Generali Sigorta A.Ş

Otomobil Aküsü Hangi Durumlarda Bitebilir, Neler Yapılmalıdır?

İlk Yayınlanma: 25.04.2018 Generali Sigorta Son Düzenleme : 29.11.2022

Otomobil Aküsü Bitmesi Özellikle içinde bulunduğumuz bu soğuk kış aylarında yolda kalmamak ve kötü sürprizlerle karşılaşmamak için, bakım gerektirmeyen türde bile olsa, aracınızın aküsünü mutlaka sık sık kotrol ettirin. Kış aylarında arka cam, ayna rezistanslarının çalışması, kalorifer ve silecek gibi sistemlerin daha sık kullanılması nedeniyle aküye daha çok yük biner. Bunun yanında tıkalı trafikte motor devri düşük kaldığı için şarj dinamosu aküyü sağlıklı bir biçimde şarj edemez. Akünüz bittiğinde paniğe kapılmayın! Aracın çalışması için elektrik üreten otomobil aküsü hangi durumlarda bitebilir neler yapılmalıdır, işte cevapları...

Otomobil Aküsü Hangi Durumlarda Bitebilir?

 • Araba çalışmazken iç ışıklarının, radyosunun veya diğer elektronik aksamlarının çalışır bırakılması.
 • Araba çalışmazken havalandırmanın açık bırakılması
 • Aracın uzun süre çalıştırılmaması
 • Aracın aküsünü şarj etmekle görevli aksamında arıza çıkması
 • Çok düşük sıcaklıklarda akünün donması

Bu Durumda Kimleri Arayabilirsiniz?

Aile veya arkadaşlar: Arabanızın aküsünü şarj edebilmeniz için gerekli olan çalışır otomobili getirebilirler. Çekici: Aracınızı aküsünün şarj edileceği bir tamir noktasına götürmenizi sağlarlar. Yol yardımı: Garanti kapsamındaki bir araç ise üretici firmanın yol yardım hizmeti olabilir. Kullanım kılavuzunu inceleyin. Bunun yanında geniş kapsamlı çekici hizmetleri sunan Generali Sigorta’dan Kaskonuz varsa size anında yardımcı olacaklardır. Siz de uygun fiyatlı kasko fiyatınızı öğrenmek istiyorsanız hemen aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

Kasko Fiyatını Öğren!

Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

Aküsü biten aracı çalıştırmak için en iyi yöntem çalışan başka bir araçtan akü takviye kablosu yardımıyla elektrik alıp arabanızın aküsünü şarj etmektir. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekiyor:

 • İki aracı kafa kafaya gelecek şekilde yanaştırın.
 • İki aracın kaputunu açın.
 • Araçlardaki yangın söndürme tüplerini kaputun yakınında bir noktaya koyun.
 • Önce takviye yapılacak aracı çalıştırın.
 • Takviye kablosunun artı ucunu iki akünün artı, eksi ucunu ise aynı şekilde eksi uçlarına takın.
 • Bir süre rolantide çalıştırdıktan sonra biraz gaza basarak devirini yükseltin.
 • İkinci aracı çalıştırmayı deneyin, eğer hala çalışmıyorsa aküsünün dolması için biraz daha bekleyip tekrar deneyin.
 • Tavkiye kablosunu uçları birbirine değmeyecek şekilde çıkartın.
 • Aküsü bitmiş olan aracı kesinlikle stop etmeyin. En azından 20 dakika yüksek devir ile sürüş gerçekleştirin. Bu sayede aracın aküsü dolacaktır.

Not: Aksi önerilirse bile yeni model aracınızı kesinlikle iterek çalıştırmayın. Yeni model araçların elektronik aksamları bu tarz bir durumda zarar görme şansına sahiptir. Eğer akü takviyesi yapamıyorsanız bir çekici çağırın. Yolda başınıza gelebilecek olumsuz durumlara karşı hazırlıklık olmak için oto kasko fiyatları konusunda detaylı bilgi alıp, araba kasko hesaplama konusunda aklınıza takılan soruları, Generali’ye 7/24 danışabilirsiniz.

Benzer Başlıklar

LPG Nedir?

LPG Nedir?

“Tüpgaz” olarak da adlandırılan LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı) ısıtma, pişirme ve aydınlatmalarda ön plana çıkan bir enerji kaynağıdır. Renksiz ve...

Devamını Oku
<strong>Ruhsat Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?</strong>

<strong>Ruhsat Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?</strong>

Belli dönemlerde aracınızın ruhsat yenilemesinin yapılması yasal bir zorunluluktur. Araç ruhsatlarının nasıl yenileceğini bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

Devamını Oku
Eksper Ne Demek? Nasıl Eksper Olunur?

Eksper Ne Demek? Nasıl Eksper Olunur?

Eksper herhangi bir mülkü, aracı veya eseri değerlendiren, onun gerçek maddi değerini tespit eden bilirkişidir. Sigorta eksperi, kendisine iletilecek...

Devamını Oku