Generali Sigorta A.Ş

Otomatik Vites Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İlk Yayınlanma: 20.04.2021 Generali Sigorta Son Düzenleme : 20.04.2021

Son yıllarda araç sahibi olmak isteyenlerin büyük çoğunluğunun tercihi otomatik vitesten yana oluyor. Otomatik vites kullanım açısından önemli kolaylıklar vadettiği için sürücüler otomatik vitesli araçları öncelikli tutabiliyor. Peki otomatik vitesli araç kullanımına dair bilinmesi gereken noktalar neler ve sürücülerin ne gibi avantajları/dezavantajları var?

Otomatik Vites Araba Nasıl Kullanılır?

Otomatik vitese sahip arabalarda manuel arabalardan farklı olarak vites sürücü tarafından değiştirilmiyor. Adından da anlaşılacağı üzere vites sürüş esnasında otomatik olarak değişiyor. Bu nedenle otomatik vitesli araçlarda debriyaj bulunmuyor. Sol tarafta fren, sağ tarafta ise gaz pedalı bulunuyor. Otomatik vitesli araçlarda farklı vites seçenekleri bulunuyor:

 • D: Sürüş moduna geçmek için kullanılıyor.
 • R: Geri vites anlamına geliyor.
 • P: Park halinde kullanılması gerekiyor.
 • N: Vitesi boşa almaya yarıyor.

Bunların yanı sıra araçtan araca fark göstermekle birlikte değişik vites seçenekleri de bulunuyor. Sayı ile belirtilen vites seçenekleri aracın belirli bir viteste çalışmasını sağlıyor. Örneğin; 2 viteste sürülen araba kendini en fazla 2. vitese ayarlıyor. Otomatik vites arabanın nasıl kullanılması gerektiğini özetleyecek olursak;

 • Öncelikle; aracınıza bindiğinizde aynalarınızı kontrol etmeniz ve görüşünüzü kısıtlamayacak şekilde ayarlamanız gerekiyor.
 • Daha sonra ayağınızı frene basarak el frenini indirmelisiniz.
 • Start tuşuna basarak veya kontağı çalıştırarak aracınızı çalıştırmalısınız.
 • Vitesi "D" moduna aldıktan sonra gaz pedalına basarak harekete geçmelisiniz.

Otomatik Vites Kullanımı Avantajları

Otomatik vites arabalar sürüş kolaylığı açısından tercih sebebi oluyor. Debriyaj ile uğraşmayı gerektirmeyen otomatik vites arabalarda durmak istendiğinde frene, hızlanmak istendiğinde de gaza basılması yeterli oluyor. Sürekli olarak vites kolunu tutmak ve her hızlanma ya da yavaşlama esnasında vitesi değiştirmek de gerekmiyor. Bu nedenle hem ayaklar hem de eller yolculuk boyunca mümkün olduğunca az yoruluyor. Bunun yanı sıra otomatik vites arabalar geri kaçırma yapmıyor, yani eğimli yollarda çok daha rahat bir kalkış yapılmasını sağlıyor. Ekonomik açıdan yaklaşım sergilenecek olursa da otomatik vites arabaların satışı daha rahat gerçekleşiyor.

Otomatik Vites Kullanımı Dezavantajları

Otomatik vites arabaların fren balataları daha çabuk yıpranabiliyor. Aracın hızlanması da manuel araçlara nispeten geç gerçekleşiyor. Bu tür araçlar genel olarak daha fazla yakıt tüketiyor ve bakım masrafları da ne yazık ki daha fazla oluyor. Ortaya çıkacak herhangi bir arızada doğacak masraflar daha fazla tutabiliyor. Manuel araçlara kıyasla şanzıman arızaları da daha sık yaşanıyor.

Yarı Otomatik Vites ve Tam Otomatik Vites Farkları

Otomatik vites kendi içinde yarı otomatik ve tam otomatik diye ayrılıyor. Haliyle sürücülerin aklında "Yarı otomatik vites nedir?" sorusu beliriyor ve tam otomatik vitesten farkları da merak konusu oluyor. Yarı otomatik vites ile tam otomatik vites şu açılardan birbirinden ayrılıyor:

 • Yarı otomatik vites tek kavramaya sahip olduğu için yalnızca debriyaj görevi üstleniyor. Bu nedenle vites geçişleri yarı otomatik vites arabalarda oldukça hissediliyor. Fakat tam otomatik vites arabalarda vites değişimleri sarsıntıya veya sese neden olmuyor ve araba içinde bulunanlar tarafından fark edilmiyor.
 • Yarı otomatik vites arabalar aynı zamanda manuel araba gibi de kullanılabiliyor.
 • Tam otomatik vites arabalar yokuşta geri kaçırma yapmazken yokuş kalkış desteği bulunmayan yarı otomatik vites arabalar geri kaçırma yapabiliyor.
 • Tam otomatik vites arabalar daha fazla tercih ediliyor ve biraz daha yüksek fiyatlarla satışa sunuluyor.

Otomatik Vites Araba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Artık ehliyetler araç türüne göre ayrıldığı için otomatik vites araba kullanmayı tercih eden kişilerin otomatik vites ehliyeti alması gerekiyor. Sürücü kursundan alınan eğitim de otomatik vites arabaya dair olduğu için sürücüler tecrübe edinmiş oluyor. Otomatik vites araba kullanırken sol ayağı kullanmamak gerekiyor. Çünkü sol ayağı kontrol etmek pek kolay olmayabiliyor ve frene sol ayakla basıldığı takdirde araba aniden durdurulabiliyor. Otomatik vites arabaların bakımları konusunda da hassas davranmak gerekiyor. Sürüş esnasında hızlanmanın kademeli bir şekilde yapılması, gaz pedalına birden yüklenilmemesi bir diğer önemli nokta olarak karşımıza çıkıyor. Otomatik vites arabalarda en sık karşılaşılan sorun; panik anında veya dalgınlıkla fren yerine gaz pedalına basılması oluyor. Bu durum otomatik vites arabaların en büyük handikabını oluşturuyor. Yapılabilecek bu anlık hatadan dolayı çok sayıda kaza yaşanabiliyor. Otomatik vites araçların kontrolünün sağlanması da manuel araçlara kıyasla daha zor olabiliyor. Bu noktada kasko işlemi ön plana çıkıyor ve ayrı bir önem kazanıyor. Aracın kaskosunun yaptırılmış olması kaza riskine karşı araç sahibini güvence altına alıyor. Çünkü kaskosu olan araçlar, yaşanabilecek kazalardan sonra ortaya çıkacak ekonomik kayıpları ve manevi yıpranmaları büyük ölçüde önlüyor.

Benzer Başlıklar

Staj Sigortası

Staj Sigortası

Staj sigortası zorunluluğu ve nasıl yapılacağı hakkında tüm detayları incelemek için hemen tıklayın.

Devamını Oku
Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Trafik cezalarının nereye ve nasıl ödeneceği hakkında tüm detayları sizler için derledik. Trafik cezası ödeme adımlarını öğrenmek için tıklayın.

Devamını Oku
Bireysel Emeklilik İptali ile Ortaya Çıkan Sonuçlar Nelerdir?

Bireysel Emeklilik İptali ile Ortaya Çıkan Sonuçlar Nelerdir?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) sözleşmesi, teklif formunu imzalamanızdan 30 gün içerisinde yürürlüğe girer. Sözleşme yürürlüğe girmeden önce Bireyse...

Devamını Oku