Generali Sigorta A.Ş

Zorunlu Deprem Sigortası Başvurusunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlk Yayınlanma: 05.01.2018 Generali Sigorta Son Düzenleme : 01.10.2021

Zorunlu Deprem Sigortası – DASK, doğrudan kişinin beyanına dayanan bir sigorta uygulamasıdır. Bu yüzden Zorunlu Deprem Sigortası esnasında verilen bilgilerin doğru ve eksiksiz olması büyük önem arz etmektedir. Yanlış beyandan kaynaklanan maddi kayıpların sorumluluğu, tamamen beyanda bulunan kişiye aittir.

Eksik ve Yanlış Beyana Dikkat

Zorunlu Deprem Sigortası, uygulama alanı itibarıyla sigorta sahiplerinin deprem ve deprem dolayısıyla yaşayabilecekleri maddi kayıpların tazminini amaçlamaktadır. Ancak sigorta başvuru sürecinde göz ardı edilebilecek küçük detaylar, ev ya da iş yerinizi Zorunlu Deprem Sigortası’nın kapsamı dışına itebilir. Binanızın deprem risk haritasına göre bulunduğu bölge, yapı tipi, inşa yılı ve metrekare bilgileri, dikkat edilmesi gereken başlıca noktalardır. DASK yanlış beyana bağlı durumlarda mesuliyet kabul etmediğinden, beyan esnasında bilgilerin doğruluğundan emin olunmalıdır.

DASK Fiyatını Öğren!

Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırırken Gerekli Bilgi ve Belgeler

Zorunlu Deprem Sigortası yaptırırken öncelikle sigortayı yaptıracak kişiye ait kimlik bilgileri ve iletişim bilgileri gereklidir. Ardından sigorta ettirilecek binaya ait tapu detayları (parsel, pafta, ada, sayfa numarası…), sigorta ettirilecek binanın inşa yılı, aynı binanın yapılış tipi (betonarme, ahşap, karkas…), kat sayısı, sigorta ettirilecek meskenin metrekare cinsinden brüt alanı, meskenin kullanım amacı (ofis, konut…) ve binanın hasar durumu diğer gerekli bilgilerdir. Ayrıca Zorunlu Deprem Sigortası beyanı sırasında, sigorta ettirilecek mesken tapusunun fotokopisi de gereklidir.

Türkiye’de DASK Kapsamında Güvence Altına Alınan Gayrimenkullerin Oranı

Son yıllarda deprem bilincinin gelişmesi ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun girişimleriyle poliçe sayısını hızla arttıran Zorunlu Deprem Sigortası, yasal bir zorunluluk olmasına karşın maalesef halen beklenen düzeye ulaşabilmiş değil. Türkiye’de DASK kapsamında güvence altına alınan gayrimenkullerin oranı fazlasıyla düşüktür. Yakın gelecekte beklenen büyük İstanbul Depremi göz önüne alındığında bu oranın kesinlikle yükselmesi gerekir. Bugüne dek sigortalanan konut ve iş yerleriyle 7 milyonu aşkın kişiyi güvence altına Zorunlu Deprem Sigortası, deprem ülkesi Türkiyemizin geleceğini güvence altına almak için en önemli teminatlardan biri olmayı sürdürüyor. Siz de konut ve iş yerleriniz için Zorunlu Deprem Sigortanızı yaptırmayı ihmal etmeyin. Generali Sigorta'nın Süper Evim Konut Sigortası'nı biliyor musunuz? İhtiyaçlarınıza göre özelleştirilebilen (modüler) konut sigortası ile evinizi doğabilecek zararlara karşı koruma altına alabilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Trafik Sigortası Tavan Fiyat Uygulaması

Trafik Sigortası Tavan Fiyat Uygulaması

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in açıklamasından sonra Türkiye’deki milyonlarca sürücünün beklediği ve bilinen ismiyle Trafik...

Devamını Oku
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ameliyat Masraflarını Karşılar Mı?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ameliyat Masraflarını Karşılar Mı?

Tamamlayıcı sağlık sigortasının karşıladığı ameliyat öncesi, ameliyat ve sonrası masrafları hakkında tüm detaylar için hemen tıklayın!

Devamını Oku
Araba Kullanırken Temel Kurallara Uymak Hayat Kurtarır

Araba Kullanırken Temel Kurallara Uymak Hayat Kurtarır

2013 verilerine göre ülkemizde her gün ortalama 2 bin 866 maddi hasarlı ve 442 ölümlü, yaralanmalı trafik kazası gerçekleşiyor; 2014 yılı verileriyse...

Devamını Oku