Generali Sigorta A.Ş

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Primi Nasıl Hesaplanır?

İlk Yayınlanma: 01.06.2023 Generali Sigorta Son Düzenleme : 01.06.2023

Tamamlayıcı sağlık sigortası, bireylerin tedavi işlemlerinde desteklenmesini sağlayan bir hizmettir. Bu hizmetin alınmasından önce prim hesaplaması gerçekleştirilebilir. Tamamlayıcı sağlık sigortası prim hesaplama yapılırken bireyin bazı bilgilerine ihtiyaç duyulur. Hesaplamada; yaşınız, ikamet ettiğiniz şehir ve cinsiyetinize göre işlem gerçekleştirilir. Sigortanızın nihai prim miktarına ise T.C. kimlik numaranız üzerinden ulaşılabilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Kapsamı ve Avantajları Nelerdir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası ile Sosyal Güvenlik Kurumu`ndan destek alan ve özel sağlık sigortasından faydalanan bireyler, bu iki hizmeti birleştirebilme olanağına sahip olur. SGK anlaşmalı hastanelerde ayakta ve yatarak gerçekleştirilen tedaviler karşılanmaktadır. Fakat bazı durumlarda ve bazı hastanelerde bu hizmetten yararlanamayan ya da belli miktarlarda yararlanabilen bireyler, tamamlayıcı sağlık sigortasından faydalandıkları takdirde farklı ücretler ödemek zorunda kalmadan aldıkları hizmetin tamamlanmasını sağlayabilirler. Bu sayede, SGK tarafından karşılanmayan tedaviler de SGK anlaşmalı hastanelerde yüksek maliyetler olmadan gerçekleştirilebilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Primi Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası primi,  bir kişinin sahip olduğu mevcut sağlık sigortası planı tarafından karşılanmayan sağlık masraflarının ödenmesine yardımcı olan ek bir sigorta prim tutarıdır. Bir kişi, tamamlayıcı sağlık sigortasının poliçesine dair işlem yaptırmak istediğinde ödediği ücret primdir. Tamamlayıcı sağlık sigortası, bireye sağlık ödemelerinde ekstra teminat sağlar. Bu hizmet sayesinde sağlık ödemeleriniz, SGK limitlerini geçtiğinde tedavinizin ücretinin karşılanması sağlanır. Özel sağlık sigortasına sahip olmayan kişiler tamamlayıcı sağlık sigortasının sunduğu faydalardan destek alabilirler. Böylece SGK anlaşmalı özel hastanelerde tedavi giderlerinin güvence altına alınması gerçekleştirilerek bireyin sağlık hizmetlerinden sorun yaşamadan yararlanması sağlanır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Primi Nasıl Hesaplanır?

Tamamlayıcı sağlık sigortası primi hesaplanmasında kişinin bilgileri dikkate alınarak bir miktar belirlenir. Sağlık sigortasının sunduğu güvenceler ile kişi, bir sağlık problemiyle karşılaştığında bunun kendisine sunulan sigorta kapsamında karşılanmasını sağlar. Primin hesaplanmasında ikamet ettiğiniz kent, yaşınız ve cinsiyetiniz önem taşır. Bu bilgiler ışığında bir sağlık sigortası prim hesaplaması yapılır. Sigortanızın nihai prim miktarı ise T.C. kimlik numaranız üzerinden bulunabilir. Nihai miktarları öğrenmek ve tamamlayıcı sağlık sigortası priminizin hesaplanmasını sağlamak için Generali Sigorta`dan destek alabilir, ayrıntılı bilgi için uzmanlarla görüşebilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Prim İndirimi Var Mı?

Sağlık sigortası, kişilere sağlık giderlerinin karşılanmasında güvence sunan bir hizmettir. Tamamlayıcı sağlık sigortası hizmeti sayesinde kişiler, SGK anlaşması bulunan sağlık kuruluşlarından hizmet alabilir, bütçelerini koruyabilirler. Bu hizmet poliçeleri ile belirlenen güvenceler ve limitler kapsamında kişinin sağlık giderlerinin karşılanmasıyla birlikte vergi ödemelerinde indirimler de sağlanabilir. Bu indirimlerin sağlanması için bazı şartların karşılanması beklenir. Bu şartlar, sigortalı kişilerin ödedikleri poliçe prim tutarlarına ilişkin miktarın asgari ücretin altında olması ve tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanmak için her ay ödenmekte olan prim tutarının kişinin aylık gelir miktarının %15 altında olması olarak gösterilir. Ayrıca sigortalılar, tamamlayıcı sağlık sigortası poliçelerine ilişkin toplam prim ücretlerinin %15`lik kısmını alarak vergi iadelerinin hesaplamasını yapabilirler. Aylık ödenmekte olan prim tutarı, brüt ücretin %15`ini geçmemelidir. Bu kriterler bağlamında kişiler, tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indirimlerini rahatça hesaplayabilirler.

Generali Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Almak

Generali Sigorta tarafından kişilerin sağlık harcamalarının güvence altına alınması ve sağlıklı geleceklere sahip olmaları için ihtiyaç duydukları sigorta hizmetleri profesyonel şekilde sunulur. Generali Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamında kişiler, SGK anlaşmalı ve Generali Sigorta anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarında tedavi işlemlerini gerçekleştirebilir. Siz de sağlığınızı güvence altına almak ve size önerilen poliçeler hakkında bilgi sahibi olmak için Generali Sigorta`dan teklif alabilir, size en uygun poliçeleri belirlemek için uzmanlarla görüşebilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ve Özel Sağlık Sigortası Farkları

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ve Özel Sağlık Sigortası Farkları

Tamamlayıcı sağlık sigortası, özel sağlık sigortası, tamamlayıcı sağlık sigortası nedir, özel sağlık sigortası nedir gibi bilgileri yazımızda derledik...

Devamını Oku
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası satın almadan önce dikkat edilmesi gerekenleri sizler için derledik. Yazımızı incelemek için hemen tıklayın.

Devamını Oku
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yatarak tedavilerden ameliyatlara ve diyaliz tedavilerine kadar geniş bir yelpazede hizmet sunar. Ayakta ve yatarak tedavi gibi teminatları içerir.

Devamını Oku