Generali Sigorta A.Ş

Ferdi Kaza Sigortası ile Hayat Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

İlk Yayınlanma: 05.11.2018 Generali Sigorta Son Düzenleme : 11.03.2024

Hayat sigortası poliçesi kapsamında ölüm teminatı aşağıda belirtilenler haricinde hemen her türlü sebepten ölümü teminat altına alırken Ferdi Kaza Sigortalarında ölüm teminatı yalnızca Ferdi Kaza Sigortası Genel Şartlarında tanımlanan kaza sonucu ölüm riskini teminat altına almaktadır. Her iki sigorta da sadece Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında değil dünyanın her yerinde geçerliliğini korumaktadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatını Öğren!

Buna karşın Ferdi kaza sigortası ile hayat sigortası arasındaki fark temelde hayat sigortasının vefat teminatını sınırları çok daha geniş durumları alacak şekilde belirlemesinden oluşur. Bunlar arasında genel şartlarda belirtilen haricinde çeşitli hastalıklar, deprem, sel, yanardağ püskürmesi ve yer kayması gibi doğal felaketler, isyan, ayaklanma, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununda belirtilen terör eylemleri ve bunlardan kaynaklı sabotajlar ya da bu durumları önlemek amacıyla yetkili organların müdahalelerinden kaynaklanan ölüm durumunda ölüm teminatı ödenmektedir. Hayat Sigortası için istisnai durumlar şöyledir:

  • Sigortalı ticari hava hatları üzerinde yolcu nakline ruhsatına sahip işletmelerin uçaklarında veya herhangi bir hava aracında sadece yolcu sıfatıyla seyahat ederken teminat altındadır. Hayatı sigortalanan kişinin ölümü yolcu sıfatı haricinde havada yapılan yolculuklar sırasında gerçekleşirse, sigorta şirketi sadece riyazi ihtiyatı ödemekle yükümlüdür; ölüm tazminatını ödemez.
  • Sigortalı, intihar ya da intihara teşebbüsü sonucunda hayatını yitirirse, intihar esnasında akli dengesi ne durumda olursa olsun, sigortacı sadece sigortanın o andaki riyazi ihtiyatını öder. Aksine bir sözleşme ile süre daha aza indirgenmediyse ve sigortalı poliçesine aralıksız olarak en az üç yıl boyunca devam etmiş bulunuyorsa, sigortacı ölüm tazminatını değil ama sigorta teminatının tamamını ödemekle yükümlüdür. Sigortalı, poliçesinde aksine bir madde olmadığı sürece, AIDS, biyolojik, kimyasal ve nükleer silah kullanımı; biyolojik, kimyasal ve nükleer maddelerin açığa çıkmasına neden olacak her türlü saldırı ve sabotaj; ya da tedavi amacıyla kullanılanlar hariç nükleer rizikolar sonucu ölürse, sigortacı, sadece riyazi ihtiyatı ödemekle yükümlüdür.
  • Poliçede belirtilerek sigortadan faydalanan kişi hayat sigortasını yapmış sigortalıyı öldürmüş veya sigortalının öldürülmesinde herhangi bir şekilde suç ortaklığı yapmışsa sigorta bedelinden mahrum kalır ve bedel ölenin kanuni mirasçılarına ödenir. Aksi sigorta poliçesinde belirtilmediyse, Hayat sigortası savaş veya savaş tanımına uyan tatbikatlar halinden kaynaklanan ölümlerde geçerli değildir. Ancak sigortalı savaş sırasında ve savaş faaliyetleri nedeniyle ölürse ölüm tarihindeki riyazi ihtiyatlar ödeme tarihine kadar geçecek sürede biriken kanuni faizleriyle birlikte hak sahiplerine ödenir.
  • Hayat sigortasında kaybolma durumunda mahkemeden çıkarılacak gaiplik kararına göre ödeme yapılırken Ferdi Kaza sigortasında bu mevcut değildir.
  • Ferdi Kaza Sigortası, adından da anlaşılacağı üzere vefat teminatını ödemek için kaza tanımına uygun bir durumu şart koşarken Hayat Sigortasında yer almayan ancak bir kazaya maruz kalındığında hayati öneme sahip olan sürekli sakatlık, iş görememekten dolayı gündelik tazminat ve kazadan kaynaklı arızaların tedavi masrafları gibi durumları da teminat altına alır. Bu sayede sigortalı için çok daha tercih edilebilir bir şekilde kazanın sağ atlatılması halinde finansal açıdan hem kendisinin hem de yakınları ile ailesinin karşısına çıkacak maddi ve manevi zorluklar çok daha rahat bertaraf edilebilir.

Ferdi Kaza Sigortaları yapılan poliçenin maddelerine göre ek primler karşılığında aynı zamanda birden fazla yan hizmeti de içerebilir. Sigortalının mağdur olduğu ve kazanın kötü etkilerinin daha da ciddi hale gelmesinin önüne geçilmesi için her dakikanın çok değerli olduğu bir zamanda ambulans hizmeti ya da aile bireylerinin ulaşım ihtiyaçlarının karşılanması gibi konular hayati önem arz edecektir. Ferdi Kaza Sigortası bu konuların sorun halini almasını engelleyebilir.

Benzer Başlıklar

2014 Yılı Trafik Kazaları Rakamları Belli Oldu

2014 Yılı Trafik Kazaları Rakamları Belli Oldu

Sürücüler kadar yayaların da trafikte can güvenliklerini gözetmeleri, trafikte sadece kendi bulundukları noktaya göre değil diğer tüm öğeleri de kapsa...

Devamını Oku
Ferdi Kaza Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

Ferdi Kaza Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

Ferdi kaza sigortası, kişinin iradesi dışında günlük yaşantısında karşılaşabileceği kazaların sonuçlarına karşı maddi bir güvence oluşturur. Türkiye s...

Devamını Oku
Ferdi Kaza Sigortası Teminatları Nelerdir?

Ferdi Kaza Sigortası Teminatları Nelerdir?

Ferdi Kaza Sigortası olası bir kaza durumunda poliçe kapsamı dahilinde sizi ve sevdiklerinizi maddi yükümlülükten kurtarmayı amaçlayan bir sigorta tür...

Devamını Oku