Generali Sigorta A.Ş

Hafif Ticari Araç Nedir, Kimler Kullanabilir?

İlk Yayınlanma: 31.05.2024 Generali Sigorta Son Düzenleme : 31.05.2024

Farklı amaçlar için kullanılan farklı araç tipleri bulunuyor. Bu araçlardan biri de hafif ticari araçlar. Genellikle yük taşıma ve ticari amaçlar için kullanılan hafif ticari araçlar, ağır ticari araçlara kıyasla daha küçük ve hafif olma özelliğiyle öne çıkıyor. Bu sebeple hafif ticari adını alan bu araçlar, çoğunlukla küçük ve orta ölçekli işletmeler tarafından tercih ediliyor. Hafif ticari araç nedir, özellikleri nelerdir ve kimler hafif ticari araç kullanabilir gibi akıllardaki pek çok sorunun yanıtı yazımızın devamında sizleri bekliyor!

 

Hafif Ticari Araç Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Hafif ticari araç çoğunlukla eşya ve yük taşımak için kullanılan ya da işletmeler tarafından ticari amaçlar için tercih edilen araçları ifade eder. Hafif ticari araç modelleri, ticari kullanıma uygun olarak tasarlanır ve genellikle şehir içi dağıtım, küçük işletmelerin taşıma ihtiyaçları ya da hizmet sektöründe sıklıkla kullanılır. Hafif ticari araç özellikleri denildiğinde ilk akla gelen özellikler şu şekilde sıralanabilir: Hafif ticari araçlar genellikle maksimum 3.5 ton ağırlığındadır. Bu araçların hafif tasarımı, manevra kabiliyetini artırırken aynı zamanda vergi ve sigorta anlamında da birtakım avantajlar sağlar. Hafif ticari aracınız için Kasko Sigortası yaptırmayı mı düşünüyorsunuz? Hemen Generali Kasko Sigortası ile ilgi bilgi alabilir ve teklif için form doldurabilirsiniz. Hafif ticari araçlar ağırlık olarak avantaj sunduğu gibi boyut olarak da avantajlı. Bu araçlar her ne kadar otomobillere kıyasla daha büyük olsa da ağır ticari araçlara kıyasla daha küçük boyuttadır. Bu özelliğiyle de büyük şehirlerdeki dar sokaklar ve yoğun trafikte sürücüsüne kolaylık sağlar. Hafif ticari araç modelleri her ne kadar hafif ve kompakt boyutta olsa da birkaç yüz kilogramdan birkaç tona kadar yük taşıma kapasitesine sahip bulunur. Bu özelliği de hafif ticari araçları küçük ve orta ölçekli işletmeler için ideal kılar. Hafif ticari araçlar genellikle mal taşımacılığı, servis hizmetleri (kargo veya tamirci dağıtım hizmeti vb.), inşaat malzemeleri taşımacılığı, bir markanın ürünlerinin evlere dağıtımı (örneğin; günlük dağıtım yapan yemek şirketleri) gibi faaliyetler için kullanılır. Hafif ticari araçlar her ne kadar yük taşımacılığı odaklı tasarlanmış olsa da yolcu taşımak için de kullanılabilir. Örnek olarak minibüsler hafif ticari araç kategorisindedir ve minibüslerle genellikle 7-9 kişiye kadar yolcu taşınabilir. Minibüsler, kamyonetler, panelvanlar ve pick-up araçlar hafif ticari araçlara örnek verilebilir. Renault Kangoo, Renault Traffic, Renault Master, Ford Tourneo Courier, Fiat Doblo, Fiat Fiorino, Fiat Ducao, Volkswagen Caddy, Peugeot Partner Tapee, Citroen Berlingo gibi araç modelleri hafif ticari araç kategorisinde yer alır.

Kimler Hafif Ticari Araç Kullanabilir?

Küçük ölçekli işletmelerden büyük şirketlere kadar pek çok işletme, bünyesinde hafif ticari araçlara yer verebilir. Peki hafif ticari araç hangi ehliyeti gerektirir, kimler hafif ticari araç kullanabilir, işletmeler için koşul nedir? K2 Yetki Belgesi bulunan şirketler, L1 Yetki Belgesi bulunan şirketler, M1 Yetki Belgesi bulunan şirketler, Herhangi bir ticari taşıma yapmayacak şirketler (Bu şirketler sadece N1 ve N1G sınıfındaki kamyonet olarak geçen araçları kiralayabilir) hafif ticari araçları tercih edebilirler. Sürücünün hafif ticari araç kullanabilmesi içinse B sınıfı ehliyete sahip olması gerekir.

Hafif ticari araçlar için Kasko Sigortası hizmeti almak istiyorsanız hemen tıklayın! Avantajlı fiyatlar ve taksitli ödeme imkânı Generali’de sizleri bekliyor.

Benzer Başlıklar

Mini Onarım Nedir?

Mini Onarım Nedir?

Sigorta şirketleri ile anlaştığınız zaman kasko sigortasının hasarsızlık oranları da ortaya çıkacaktır. Kasko sigortası ürünlerinin hasarsızlık oranın...

Devamını Oku
Bayram Tatilinde Yolculuk Yapacak Sürücülere Tavsiyeler

Bayram Tatilinde Yolculuk Yapacak Sürücülere Tavsiyeler

Yılın son yaz tatilini bayrama denk getirenler; yakınlarını ziyaret için yola koyulacaklar… Bayram tatillerinde karayollarına çıkacak araç sayısının n...

Devamını Oku
Kaza Tespit Tutanağının Tutulmadığı Durumlar Nelerdir?

Kaza Tespit Tutanağının Tutulmadığı Durumlar Nelerdir?

Kaza tespit tutanağı, kaza tespit tutanağı sorgulama, kaza tespit tutanağı itiraz, kaza tespit tutanağı sorgula yanıtları için tıklayınız.

Devamını Oku