Generali Sigorta A.Ş

Emeklilik Döneminde Ek Kazanç Sağlayan İşler Nelerdir?

İlk Yayınlanma: 20.05.2019 Generali Sigorta Son Düzenleme : 18.11.2021

Uzun ve yorucu yıllardan sonra hak kazanabileceğiniz emeklilik dönemi, aslında pek çok farklı durumu da beraberinde getirmektedir. Ev taksitleri, kapatılamayan kredi kartı borçları ve hayat pahalılığı gibi sorunlardan dolayı emekli aylığınızın haricinde ek gelire de ihtiyaç duyabilirsiniz. Kazandığınız bu ek gelirler ile kendinize özel bireysel sigorta ürünü de alarak geleceğinizi garanti altına alabilirsiniz. Peki emeklilik döneminde ek kazanç elde edebileceğiniz işler nelerdir?

Turist Rehberliği

Yabancı dil bilginiz var ise ve turistik bölgelerde ikamet ediyorsanız; Türkiye’nin zenginliklerini turistlere anlatmaya başlayabilirsiniz. Çalıştığınız dönemlerde öğrendiğiniz yabancı dili unutmamanızı da sağlayabilecek olan bu iş, yeni insanlarla tanışmanıza da yardımcı olur. Coğrafyamızın yer altı ve yer üstündeki tüm zenginliklerini daha derinden araştırabilme imkanı elde edebileceğiniz turist rehberliği size ek gelir sağlarken kendinizi de geliştirmenize destek sağlar.

Uzmanlık Alanınız ile İlgili Danışmanlık Hizmeti

Çalıştığınız uzun yıllar boyunca psikolojik danışmanlık, rehberlik ve yaşam koçluğu gibi alanlarda tecrübe edindiyseniz; bu alanlardaki becerilerinizi profesyonel kurslar alarak bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Daha sonra açabileceğiniz bir danışmanlık ofisi sayesinde öğrencilere, yoğun iş temposundan strese giren çalışanlara ve kendisine yeni ufuklar arayan kişilere farklı bakış açıları edinmeyi gösterebilirsiniz. Günümüzün problemleri arasında bulunan stres ve aşırı özgüven kaybı gibi sorunları yaşayan insanları mutlu etmeniz kendinizi de pozitif hissedebilmenizi sağlar.

Kurs Eğitmenliği

Meslek hayatınızda lise öğretmenliği, sınıf öğretmenliği, ziraat, arıcılık ve sığır yetiştiriciliği gibi alanlarda çalıştıysanız halk eğitim merkezlerinde, sürücü kurslarında ve spor federasyonlarının verdiği kurslarda eğitmen olarak çalışabilirsiniz. Örneğin, satranç oynamaktan keyif alıyorsanız ve bu keyfinizi bir üst noktaya taşıyarak bu işten para kazanmak istiyorsanız Türk Satranç Federasyonu tarafından yönetilen ve açılan satranç hakemliği kursuna katılabilirsiniz. Sınıf öğretmenliğinden emekli olduysanız yine aynı şekilde bir halk eğitim merkezine eğitmen olarak kayıt olabilirsiniz. Daha sonra okuma yazma bilmeyen vatandaşlara okuma ve yazma öğretebilirsiniz. Kurslardan ders saati ücretinizi alarak ekonominize katkı sağlayabilirsiniz.

Kafe veya Pastane Açmak

Keyifli bir uğraş edinmek ve farklı deneyimler elde etmek istiyorsanız butik seviyede bir kafe, pastane ya da kahvaltı evi gibi mekanlar açabilirsiniz. Organik ürünler ile elde edilen lezzetleri kendi özel tarifleriniz ile birleştirerek geniş bir kitleye hitap etmeye başlayabilirsiniz. Açacağınız mekanın tasarımını ve dekorasyonunu da ön planda tutarsanız görselliğe de önem veren bir kitleye hitap edebilirsiniz. İşletme açarak sadece kendinize değil, birlikte çalışacağınız personellerinize de iş imkanı sağlamış olursunuz.

Emlak Acenteliği

Kamu sektöründen emekli olduysanız emlak acenteliği işi yapabilirsiniz. İletişim becerilerinizin yüksek olduğunu düşünüyorsanız, sabırlı ve disiplinli bir karakter yapısına sahipseniz sizler için emlak acenteliği ideal olabilir. İnsanların iş yeri ve ofis açma, barınma gibi ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretilen bu sektör hiçbir zaman bitmeyecek ve her zaman yükselecek olan sektörler arasında yer almaktadır. Kendi isteğinize göre belirlenecek gayrimenkul tipi ile ev, dükkan, ofis ve komple bina hatta benzinlik bile satmaya başlayabilirsiniz. Alacağınız ücretler satışına aracılık edeceğiniz mülkün değeri ile doğru orantılı bir şekilde artacaktır. İşiniz için açacağınız dükkanın merkezi bir yerde olması aracılık hizmetinin hızlı bir şekilde yayılması ve daha kaliteli olabilmesi için önemlidir. Bu sayede kazancınızı da yükseltebilirsiniz. Emlak acenteliği yapmak isterseniz bu alanda tecrübeli olan kişiler ile görüşebilir ve kendi becerilerinizi pekiştirerek emlak sektöründe başarılı olmaya başlayabilirsiniz.  

Benzer Başlıklar

Sigorta Tahkim Komisyonu Nedir? Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Sigorta Tahkim Komisyonu Nedir? Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Sigorta Tahkim Komisyonu, sigortacılık kanunları kapsamında sigortalı kişinin, sigortadan yararlanabilmesi sağlanan kişiler ve sigorta ettirerek riski...

Devamını Oku
Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), aktif çalışma yaşamınız süresince yaptığınız tasarrufları uzun vadeli yatırıma yönlendirebileceğiniz ve emeklilik dö...

Devamını Oku
Bireysel Emeklilik İptali İçin Ne Yapmalıyım?

Bireysel Emeklilik İptali İçin Ne Yapmalıyım?

Geleceğinizi teminat altına alabileceğiniz ve birikimlerinizin %25 devlet katkısı ile desteklendiği Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) sayesinde emeklil...

Devamını Oku