini optimize eden araçlar arasındadır. Özellikle Peugeot 508, 1.6 PureTech teknolojisi ile şehir içinde avantaj sağlar. Şehir içi yakıt tüketimi 100 km ortalama 4.5 lt iken uzun yolda ortalama 3.6 lt’ye düşer. Karma kullanımda ise 100 km’de ortalama 3.9 lt benzin yakar. Benzer şekilde 203 modelleri de düşük yakıt kullanımı sağlar. 100 km’de ortalama yakıt tüketimi 4.1 lt’dir.

Passat

D sınıfı araçlar arasında güçlü motora sahip olan Passat, yakıt tasarrufu bakımından da tercih edilen araçlar arasındadır. 100 km’de ortalama yakıt tüketimi 4 lt’dir. Şehir içi araç kullanımında yakıt tüketimi 100 km’de ortalama 4.5 lt’ye çıkarken, uzun yol tüketimi ortalama 3.7 lt’dir.

Citroen C4

Citroen markası içinde yakıt tasarrufu açısından en öne çıkan modellerin başında C4 gelir. C4’ü öne çıkaran en önemli faktörlerden biri dur-kalk özelliği olan hız sabitleme sistemidir. Bu sistem yakıt kullanımına da olumlu şekilde yansır. 100 km’de ortalama yakıt tüketimi 4.1 lt’dir. Şehir dışı kullanımda bu miktar 3.6 lt’ye kadar düşerken, şehir içi trafikte ise 100 km’de ortalama 4.9 lt’ye çıkmaktadır.

En Az Yakan Dizel Araçlar

Sadece yakıt tasarrufu açısından değerlendirildiğinde dizel araçlar benzinli araçlara göre daha yüksek performansa sahiptir. Çevre dostu özellikleri ile daha tercih edilen modeller arasında yer alır.  En az yakan dizel araçlar aşağıda sıralanmıştır.

Renault Clio

Renault Clio fiziksel ve teknik özellikleri hem şehir içi hem şehir dışı kullanımlarda en çok tercih edilen modeller arasında yer alır. Clio’nun 100 km’de ortalama yakıt tüketimi 3.7 lt’dir. Yakıt tüketimi şehir içinde 4.3 tl/100 km’ye çıkarken uzun yolda ise 3.3 lt’ye kadar düşer.

Volkswagen Polo

Volkswagen Polo benzer özelliklere sahip araçlar arasında en az yakıt tüketimi yapan araçlardan biridir. Ortalama olarak 100 km’de 3.5 yakıt tüketen aracın performansı uzun yolda 3 lt’ye kadar düşer. Şehir içinde ise 10 km’de ortalama 4 lt tüketime sahiptir.

Opel Corsa

Güçlü bir motora sahip olmasına rağmen yakıt tüketimi de az olan Corsa, şehir içi kullanıma son derece uygundur. Şehir içinde ortalama yakıt tüketimi 4.8 lt/ 100 km’dir. Uzun yolda bu miktar 3.6 lt’ye düşerken karma kullanımda ortalama 4.1 lt/100 km tüketime sahiptir.

Citroen C-Elysee

Citroen’in C-Elysee modeli spor görünümüne rağmen en az yakan arabalar arasında yer alır. 100 km’de ortalama yakıt tüketimi 4.3 lt’dir.

En Az Yakan Elektrikli Araçlar

Son dönemde elektrikli araç kullanımı giderek artmaktadır. Tercih edilmesinde hem yakıt maliyeti hem de doğa dostu olması sebebiyle sürdürülebilir teknolojisi rol oynar. Elektrikli araçlar 100 km’de ortalama 17,5 kW enerji tüketir. Maliyet açısından ise 100 km’de ortalama 40 TL’llik enerji tüketimi anlamına gelir. En tasarruflu benzinli araçlarda dahi bu rakam 160 TL’dir. Bu doğrultuda elektrikli araçların önemli bir yakıt avantajına sahip olduğu ve en ekonomik araçlar arasında yer aldığı açıktır.

Son olarak hangi araç kullanılırsa kullanılsın, aşağıdaki püf noktalarına dikkat etmek yakıt tüketimini azaltacaktır.

  • Aracı orta düzeyde ve sabit bir hılza kullanmak
  • Sürekli dur kalk yapmaktan kaçınacak güzergahları tercih etmek
  • Aracın rutin bakımlarını yaptırmak
  • Araç için kaliteli yakıt tercih etmek

Aracınızın kullanım ömrünü arttırmak için yakıt tüketimine dikkat ederken kasko yaptırarak oluşabilecek diğer tüm riskleri de ortadan kaldırabilirsiniz.

Benzer Başlıklar

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir arabanın yeni olmaması sizin için yeni olmayacağı anlamına gelmez. İkinci el araç satın almak, fabrikadan yeni çıkmış bir model satın almak kadar...

Devamını Oku
Trafik Kazalarında Kusur Oranları Nelerdir?

Trafik Kazalarında Kusur Oranları Nelerdir?

Trafik kazaları sonucunda hesaplanan kusur oranları hakkında detaylı bilgi almak ve kusur oranlarının anlamlarını öğrenmek için hemen tıklayın.

Devamını Oku
LPG Nedir?

LPG Nedir?

“Tüpgaz” olarak da adlandırılan LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı) ısıtma, pişirme ve aydınlatmalarda ön plana çıkan bir enerji kaynağıdır. Renksiz ve...

Devamını Oku