Generali Sigorta A.Ş

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama

İlk Yayınlanma: 26.10.2023 Generali Sigorta Son Düzenleme : 28.11.2023

Trafik kurallarının ihlali Karayolları Trafik Kanunu'nun belirlediği yaptırımlarla sonuçlanan bir durumdur. Kişilerin hem kendini hem de trafikte seyreden diğer sürücüleri koruması, daha güvenli ve uygun bir sürüş yaşanması, kazaya sebebiyet verebilecek türden şeylerden kaçınılması, trafik kazalarının yaşanmaması gibi daha pek çok şeye ön ayak olan trafik kurallarına uymak insanları olası büyük dertlerden kurtarır. İnsanların hayatını tehlikeye atabilecek hemen her ihlal cezai yaptırımlarla sonuçlanır. Trafik cezasına neden olabilecek şeyler diğer kişileri etkilemekle de sınırlı değildir. Kişilerin araç içerisinde kemer takmaması, telefonla konuşması, alkol aldığı halde araç kullanması ve daha pek çok şey cezai yaptırımlarla karşılık bulur. Bu gibi yaptırımlarla karşılaşmamak için trafik kurallarının bilinmesi, bunlara uyulması ve her zaman için trafikte yaşanabilecek olayların ciddiye alınması gerektiği bilinmelidir.

Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır?

Belirli nedenlerle ehliyet veya araç plakasına yazılabilen trafik cezalarını sorgulama işlemi birkaç farklı yöntemle yapılabilir. Plakadan ceza sorgulama işleminin yapılabileceği yerler:

 • EGM internet sitesi
 • E-devlet
 • Gelir idaresi başkanlığı

Belirtilen yerlerin web siteleri üzerinden sorgulanabilecek trafik cezalarının yine belirlenen tarihlerde aksatılmadan ödenmesi gerekir. Tebligat gönderilerek veya sistem üzerine yansıtılarak haber verilen trafik cezaları, bildirildikten sonra en geç 30 gün içerisinde ödenmelidir. Ceza ödenmediğinde ve süre aştığında ödenecek olan tutara yine bir yaptırım söz konusu olur. 30 ila 15 gün arasında ödenmeyen cezalara %5, belirlenen 30 günlük ödeme süresini 15 gün aştığında ise ceza tutarının üzerine %25'lik bir ödeme eklenir. Ciddi maddi yükler oluşturabilecek bu durumlardan kaçınmak için ceza kontrolleri ara ara yapılmalı, zamanında ödenmelidir.

EGM İnternet Sitelerinin Trafik Cezası Sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğü kısaltılmış adıyla EGM, kişilerin trafik cezalarını kontrol edebilecekleri bir sistem barındırır. Bu sistem üzerinden araç ceza sorgulama hızlı bir şekilde yapılabilir. Bunun için takip edilmesi gereken bazı adımlar vardır. Bu adımlar:

 • EGM ceza sorgulama sitesine gidilir.
 • İlk sırada yer alan "Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama (Gerçek Kişi)" bölümüne tıklanır.
 • İstenen kimlik doğrulama işlemleri eksiksiz tamamlanır.
 • Açılan bölüme kimlik bilgileri ve e-devlet şifresi ile girilir.
 • Önce "E-hizmetler" bölümüne ardından "Tüzel Kişi" bölümüne tıklanır.
 • "Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama (Gerçek Kişi)" kısmına gelinir.
 • Açılan son sekmede yer alan plaka yazma bölümüne plaka yazılarak sorgulama tamamlanır.

EGM aracılığıyla sorgulama işlemi sadece dakikaları alır. Hızlı, pratik ve oldukça güvenli olan bu sistem hem akıllarda yer alan soru işaretlerini siler hem de olası bir ceza durumunun erken fark edilmesine yardımcı olur. Bu sayede borç katlanmadan fark edilip ödemesi tamamlanabilir.

E-devlet Üzerinden Trafik Cezası Sorgulama

Hemen her T.C. vatandaşının telefonunda yer alan E-devlet üzerinden sorgulama işlemi tamamlanabilir. Bu işlem için E-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası gereklidir. E-devlet şifresi bulunmayan kişiler bu şifreyi PTT şubelerinden cüzi bir para karşılığında temin edebilirler. Uzun uğraşlar gerektirmeyen şifre alma işlemi tamamlandıktan sonra sisteme giriş yapılır. Arama bölümünden ''Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama'' seçeneğine tıklanır. Daha sonra sorgulama işlemi için açılan sayfadan dakikalar içerisinde sorun halledilmiş olur.

