Generali Sigorta A.Ş

Tatildeyken valiziniz çalınırsa ne yapmalısınız?

İlk Yayınlanma: 12.07.2019 Generali Sigorta Son Düzenleme : 18.11.2021

Tatildeyken valizinizin çalınması, - özellikle de seyahatiniz boyunca ihtiyaç duyduğunuz önemli şeyler içindeyse - bir kabusa neden olabilir. Dizüstü bilgisayar, cüzdan, hatta pasaport gibi değerli eşyalarınızın çalınan valizin içinde olduğunu varsayın. İnanılmaz derecede can sıkıcı bir durum değil mi? Ancak unutmayın; başınıza gelen bu felakete nasıl yaklaşacağınızı bilmeniz ve hızlıca çözüme kavuşturmanız stresinizi kısmen de olsa azaltacaktır. Masrafların cebinizden çıkmaması için bütün kişisel ve değerli eşyalarınızı seyahatinizden önce sigortalatmanız gerektiğini de hatırlatalım. Bu makalede, en kısa sürede eşyalarınızın yenisini alabilmeniz için valiziniz çalındığında neler yapmanız gerektiğini adım adım gözden geçirdik. Ayrıca, valizinizin güvenliğini sağlayabilmeniz için bazı ipuçları da ekledik ki; bu sayede hırsızlardan korunup valizinizin çalınmasından dolayı göreceğiniz zararları sınırlandırabilesiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatını Hesapla!

1. Adım: İki kez kontrol edin!

Herhangi bir kayıp bildirimi göndermeden önce, valizinizin çalındığından ve kazara başkası tarafından alınmadığından emin olmak için tekrar kontrol edin. Etiketinde iletişim bilgileri bulunan benzer bir çanta olup olmadığına bakın ve bir yere bırakılmış olma ihtimaline karşı yakınınızdaki personele danışın.

2. Adım: İlgili kişiye bildirin

Çantanızın kayıp olduğundan emin olduktan sonra, ilgili kişiye bildirmeniz gerekir. Bulunduğunuz yere göre ilgili kişi; havayolu personeli, otel veya hostel personeli, tren kondüktörü, restoran müdürü veya toplu taşımadaysanız sürücü olabilir. Çantanızın kayıp veya çalıntı olarak kaydedildiğini kanıtlamak için ihtiyaç duyacağınız, ülkeye göre değişiklik gösterebilecek formları veya yazılı belgeleri talep edin ve şirket tarafından tazminat veriliyorsa şirket politikasını öğrenin. Havayolları ve otellerde, size kişisel hijyen malzemeleri gibi acil durum eşyaları temin edebilirler. Kiminle iletişim kuracağınız veya ilk raporlama sürecinin nasıl ilerlediği hakkında tavsiyeye ihtiyacınız varsa, sigortanızın müşteri hizmetlerini arayarak yardım ve tavsiye isteyin.

3. Adım: Kartlarınızı veya telefonlarınızı kullanıma kapatın

Valizinizde suistimal edilebilecek banka kartları, cep telefonları veya benzer değerli eşyalar varsa, potansiyel masraflardan kaçınmak için bunların kullanıma kapatılmasını sağlayın. Bankanızı ve cep telefonu operatörünüzü arayarak durumu açıklayın. Bu sayede bankanız, ileriye dönük ücretlendirmeyi engelleyebilir ve gerçekleşmiş olabilecek hileli işlemleri iptal edebilir. Bankanız gerekirse kart kullanmadan paranıza nasıl erişebileceğiniz hakkında bilgi de verebilir.

4. Adım: Polise bildirin

Sigorta teminatınızın geçerlilik kazanması için, genellikle valizinizin çalındığını ifade eden yazılı bir polis raporuna ihtiyaç duyulur. Bu raporun 24 saat içerisinde alınması önemlidir; yabancı bir ülkede bunu nasıl yapabileceğinizi bilmiyorsanız sigorta şirketiniz size yardımcı olabilir.

