Generali Sigorta A.Ş

Kasko Sigortası Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

İlk Yayınlanma: 08.06.2018 Generali Sigorta Son Düzenleme : 22.11.2021

Aracınızın sigortasının da sizin kadar benzersiz ve ihtiyaç duyduğunuz teminatları karşılıyor olması gereklidir. Kasko sigorta poliçesini ve fiyatlarını belirleyen birçok farklı faktör olmakla beraber, bu faktörleri göz önüne alarak ödediğiniz kasko sigortası fiyatı zorlayıcı ve kafa karıştırıcı olabilir. Bu sebeple ihtiyaçlarınızı karşılayacak olan doğru kasko sigortasını bulmak çok önemli. Kasko sigortası, zorunlu olmamakla beraber, isteğe bağlı olsa kapsayıcı ve koruyucu özellikleri ile maddi güvence açısından yapılması önerilmektedir. Kaza sonrası ödenen tazminatın yanı sıra yanma, çarpılma, çalınma, aracın kullanılamayacak duruma gelmesi durumunu da kapsamaktadır. Kasko sigorta fiyatı hesaplanırken pek çok değişken göz önünde bulundurulur. Sahip olunan aracın modeli, yaşı kasko sigortalarının değerini belirler. Araç sahibinin talebine göre farklı teminatlar da poliçeye eklenerek kasko sigortası bedeline ulaşılır.

Kasko Fiyatını Öğren!

Ne Tür Riskler Vardır?

Hiç kimsenin neden araba sigortası için farklı prim ödediğini merak ettiniz mi? Bunun nedeni, sigortanın kapsama alanı için ücretlendirilen tutar, ne kadar risk oluşturduğunuzun istatistiksel bir değerlendirmesine dayanmaktadır. Çok pahalı ve güçlü bir otomobile sahipseniz, genellikle daha ucuz, daha az güçlü bir otomobil ile birinden daha fazla para ödeyecek. Benzer şekilde, 20 yıllık sürüş tecrübesine sahip birisi, sadece L kalıplarını çıkardığı birinden daha az ödeme eğilimi gösterecektir, çünkü istatistiksel olarak deneyimli bir sürücünün daha düşük bir risk oluşturduğu anlamına gelir. Ancak bunlar sadece kurallardır ve sigorta şirketleri, motorlu araç sigorta primlerinizi belirlerken diğer bazı faktörleri dikkate alırlar.

Araç Sigortası Hesaplanırken Yaş Ve Yer Neden Önemlidir?

Kasko sigortası hesaplanırken yaş ve yer önemlidir çünkü araba sigortası tırnaklarının hesaplanmasında en etkili faktörlerden biri olma eğilimindeler. Motor sigorta primleri söz konusu olduğunda, yaş daha büyüktür; eski sürücüler sigortacılar tarafından kaza geçirme olasılığı daha az görülür. Genel olarak konuşursak, araç kullanma konusunda daha fazla tecrübe sahibi olma eğiliminde olmaları, oysa küçük sürücüler daha az deneyime sahip olma eğilimindedir. Suç oranlarının yüksek olduğu bölgelerde yaşayanlar da daha fazla para ödemek eğilimindedir. Posta kodunuz yüksek suç alanındaysa, sigorta şirketleri aracınızın zarar görme, hasar veya çalınma riskini artırmak için primlerini ağırlaştıracaktır.

2017 Yılına Ait Kasko Hesaplama Hangi Kriterleri

  • Aracın markası, modeli, yaşı,
  • Sürücünün ehliyet süresi, daha önce kaza yapıp yapmaması durumu ve mesleği,
  • Araç plakası, seçilen teminatlar, hasarsızlık indirimi vs.
Standart bir kasko poliçesi bedelini aracın model yılı, markası ve tipi bilgileri ile edinebilirsiniz. Ancak unutmamak gerekir ki her sigorta şirketi kendi politikasını uygulayarak poliçe değerinde değişiklik yapabilirler.

Kasko Sigortası Teklifi Alın

Siz de hızlıca kasko sorgulaması yaparak, hemen araç sigortası fiyatınızı öğrenin. Generali farkı ile kasko poliçenizi yaptırmak için, hemen kasko hesaplamanızı yaptırıp, size özel kasko sigortası teklifinizi alın.

Kasko değer listesi sayfamızda bulunan "Araç Kasko Değeri Hesaplama Aracı"nı da kullanabilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Sovtaj Nedir?

Sovtaj Nedir?

Sigorta şirketleri, hasar görmüş bir malın veya hasar görmeyen kısımların sigortalının onayı ile satılmasını sağlar. Gelire dönüştürülen veya hasar gö...

Devamını Oku
LPG Nedir?

LPG Nedir?

“Tüpgaz” olarak da adlandırılan LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı) ısıtma, pişirme ve aydınlatmalarda ön plana çıkan bir enerji kaynağıdır. Renksiz ve...

Devamını Oku
Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), aktif çalışma yaşamınız süresince yaptığınız tasarrufları uzun vadeli yatırıma yönlendirebileceğiniz ve emeklilik dö...

Devamını Oku