Generali Sigorta A.Ş

Aracınızı Arızalardan Uzak Tutmak İçin 6 Basit Adım

İlk Yayınlanma: 25.10.2018 Generali Sigorta Son Düzenleme : 01.07.2022

Her gün işe gidip gelenlerden yol gezilerine çıkan maceraperestlere kadar tüm iyi sürücüler, güvenli ve mutlu bir yolculuk için arabasını iyi durumda tutmanın önemli olduğunu bilir. Aracınızın mükemmel durumda olmasını sağlamak için aşağıda sıraladığımız basit adımları uygulayın. Böylece A noktasından B noktasına sorunsuz bir şekilde gitmeye hazır olacaksınız.

1. Basit bir kontrol listesi oluşturun

Arabanız üzerinde kontroller gerçekleştirmenin en kolay yolu, ayda bir defa veya en azından uzun yolculuklardan önce gözden geçirebileceğiniz basit bir kontrol listesi oluşturmaktır.

2. Yağ seviyelerini kontrol etmek

Motor soğukken yağ seviyelerine bakarak, farları kontrol ederek, yağ ve suyun yeterli olduğundan emin olun.

3. Elektrik tesisatını test edin

Elektrik tesisatını test ederek ve lastiklerin havasını ve diş derinliğini inceleyerek işe başlayın.

4. Kullanım kılavuzlarını inceleyin

Herhangi bir parçanın yerini bulmak, ilgili talimatları okumak ve arabanız için doğru seviyeleri öğrenmek için arabanızın kullanım kılavuzuna bakın. (Pek çok kişinin sık sık başına geldiği gibi kullanım kılavuzunu kaybederseniz genelde internet üzerinden bulabilirsiniz.)

Kasko Fiyatını Öğren!

5. Bir yakınınızdan destek alarak daha kapsamlı kontroller yapın

Mümkünse, bir arkadaşınızın veya aile ferdinizin sizin göremeyebileceğiniz şeyleri kontrol etmesini sağlayın. Örneğin, siz farları açıp kapatırken arabanın etrafında dolaşarak farları kontrol edebilirler ya da siz arabayı sürerken sıvı kaçağı olup olmadığına bakabilirler. Arabanıza başka birinin daha göz gezdirmesi, özellikle sürüş sırasında görülmeleri mümkün değilse, gözünüzden kaçmış olabilecek şeylerin fark edilmesi açısından büyük bir fark yaratabilir.

6. Her olasılığı düşünün: Hazırlıklı olun

Son bir ipucu da şu: potansiyel olarak meydana gelebilecek problemli durumları düşünmeniz ve arabanızın bunlarla başa çıkıp çıkamayacağını kontrol etmeniz önemlidir. Sisli veya yağışlı havada görüş mesafesi önemlidir; bu yüzden, far kapaklarının temiz olduğundan ve camları temizlemeniz gerekirse diye havalandırma sisteminin düzgün çalıştığından emin olun. Aracınızın arıza yapma olasılığına hazır olmanız da çok önemlidir; dolayısıyla, yedek lastiğiniz ve gerekebilecek ekipmanlarınız mutlaka iyi durumda olmalı. Ve tabii, nasıl lastik değiştireceğinizi iyi öğrenmeyi de ihmal etmeyin!

İster efsane bir tatil yolculuğu planlıyor olun isterseniz sadece evden işe gidiyor olun; arabanızın güvenli çalıştığı konusunda kendinizden emin olmanız son derece önemlidir. Mümkün olan en sorunsuz ve en güvenli yolculuğu yapmak için arabanızı çalıştırmadan önce yukarıda sıraladığımız altı basit tedbiri alın, güvenle yollara düşün. Generali Sigorta'dan kasko yaptıranlara "Anlaşmalı Servis İndirimi" ve "İkame Araç Paketi" desteği vardır.

Benzer Başlıklar

Aracınıza Yol Yardımı Gerektirecek Durumlar Nelerdir?

Aracınıza Yol Yardımı Gerektirecek Durumlar Nelerdir?

Siz ne kadar tedbirli ve dikkatli bir sürücü olursanız olun ister gündelik şehir içi trafiğinde ister şehirler arası uzun yolda olsun, aracınızla yola...

Devamını Oku
Hasar İhbarı Nedir? Nasıl Yapılır?

Hasar İhbarı Nedir? Nasıl Yapılır?

Sigortalanmış olan araç, gayrimenkul ya da eşyanın zarar görmesi durumunda uğranılan zarar sigorta şirketi tarafından karşılanır. Trafik sigortası, k...

Devamını Oku
İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir arabanın yeni olmaması sizin için yeni olmayacağı anlamına gelmez. İkinci el araç satın almak, fabrikadan yeni çıkmış bir model satın almak kadar...

Devamını Oku