GİB Üzerinden Trafik Cezası Sorgulama

GİB kısaltmasıyla sık sık duyulan Gelir İdaresi Başkanlığı ile pek çok işlem halledilebilmektedir. Bu işlemlerden biri de araç plakasına yazılan cezai yaptırımların sorgulanmasıdır. Basit birkaç adımdan meydana gelen GİB üzerinden sorgulama işlemi:

 • Gelir İdaresi Başkanlığı Vergi Dairesi web sitesine gidilir.
 • MTV ve trafik cezası sorgulama ve ödeme bölümü seçilir.
 • T.C. kimlik numarası ile araç plakası girildiğinde sorgulama işlemi tamamlanır. 

Bu şekilde de öğrenilebilecek plakaya yazılan ceza yaptırımları kısa sürede ödenmesi halinde herhangi bir sorun çıkarmaz. Ayrıca GİB ve E-devlet üzerinden sorgulama dışında ödeme işlemleri de halledilebilir. Bunun için yapılması gereken şey sekme üzerinden açılan ödeme kısmına giriş yapmaktır. Açılan ekran üzerinden banka veya kredi kartı aracılığıyla ödeme hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bankanın kişileri güvence altına almak ve bildirimde bulunmak için gönderdiği onay koduyla işlem tamamlanır. Pek çok banka ile tamamlanabilecek bu ödeme şekli zamandan tasarruf etmeyi sağlarken karmaşık olmaması nedeniyle zorluk da çıkarmaz.

Plakadan SMS ile Trafik Cezası Sorgulama

Plakadan trafik cezası sorgulama işlemlerinin bir diğer yöntemi olarak sıklıkla kullanılan sms yolu ile öğrenme işlemi de değerlendirilebilir. Sorgulama yapmak için belirlenen plaka kodu, tescil tarihi, T.C. kimlik numarası mesaj bölümüne girilir ve mesaj 1189'a gönderilir. Bu sayede gün içerisinde yanıt alarak ceza durumunu öğrenebilirsiniz. Çeşitli trafik kurallarının ihlali neticesinde uygulanan radar cezası sorgulama işlemi de bu sistem üzerinden tamamlanabilir. Radar cezaları kişilerin hız sınırlarını aştıklarında radar ile tespit edilerek uygulanan cezalardır. Radarlar yol üzerinde görülen veya görülemeyen şekillerde bulunabilir. Hız denetleme prensibi ile çalışan bu aletler çeşitli sinyaller aracılığı ile hızı algılar ve plakayı bünyesine kaydeder. Bu şekilde ceza uygulaması gerekli merciler tarafından belirlenir ve tamamlanır. Radara takılmamak için yol üzerinde bulunan hız sınırlarına uygun seyahat etmek her zaman için en doğru ve güvenli olandır. Aksi takdirde trafik kazaları meydana gelebilir. Araç kaskosu bulunmaması durumunda ciddi maddi kayıplara yol açabilecek bu durum için önceden önlem alınmalı, araçlara mutlaka kasko yaptırılmalı ve hız sınırlarına riayet ederek sürüş yaşanması gerekir.

Benzer Başlıklar

Anlaşmalı Kaza Tespit Tutanağı Doldururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anlaşmalı Kaza Tespit Tutanağı Doldururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yol bozuklukları ya da diğer çevresel faktörlerin yanı sıra dikkat dağınıklığı, hız tutkusu, kural tanımazlık gibi nedenlerden ötürü sıklıkla rastlana...

Devamını Oku
ASBİS No Nedir?

ASBİS No Nedir?

ASBİS (Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi) araçların tescil işlemleri ile birlikte aynı zamanda sürücü belgesi işlemlerinin de dijital ortamlarda online ola...

Devamını Oku
Tramer Nedir? Tramer Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tramer Nedir? Tramer Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tramer hakkında detaylı bilgiler edinmek ve nasıl tramer kaydı sorgulayacağınızı öğrenmek için hemen tıklayın.

Devamını Oku