Generali Sigorta A.Ş

Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar

İlk Yayınlanma: 08.06.2018 Generali Sigorta Son Düzenleme : 22.11.2022
Tam kapsamlı kasko sigortası ve trafik sigortası arasındaki farkı bilmek, yol kurallarını bilmek kadar önemlidir. Trafik sigortası bir nevi başkalarına neden olduğunuz zarar için ödeme yapmaktır.
  • Kasko isteğe bağlı yapılmakla berber, trafik sigortası zorunludur ve yapılmadığı takdirde cezai işlem uygulanır.
  • Trafik sigortası kaza anında ikinci kişilerin haklarını temin ederken, kasko sigortası araç sahibinin aracını koruma altına alır.
  • Trafik sigortası kaza anında karşı tarafın sorumluluğunu alıp araç sahibini maddi yükümlülükten korurken, kasko sigortası araç sahibinin aracının teminat altına alınan hasarlarının maddi sorumluluğunu alır.
  • Zorunlu trafik sigortasının teminat bedellerini devlet belirler ve belirli bir sınıra bağlar. Yaralamalı veya ölümlü kaza durumuna göre limitler değişkenlik gösterir. Limitlerin aşıldığı durumlarda ise ödemenin limit üstünü araç sahibi öder. Kasko sigortasında ise teminatlar sabit değildir ve sigorta şirketine göre farklılık gösterir.
  • Trafik sigorta bedelleri devlet tarafından belirlenir ve serbest tarife uygulaması da söz konusudur. Bu sebeple sigorta şirketlerine göre farklılık da gösterebilir. Kasko sigortasında ise araç sürücüsünün teminat altına aldırdığı hasarlara göre farklılık gösterir. Bu noktada önemli olan araç sürücüsünün kendisine en uygun ve mantıklı olan poliçeyi yapması.
  • Trafik sigortası bedelleri kasko sigortasına göre çok daha uygundur. Bunun sebebi ise kasko sigortasına risk oranının çok daha düşük olması. Kasko sigortasında ise araç sahibinden bağımsız olarak araca ikinci kişiler tarafından verilen hasarları da karşılar. Örneğin arabanızın park ettiğiniz yerde çizilmesi. Tabi bu durumda araç sahibinin yaptırdığı kasko sigortası teminatına bağlıdır.

Kasko Fiyatını Öğren!

Kasko Mu Yoksa Trafik Sigortası Mı?

Trafik sigortası zorunlu olmakla beraber kaza anında yalnızca karşı tarafı kapsamakla beraber, maddi hasarı da giderir. Yani araç sürücüsüne doğacak olan maddi ödemeyi trafik sigortası karşı tarafa ödeme yaparak, sorumluluğu alır. Kasko sigortası ise yaptırmak zorunlu olmamakla beraber trafik sigortasından çok daha kapsamlıdır ve araç sahibinin maddi hasarını karşılar. Burada önemli olan nokta ise araç sahibinin kasko sigortası teminatını geniş kapsamlı yaptırmış olması. Standart kasko sigortalarında çarpma, çarpılma ve hırsızlık gibi olumsuzlukları kapsarken, geniş kasko sigortası ile yangın, doğal afet gibi olumsuzları da kapsayabilir.

Kasko Sigortası Teklifi Alın

Siz de hızlıca kasko sorgulaması yaparak, hemen araç sigortası fiyatınızı öğrenin. Generali farkı ile kasko poliçenizi yaptırmak için, hemen kasko hesaplamanızı yaptırıp, size özel kasko sigortası teklifinizi alın.

Kasko değer listesi sayfamızda bulunan "Araç Kasko Değeri Hesaplama Aracı"nı da kullanabilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Ekspertiz Raporu Nedir? Ne İşe Yarar?

Ekspertiz Raporu Nedir? Ne İşe Yarar?

Ekspertiz raporu; gayrimenkul, otomotiv ve sigortacılık gibi birçok sektörde kullanılan; varlıkların değer tespiti ve analizini yansıtan bir rapordur....

Devamını Oku
Kasko Poliçesinde Dikkat Edilecek Ana Noktalar

Kasko Poliçesinde Dikkat Edilecek Ana Noktalar

Trafik sigortası olası kaza gibi durumlarda karşı aracın uğradığı zararı karşılarken; Araç kasko sigortası ise aracınızın uğrayacağı hasarı sizlere fi...

Devamını Oku
Araç Kullanırken Kaçınılması Gereken 9 Dikkat Dağıtıcı Etken

Araç Kullanırken Kaçınılması Gereken 9 Dikkat Dağıtıcı Etken

Trafikte yol alırken kaza yapma riskini artıran, hem can hem de mal güvenliğinizi tehlikeye sokan; araç kullanırken kaçınılması gereken 9 dikkat dağıt...

Devamını Oku