Generali Sigorta A.Ş

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlk Yayınlanma: 26.12.2018 Generali Sigorta Son Düzenleme : 22.11.2022

Bir arabanın yeni olmaması sizin için yeni olmayacağı anlamına gelmez. İkinci el araç satın almak, fabrikadan yeni çıkmış bir model satın almak kadar heyecan verici olabilir. Ancak elbette, ikinci el bir araç almak, hangi yeni aracın size en uygun olacağını bulmaktan daha çok dikkat gerektirecektir. İkinci el araç alımı hakkındaki kısa rehberimiz size yardımcı olacaktır.

Bütçenizi belirleyin!

Kullanılmış araba alışverişine başlamadan önce bütçenizi belirlemelisiniz. Bu seçeneklerinizi sınırlamak için size çok yardımcı olacaktır. Hesaplamanızı yaparken akılda tutulması gereken birkaç temel faktör mevcuttur.

  • Şahsi bütçe faktörleri

Sadece harcayabileceğiniz miktarı değil, aynı zamanda ne kadar harcamanız gerektiğini de gerçekçi bir şekilde hesaplayın. Ödeyebiliyor olmanız, bunun sizin için iyi bir tercih olduğu anlamına gelmez. Uzmanlar aylık kazancınızın %20'sinden fazlasını araba ödemesine harcamanızı önermiyor. Ancak elbette bu oldukça genel bir önerme ve her durumda mümkün olmayabilir. Kira veya ipotek, aylık faturalar, mutfak masrafı, telefon ve internet faturaları, var olan krediler ve diğer borçlar gibi diğer aylık harcamalarınızı da dikkate almanız gerekir. Bütün bu masrafları hesaba kattıktan sonra aylık bütçeniz sınırlı bir seviyede ise araba için yapacağınız ödemeleri düşük tutmanız faydalı olabilir.

  • İkinci el araçların “Gizli” maliyetleri

Bir araca sahip olmak, aracın bedelini ödemekten daha fazlasını gerektirir. İkinci el arabanızla aylık otomatik ödemeniz dışında da araç sigortasına, çeşitli vergiler ve bedeller, aracın kıymetinin düşmesi, benzin yağ değişimi ve diğer bakım harcamaları gibi masrafları olacaktır. İkinci el araç bütçenizi belirlerken bu faktörleri göz önünde bulundurmaya da dikkat edin. İkinci el aracınıza ne kadar maddi kaynak ayırabileceğiniz konusunda sağlam bir fikriniz olduğunda, o fiyat aralığındaki hangi araç tipinin sizin için en iyi seçenek olacağını belirleyerek aramanızı daraltabilirsiniz.

Kasko Fiyatını Öğren!

Marka ve Model Seçimi

Piyasada kullanılabilecek çok sayıda ikinci el araç mevcuttur. Bunları genellikle kategorilere ayırmanın çeşitli yolları da vardır. Her zaman için bulabileceğiniz en yüksek marka ve modeli seçmek zorunda değilsiniz. Şöhreti daha düşük olsa bile, bir alt model ya da daha az bilinen bir marka tarafından üretilen bir araç ihtiyacınızı karşılayabilir. Bunun için de aracı ne için kullanacağınızı düşünmelisiniz.

  • İhtiyacınıza uygun tercihler yapın

İkinci el araç alırken aramanızı daraltmaya başlamak için en iyi yollardan birisi, aracı çoğunlukla nasıl kullanacağınızı bulmaktır. Kendinize karşı dürüst olun ve ihtiyacınız olan özellikleri sıralayın. Örneğin, aileniz büyükse, daha fazla koltuklu bir araç düşünmek isteyebilirsiniz. Yolunuz uzun ise en iyi benzin kilometre kullanımına sahip otomobillere odaklanmak isteyebilirsiniz.