5. Adım: Talepte bulunmak için sigorta şirketinize ulaşın

Hırsızlığı bildirdiğinize ve hileli harcamaları engellediğinize göre, sigorta şirketinizi arayıp talepte bulunabilirsiniz. Kaybolan eşyalarınızı nasıl bildireceğiniz ve en kısa sürede yenisini nasıl elde edebileceğiniz konusunda sigorta şirketiniz sizi yönlendirecektir. Pasaportunuz çalındıysa, en yakın elçiliğe başvurarak yeni bir pasaportu nasıl alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

6. Adım: Faturalarınızı bulun

Belirli bir değerin üzerindeki eşyalar, örneğin dizüstü bilgisayar veya telefon gibi elektronik eşyalar için talepte bulunmak üzere fatura veya seri numarası gibi bir tanımlayıcı kod gerekebilir. E-postalarınızda veya internette kayıtlı olabilecek gerekli belgeleri bulmaya çalışın ve bu cihazların ev eşyası sigortası kapsamında olup olmadığını kontrol edin.

7. Adım: Gelecekte önlem alın

Hırsızlığı her zaman önleyemeseniz de, riski sınırlamanın ve hırsızlık halinde süreci kolaylaştırmanın yöntemleri vardır. Öncelikle, çantalarınızı çok kullanılan renk ve ebatlarda seçmemeniz ve dikkat çekici bir valiz etiketi kullanmanız hem başka çantalarla karışmasını önleyecektir hem de kayıp / çalınma halinde bulunması için kolaylık sağlayacaktır. Bütün çantalarınıza iletişim bilgilerinizi yazın ve seyahat ederken çantalarınızın nerede olduğunu mutlaka takip edin. En ideal olanı, elbette ki gözünüzün önünde olmasıdır. Uçaktan indiğinizde mümkünse gecikmeden valiz teslim bandına gidin ve çantaların çıkışını takip edin, böylece kazara da olsa başkasının çantanızı almasını önlemiş olursunuz. Seyahat ederken, güvenli bir alan olduğu ilan edilmiş olsa bile çantanızı güvensiz olduğunu düşündüğünüz bir yerde kesinlikle bırakmayın ve değerli eşyalarınızın miktarını minimumda tutun. Son olarak, pasaport ve kimlik kartı gibi önemli belgelerin kopyalarını mutlaka bulutta saklayın; bu belgelerin çalınması halinde kopyalarına sahip olmanız değişim sürecini çok daha hızlandıracaktır. Aldığınız bütün önlemlere rağmen bu şanssızlığı yaşamanız durumunda ise, seyahat öncesinde yaptıracağınız sigorta, süreci atlatmanızı kolaylaştıracak ve zararınızı tazmin edecektir. Her seyahate yönelik parlak ipuçlarımız ile temel ihtiyaçlarınızı hiçbir zaman unutmayın ve gizli tatil ücretlerinden kurtulun: El çantanızdan maksimum fayda sağlayarak bagaj ücretlerinden kurtulun Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler? Yaz Tatilinize Hazırlanmanın Stresini Üzerinizden Atın Yurt Dışında Yaz Tatilinizi Geçirebileceğiniz 10 Harika Lokasyon Yurt dışı tatili öncesinde seyahat sağlık sigortası yaptırmayı unutmayın! Generali Sigorta, seyahat sağlık sigortası ile yurt dışı seyahatinizde de yanınızda.

Benzer Başlıklar

Ferdi Kaza Sigortasında Hangi Haller Kaza Sayılmaktadır?

Ferdi Kaza Sigortasında Hangi Haller Kaza Sayılmaktadır?

Ferdi Kaza Sigortası aniden ve beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan gazlardan dolayı zehirlenme, yanma veya aniden yapılan bir hareketten dolayı adele...

Devamını Oku
Ferdi Kaza Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Ferdi Kaza Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Kazalar beklenmedik zamanlarda gerçekleşir ve kişinin kendisinin ya da yakınlarının kaynakları ile telafi edemeyeceği kadar büyük sonuçları olabilir....

Devamını Oku
Aracınızı Bayram Tatili Yoluna Hazırlayın

Aracınızı Bayram Tatili Yoluna Hazırlayın

Karayollarına çıkacak araç sayısının normalden 6 kat birden attığı bir dönem bayram tatili... Bayram tatili için aracınızla yola çıkacaksanız hem kend...

Devamını Oku