Generali Sigorta A.Ş

Ferdi Kaza Sigortasının Avantajları Nelerdir?

İlk Yayınlanma: 05.11.2018 Generali Sigorta Son Düzenleme : 11.03.2024

Kazalar beklenmedik zamanlarda gerçekleşir ve kişinin kendisinin ya da yakınlarının kaynakları ile telafi edemeyeceği kadar büyük sonuçları olabilir. Ferdi Kaza Sigortası ne işe yarar sorusuna en temel verilecek cevap ise bu gibi olası kazaların çıkaracağı maddi zorlukları ortadan kaldırabilecek ve kişinin hem kendisini hem de ailesinin geleceğini garanti altına alabileceği bir koruyucu yatırım olmasıdır. Standart bir Ferdi Kaza poliçesinin içinde kapsanan ölüm durumu ve sürekli sakatlık teminatlarının yanı sıra kazanın sonucunda ortaya çıkacak tedavi masrafları, işten yoksun kalma nedeniyle gündelik tazminat, hukuksal koruma, ve sigorta şirketinin destek yardım teminatları da ek prim karşılığında poliçe kapsamına alınabilir.

Destek yardım teminatları ise sigortalının işyerinde, konutunda ya da yolda başına gelebilecek kazaların oluşturduğu ihtiyaçların giderilmesi ve kayıpların karşılanabilmesi için sigorta şirketi tarafından yılın 365 günü 24 saat acil ve sürekli olarak verilen hizmetleri kapsamaktadır. Bu yatırım sayesinde bir kaza gerçekleştiğinde durumun ihtiyacına göre kara ambulansı ya da sedyeli uçuş hizmetleri, cenaze işlemleri, konuta refakatçi hizmeti, ferdi kaza teminatları kapsamındaki yaralanmalar sonucunda sigortalının nakli ve geri dönüş seyahati, sigortalıya eşlik edenlerin nakli ve evlerine geri dönüş seyahatleri, sigortalının aile üyelerinden birisinin konaklaması ve seyahati, reşit olmayan çocuklarına ani hastalık ya da yardım gibi öğeler ayrıca poliçeye maddeler halinde eklenerek teminat altına alınabilmektedir.

Ebeveynin ölümü ya da sürekli sakatlığı durumunda çocuklarının eğitim masraflarının karşılanması amacıyla poliçede belirlenen bir süre boyunca yine belirlenen teminat sınırları dahilinde ödeme yapılması da mümkündür. Bu sayede sigortalı ailesinin kendi geçirdiği kazadan kaynaklı bir şekilde zor duruma düşmesini de büyük oranda engelleyecektir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatını Öğren!

Ferdi Kaza Sigortasının önemi, Karayolu yolcu taşımacılığı ya da madencilik gibi örnekleri olan belirli iş kollarında belirli iş kollarında yaptırılmasının kanunen zorunlu tutulmasından rahatlıkla anlaşılabilir. Bu iş kollarının haricinde faaliyet gösteren işyeri sahiplerinin de çalışanlarını sosyal sigorta yükümlülüklerinin yanında bu sigorta ile teminat altına almaları kendileri için oldukça faydalıdır. 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'nun 26. maddesi gereğince sigortalı çalışanın iş kazası veya meslek hastalığı meydana gelmişse SGK tarafından sigortalı çalışana ödenen tazminat, zarara sebep olan işyerinin kusurlu bulunduğu durumlarda işverenden tazminat tahsilatı ile alınır.

Ancak öngörülü bir şekilde davranarak önceden yaptırılmış bir Grup Ferdi Kaza Sigortası bu yüklenen mesuliyeti hafifletecek ya da bütünüyle ortadan kaldırabilecektir. İşyeri olmasalar bile kulüp ya da vakıfların da üyelerini beklenmedik kazalara karşı sigortalamaları olası bir olumsuz durumda karşı karşıya kalabilecekleri maddi ve manevi yükümlülükleri rahatlatacaktır. Kişi Aile Hukuksal Koruma sigortası sayesinde sigortalının taraf olduğu ve poliçeyle belirlenen konular kapsamındaki sözleşmeler ya da mevzuattan doğan hak ve sorumluluklarla ilgisi olan hukuksal uyuşmazlıkların, ilgili yargılama usulleri dahilinde giderilmesinde hukuksal çıkarlarının korunması için yapılması gereken çeşitli giderleri ve diğer edimleri belirli muafiyetler, sınırlar ve şartlara bağlı olarak teminat altına alır.

Lisanslı veya lisanssız amatör sporcular için antrenman ve müsabaka süreleri ile bu antrenman ve müsabakalara ulaşımları ya da özel yaşamları esnasında başlarına gelebilecek her türlü kaza ve acil durumlar için de ferdi kaza sigortası yaptırmaları öngörülü bir hareket olacaktır. Antrenmanlar ve müsabakalar süresince özellikle bu faaliyetlerin ilk ve son 15 dakikalarında normalden daha yüksek kaza ve yaralanma riski olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılmıştır.

Ferdi Kaza Sigortalarının primlerinin gelir vergisinden düşülmesi de bu sigorta ile teminat altına girmek için önemli faktörlerden bir tanesidir. Aynı zamanda teminat altına aldığı risklerin büyüklüğü göz önüne alındığında sigorta primi oranları genellikle oldukça uygun seviyelerde bulunmaktadır.

Benzer Başlıklar

Ferdi Kaza Sigortasında Hangi Haller Kaza Sayılmaktadır?

Ferdi Kaza Sigortasında Hangi Haller Kaza Sayılmaktadır?

Ferdi Kaza Sigortası aniden ve beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan gazlardan dolayı zehirlenme, yanma veya aniden yapılan bir hareketten dolayı adele...

Devamını Oku
Ferdi Kaza Sigortası İptali için Ne Yapılır?

Ferdi Kaza Sigortası İptali için Ne Yapılır?

Ferdi kaza sigortası iptali için size ait ve size özel olarak yapılan ferdi kaza sigortasının poliçesini dikkatli bir şekilde incelemeniz gerekmektedi...

Devamını Oku
2014 Yılı Trafik Kazaları Rakamları Belli Oldu

2014 Yılı Trafik Kazaları Rakamları Belli Oldu

Sürücüler kadar yayaların da trafikte can güvenliklerini gözetmeleri, trafikte sadece kendi bulundukları noktaya göre değil diğer tüm öğeleri de kapsa...

Devamını Oku