Detaylı Araştırma Yapın

Ne istediğini ve ne kadar harcayabileceğinizi biliyorsunuz. Şimdi bu aracı bulmalısınız. İnternet üzerinden alış-satış yapan firmalar işinize yarayabilir. Bu firmalar esasen alıcı ile satıcı arasında aracılık yapan siteler üzerinde çalışırlar ve satışlar genellikle web sitesi tarafından kontrol edilir. Web sitelerinde aracın kilometresi, markası, modeli, yılı, size yakınlığı gibi detaylara göre arama yapmanız çok kolay olacaktır. Şahsen satılık ikinci el araçları takip etmenin yolları da vardır. Kişiler arası doğrudan satışlar muaf tutulsa bile, ikinci el araç ticaretinin yapılabilmesi için, bu işi meslek edinen satıcıların bununla ilgili bir yetki belgesi sahibi olması gereklidir. Aynı zamanda satışa sunulmak üzere ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretini yapan işletmeye teslim edilen ikinci el motorlu kara taşıtı için taşıt teslim belgesi düzenlenmelidir. Satışlarda ikinci el aracın üzerinde kolaylıkla görülebilecek, taşıta ilişkin tanıtıcı bilgilerin güncel olarak yer aldığı bir kart bulunması zorunludur. Ek olarak araca ilişkin bir ekspertiz raporu alıcıya da verilmelidir. Ekspertiz raporunda ikinci el motorlu kara taşıtının özellikleri, arıza ve hasar durumu ile kilometre bilgileri bulunmalıdır. Sekiz yaşın üzerindeki araçlarda ise ekspertiz raporu zorunlu değildir yine de tavsiye edilir. Bu tür gereklilikleri yerine getiren ikinci el araç galerilerinden de alışveriş yapabilirsiniz. Araba galerileri genellikle araç hakkında daha çok bilgiye sahiptir ancak bir asgari satış fiyatları olacaktır. Üstüne taksitle alış seçeneği de daha olası bir şekilde karşınıza çıkacaktır. Ek olarak gazete ilanlarından da araç bakabilirsiniz. Sadece internet aracılığıyla yapacağınız bir aramada karşınıza çıkabilecek fırsatlara bu şekilde de ulaşabilmeniz mümkündür..

Pazarlık ve Kontrol

Yeni veya ikinci el fark etmeksizin bir aracın fiyatı neredeyse her zaman tartışmaya açıktır. Müzakere becerilerinizi sınava sokarsanız, ikinci el arabanızı alırken ciddi para tasarrufu sağlayabilirsiniz. Bu pazarlık esnasında bir numaralı müttefikiniz bilgidir. Aracın genel değeri hakkında sağlam fikriniz olduğundan emin olun. Bir bilen tanıdığınızdan faydalanmayı unutmayın. Aracın şu anki hali ve geçmişi de fiyatını belirleyen faktörlerden olacaktır. Aracı almadan mutlaka bir deneme sürüşüne çıkarın. Sadece bakaran çözemeyeceğiniz sorunların ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır. Son olarak mutlaka aracın şasi numarası ile aracın bakım ve kaza geçmişini araştırın. Bu hem geçmişteki sorunları önünüze dökerek aracın bedelinin adil bir rakamda kalmasını sağlayacaktır hem de aracı alıp almamanıza değip değmeyeceğini size gösterecektir. Alış ve satış işlemlerini tamamlarken mutlaka belgelerin doğru ve geçerli olduğunu kontrol edin. El altından almak belki baştan çıkaracak kadar kârlı gözükebilir, ancak telafisi zor sorunlara yol açması ihtimali daha yüksektir.

Aracınızın Sigortasını Yenilemeyi Unutmayın!

Aracınızı aldıktan sonra, eğer sigortalı değilse mutlaka sigortalamanızı, eğer sigortalıysa da mutlaka sigortasını üzerinize geçirmenizi tavsiye ederiz. Generali Sigorta Kasko Sigortası gibi hizmetleriyle ikinci el araç alımı sonrasında poliçeniz kapsamında olan herhangi bir kaza, doğal afet, cam kırılması, yolda kalmak, hırsızlık gibi nahoş durumlara karşı sizi ve sevdiklerinizi güvence altına alacaktır.

Benzer Başlıklar

Plaka Yenileme ve Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Plaka Yenileme ve Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Plaka yenileme ve değiştirme işlemleri hakkında detaylı bilgiler edinmek ve adım adım yapılması gerekenleri öğrenmek için hemen tıklayın.

Devamını Oku
Sıfır KM Araçlar için Sigorta İşlemleri Nasıl Yapılır?

Sıfır KM Araçlar için Sigorta İşlemleri Nasıl Yapılır?

İkinci el ve sıfır araçların zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekmektedir. Zorunlu trafik sigortasına ek olarak isteğe bağlı yapılan kasko sigort...

Devamını Oku
Sigorta Bilgi Merkezi Nedir? Ne İşe Yarar?

Sigorta Bilgi Merkezi Nedir? Ne İşe Yarar?

2003 yılında kurulan Sigorta Bilgi Merkezi, ilk olarak Tramer adıyla anılmaktaydı. Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi açılımı ile kullanılan Tramer, yap...

Devamını Oku