Generali Sigorta A.Ş

Otomobilinizde Mutlaka Bulunması Gerekenler

İlk Yayınlanma: 25.04.2018 Generali Sigorta Son Düzenleme : 29.11.2022

Daha önceki bir çok yazımızda da yer verdiğimiz gibi, otomobil kullanmak; trafik kurallarına uyup, etrafa saygılı olunduğunda daha keyifli olup ve risklere daha az ihtimal yaratır… Bilinçli bir sürücü olmanın temelleri arasında yer alan trafik kurallarına uymak sadece emniyet değil hem sürücünün hem araç içinde yer alan diğer yolcuların hem de trafikteki diğer otomobillerin içindekilerin, yayaların ve canlıların emniyeti için vazgeçilmez olmalıdır. Önemsiz gibi görünen bazı kuralların herbirinin anlamı bulunur ve trafikte işi kolaylaştırır. Sadece trafik kuralları değil, sürücü olarak atlanmaması gereken detaylar da aynı derece de önemlidir. Örneğin her otomobilde mutlaka bulunması gerekenler konusu… ‘Ne olacak ki ehliyet, ruhsat bir de ilk yardım çantası yanımdaysa, yeterli’ demek doğru bir yaklaşım değil. Hem kurallara uymak hem de trafikte işinizi kolaylaştırmak için otomobilinizde mutlaka bulunması gerekenler neler, neden ihtiyaç duyulur?

Kasko Fiyatını Öğren!

Otomobilinizde mutlaka bulunması gerekenler arasında elbette aracın ruhsatı, trafik sigortası belgeleri, egzoz emisyon pulu ve araç muayene belgesi gibi yasal belgeler yer alıyor. Ayrıca ilkyardım çantası, yangın söndürücü, el feneri, üçgen reflektör, stepne mutlaka yer almalı. Yanı sıra lastiğiniz patladığında ihtiyaç duyacağınız bijon anahtarı, kriko ayrıca farlarınız bozulduğunda hem görüşünüzün kısıtlanmaması hem de trafik cezasından kaçınmak için yedek ampüllerin aracınızda bulunması vazgeçilmezdir. Yaklaşan yaz aylarına hazırlık olarak, görüşünüzü etkileyecek, ön camlardaki kirlenmeye karşı cam temizleyici, park halinde araç içindeki ısının artmasını engellemek üzere güneş siperliği de atlanmaması gerekenler arasında. Yine; uzun saatler sürebilen trafik ya da yolda kalmak gibi beklenmedik durumlara karşı hazırlıklı olmak adına otomobilinizin bagajında sıkça değiştireceğiniz temiz içme suyu ve enerji verecek atıştırmalıklar, gerektiğinde sıcak kalmanızı sağlayacak battaniye, ihtiyaç halinde kullanmak üzre hijyen ürünleri de eksik olmamalı. Beklenmedik durumlara karşı tedbir alıp, bu araç-gereçleri otomobilinizde bulundurmak gerekli olduğunda hayatınızı kolaylaştırcak. Yine beklenmedik durumlara karşı tedbir almak için kasko değerleri ile araç sigorta fiyatları konusunda bilgi edinmeyi de atlamamalı!

Benzer Başlıklar

Otomobiliniz çalınırsa yapmanız gerekenler

Otomobiliniz çalınırsa yapmanız gerekenler

Korktuğunuz başınıza geldi ve otomobiliniz çalındı. En sakin sürücüler bile bu durumda sükunetini yitirir. Ancak böyle bir suçun mağduru olmak can sık...

Devamını Oku
Ehliyet Alma Şartları & Kimler Ehliyet Alabilir?

Ehliyet Alma Şartları & Kimler Ehliyet Alabilir?

Ehliyet alma şartları, kimlerin hangi sınıf ehliyet alabileceği ve ehliyet ücretleri ile ilgili tüm detayları öğrenmek için hemen tıklayın.

Devamını Oku
ASBİS No Nedir?

ASBİS No Nedir?

ASBİS (Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi) araçların tescil işlemleri ile birlikte aynı zamanda sürücü belgesi işlemlerinin de dijital ortamlarda online ola...

Devamını Oku