Generali Sigorta A.Ş

Aracınızı Arızalardan Uzak Tutmak İçin 6 Basit Adım

İlk Yayınlanma: 25.10.2018 Generali Sigorta Son Düzenleme : 01.07.2022

Her gün işe gidip gelenlerden yol gezilerine çıkan maceraperestlere kadar tüm iyi sürücüler, güvenli ve mutlu bir yolculuk için arabasını iyi durumda tutmanın önemli olduğunu bilir. Aracınızın mükemmel durumda olmasını sağlamak için aşağıda sıraladığımız basit adımları uygulayın. Böylece A noktasından B noktasına sorunsuz bir şekilde gitmeye hazır olacaksınız.

1. Basit bir kontrol listesi oluşturun

Arabanız üzerinde kontroller gerçekleştirmenin en kolay yolu, ayda bir defa veya en azından uzun yolculuklardan önce gözden geçirebileceğiniz basit bir kontrol listesi oluşturmaktır.

2. Yağ seviyelerini kontrol etmek

Motor soğukken yağ seviyelerine bakarak, farları kontrol ederek, yağ ve suyun yeterli olduğundan emin olun.

3. Elektrik tesisatını test edin

Elektrik tesisatını test ederek ve lastiklerin havasını ve diş derinliğini inceleyerek işe başlayın.

4. Kullanım kılavuzlarını inceleyin

Herhangi bir parçanın yerini bulmak, ilgili talimatları okumak ve arabanız için doğru seviyeleri öğrenmek için arabanızın kullanım kılavuzuna bakın. (Pek çok kişinin sık sık başına geldiği gibi kullanım kılavuzunu kaybederseniz genelde internet üzerinden bulabilirsiniz.)

Kasko Fiyatını Öğren!

5. Bir yakınınızdan destek alarak daha kapsamlı kontroller yapın

Mümkünse, bir arkadaşınızın veya aile ferdinizin sizin göremeyebileceğiniz şeyleri kontrol etmesini sağlayın. Örneğin, siz farları açıp kapatırken arabanın etrafında dolaşarak farları kontrol edebilirler ya da siz arabayı sürerken sıvı kaçağı olup olmadığına bakabilirler. Arabanıza başka birinin daha göz gezdirmesi, özellikle sürüş sırasında görülmeleri mümkün değilse, gözünüzden kaçmış olabilecek şeylerin fark edilmesi açısından büyük bir fark yaratabilir.

6. Her olasılığı düşünün: Hazırlıklı olun

Son bir ipucu da şu: potansiyel olarak meydana gelebilecek problemli durumları düşünmeniz ve arabanızın bunlarla başa çıkıp çıkamayacağını kontrol etmeniz önemlidir. Sisli veya yağışlı havada görüş mesafesi önemlidir; bu yüzden, far kapaklarının temiz olduğundan ve camları temizlemeniz gerekirse diye havalandırma sisteminin düzgün çalıştığından emin olun. Aracınızın arıza yapma olasılığına hazır olmanız da çok önemlidir; dolayısıyla, yedek lastiğiniz ve gerekebilecek ekipmanlarınız mutlaka iyi durumda olmalı. Ve tabii, nasıl lastik değiştireceğinizi iyi öğrenmeyi de ihmal etmeyin!

İster efsane bir tatil yolculuğu planlıyor olun isterseniz sadece evden işe gidiyor olun; arabanızın güvenli çalıştığı konusunda kendinizden emin olmanız son derece önemlidir. Mümkün olan en sorunsuz ve en güvenli yolculuğu yapmak için arabanızı çalıştırmadan önce yukarıda sıraladığımız altı basit tedbiri alın, güvenle yollara düşün. Generali Sigorta'dan kasko yaptıranlara "Anlaşmalı Servis İndirimi" ve "İkame Araç Paketi" desteği vardır.

Benzer Başlıklar

LPG Yakıt Tüketimi Avantajları

LPG Yakıt Tüketimi Avantajları

LPG yüzde kaç tasarruf sağlar ve LPG avantajları nelerdir gibi sorular birçok araç sahibinin merak ettiği LPG konusunda ilk merak ettikleri arasındadı...

Devamını Oku
Trafik Cezaları Nelerdir? Hangi Durumlarda Trafik Cezası Uygulanır?

Trafik Cezaları Nelerdir? Hangi Durumlarda Trafik Cezası Uygulanır?

Hayatınızın büyük bir bölümünü trafikte geçirdiğiniz için çoğu zaman trafik içerisinde bazı riskleri de beraberinde almış oluyorsunuz. Özellikle büyük...

Devamını Oku
LPG Yakıt Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

LPG Yakıt Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

LPG, ham petrolün rafinerilerde benzin ve mazot gibi türevlere ayrıştırılması ile ortaya çıkan ve günümüzde en fazla kullanılan araç yakıt türüdür. LP...

Devamını Oku