Generali Sigorta A.Ş

Mini Onarım Nedir?

İlk Yayınlanma: 18.02.2019 Generali Sigorta Son Düzenleme : 22.11.2021

Sigorta şirketleri ile anlaştığınız zaman kasko sigortasının hasarsızlık oranları da ortaya çıkacaktır. Kasko sigortası ürünlerinin hasarsızlık oranını bozmadan poliçeler çerçevesinde belirlenmiş limitler ve ölçüler sizlere ücretsiz olarak araçlarınızdaki ufak tefek hasarların tamir edilmesi imkanını da sunar. Belirli parçaların belirli hasarlar çerçevesinde tamir edilmesi ve onarılması işlemine mini onarım hizmeti adı verilmektedir. 10 yılı aşkın sigorta şirketlerini poliçelerinde kendisine yer bulan bu hizmet, kasko sigortası sahiplerinin avantajlı duruma geçebilmesini sağlar. Ancak uzun süredir verilen bu hizmet hakkında sigorta sahiplerinin büyük bir çoğunluğunun hala çok fazla bilgisi olmadığı gözlemlenmektedir. Poliçelerde yer alan mini onarım teminatları arasında cam tamiri, leke çıkarma, boyasız kaporta ve göçük düzeltme işlemleri gibi farklı teminatlar bulunmaktadır.

Mini Onarım İçeriğinde Neler Var?

Hizmet içeriği ve teminat seçenekleri çalıştığınız sigorta şirketinin ürününe göre değişkenlik gösterebilmektedir. Hizmet içeriği aynı zamanda poliçede belirli şartlar altında sizlere net bir şekilde aktarılmaktadır. Böylelikle hangi hizmetlerden yararlanabileceğinizi net bir şekilde görebilirsiniz. Mini onarım hizmetlerinden faydalanmak istediğiniz zaman zabıt, beyan, tutanak ya da ekspertiz işlemleri ile uğraşmanıza gerek yoktur. Doğrudan ihtiyaç duyduğunuz anlarda mini onarım hizmetinden sizler de yararlanabilirsiniz. Mini onarım hizmeti almış olan araçlar, poliçe onarım sonundaki işlem sonucunda kaza tamiri olarak addedilmezler. Tramer’e ise herhangi bir şekilde kayıt ve giriş yapılmaz. Poliçede net bir şekilde belirtilmiş olan şartlardaki tamirler için araçların 1 yıl içerisinde yine poliçede yer alan şartlar çerçevesinde mini onarım hizmeti alabilmesi mümkündür. Sigorta şirketlerinin mini onarım işlemlerini son yıllarda tramer sistemine de işledikleri ve aracınızı hasar görmüş olarak sisteme kaydetmeleri görülebilmektedir. İşlem, sigortalı kişilerin hasarsızlık indirimi hakkını kaybetmesine sebep olabilmektedir. Bazı sigorta şirketleri ise mini onarım hizmeti için hasar miktarınızı göz önünde bulundurmadan farklı firmalar ile özel anlaşma yaparlar. Hasar anındaki mevcut onarım hizmetinizin mini onarım firmaları tarafından yapılmasını sağlayan maddeler poliçenize eklenebilir. Bu durumda hasarsızlık oranının bozulmamasını sağlayabilirsiniz. Poliçenizdeki hasarsızlık oranlarını korumak istiyorsanız, sigorta şirketlerinin bu tür özel firmalar ile anlaşma yapanlarını seçebilirsiniz.

Kasko Fiyatını Öğren!

Mini Onarım Hizmeti Teminatları Nelerdir?

Mini onarım hizmeti teminatları ve hizmet detayları sigorta şirketlerine ve hasar oranlarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak genellikle farklı sigorta şirketleri tarafından sunulan döşeme tamiri, cam tamiri, plastik tampon tamiri, kaporta göçüğü düzeltme ve boyama, hasarlı kopartanın yenilenmesi ve leke çıkartma gibi teminatlar sizlere sunulur. Pek çok hizmet mini onarım hizmeti kapsamında size sunulur ve 2 yıl garantili olacak şekilde hasar dosyası tekrar açılmadan sizlere aktarılır.

Mini Onarımı Tercih Etmek için Sebepler Nelerdir?

Mini onarım teminatlarından yararlandığınız zaman aracınızı ilk günkü gibi koruyabilir ve orjinalliğine zarar vermemiş olursunuz. Büyük masraflara engel olurken bütçenizden de tasarruf elde edebilirsiniz. Aracınızı mini onarım servislerine götürdüğünüz zaman kaporta, boya ve cam gibi masraflarınız minimum seviyelere iner. Anlaşmalı olan servisiniz ile yerinde onarım imkanlarından da yararlanabilirsiniz. Mini onarım servisine giderek mini onarım limit ve kapsamlarını servis öncesinde öğrenmeniz sizler için daha yararlı olacaktır. Böylelikle hasarsızlık indirimini kaybetmeden mini onarım hizmetlerinden de yararlanmaya başlayabilirsiniz. Mini onarım teminatlarından araçları için yararlanan araç sahipleri ufak tefek hasarları kolay bir şekilde ortadan kaldırarak araçlarının daha güvenilir bir sürüş için hazır hale gelebilmesini de sağlayabilirler. Mini onarım hizmetlerinden yararlanabilmek için kasko sigortası ürünleri arasından seçimlerinizi yaparak sizler de aracınızı ve kendinizi ekstra güven altına alabilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Türkiye'de Araç Kasko Sigortası Rakamları

Türkiye'de Araç Kasko Sigortası Rakamları

Yıllara Göre Araç Kasko Sigortası Rakamlarıİstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye’de artan trafikle birlikte ulaşım çözümlerinin yanı sıra sürüş gü...

Devamını Oku
Kaza Tespit Tutanağının Tutulmadığı Durumlar Nelerdir?

Kaza Tespit Tutanağının Tutulmadığı Durumlar Nelerdir?

Kaza tespit tutanağı, kaza tespit tutanağı sorgulama, kaza tespit tutanağı itiraz, kaza tespit tutanağı sorgula yanıtları için tıklayınız.

Devamını Oku
Kasko Sigortası Kapsamı Dışındaki Haller Nelerdir?

Kasko Sigortası Kapsamı Dışındaki Haller Nelerdir?

Kasko araçlarda meydana gelebilecek hasarların tazminini sağlamak amacıyla uygulanan sigorta hizmetlerinden biridir. Kaskonun amacı poliçe sahibine ai...

Devamını Oku