Generali Sigorta A.Ş

Deprem, her ne kadar hoşumuza gitmeyen bir doğa olayı olsa da kapımızı ne zaman çalacağını hiçbir zaman bilemeyiz. Bu kötü sürprizlere karşı hazırlıklı olmak oldukça hayati önem taşıyor. Bunun için bu yazımızda deprem sırasında neler yapabileceğinizi listeledik:

  • Sakin olun. Eğer depreme bina içerisinde yakalandıysanız orada, dışarıda yakalandıysanız da dışarıda kalmaya devam edin.
  • Açık alanda bulunuyorsanız etrafınızda üzerinize düşecek bir şey olmadığından emin olun; binalardan, ağaçlardan, yol işaretlerinden, elektrik hatlarından ve araçlardan uzaklaşıp güvenli bir nokta seçip deprem bitene kadar orada durun. Şehir içinde bu biraz zor olabilir. Böyle durumlarda düşen parçalardan kaçınmak için deprem bitene kadar sağlam gördüğünüz bir binaya saklanabilirsiniz.
  • Arabanızla yoldayken şiddetli bir depremle sarsılmaya başladıysanız arabayı, köprü ve elektrik direği gibi tehlike arz edecek yerlerden uzaklaştırıp durdurun ve bitene kadar içerisinde kalmaya devam edin. Eğer arabanın üzerine elektrik hattı vb. bir şey düşer ve sıkışırsanız, içerisinden çıkmak için acil yardım personelinin yardımını bekleyin.
  • Bina içerisinde bulunuyorsanız pencerelerden ve dış kapıdan uzaklaşın. Binanın merkezinde bulunan bir duvarın yanındaki yemek/çalışma masası gibi kalın ahşap mobilyaların altında durun.
  • Eğer yanınızda bir masa yoksa diğer odalara koşmaya çalışmayın. Binanın iç köşelerinden birine geçerek kollarınızla başınızı ve boynunuzu koruyarak yere uzanın.
  • Deprem anında yatağınızdaysanız orada kalmaya devam edin ve başınızı yastık yardımıyla koruyun.
  • Sinema salonu ya da spor etkinliği gibi toplu alanlarda yakalanırsanız ise panik yapmadan koltuğunuzda kalıp başınızı ve boynunuzu kollarınızla korumaya çalışın. Sarsıntı bitene kadar bekledikten sonra hızlı hareketlerle dışarı çıkın ve artçılar nedeniyle üzerinize düşebilecek cisimlere dikkat edin.
  • Eğer deniz kıyısındaysanız sarsıntı sonlanana kadar kendinizi korumaya alarak bekleyin. Ülkemizde tsunami görülmese de deniz kıyısında oluşabilecek çökmeler ya da şiddetli dalgalardan kaçınmak için hızlı adımlarla iç kısımlara doğru uzaklaşın.
  • Deprem sonrasında arabanıza binmeye çalışmayın, trafikten kaçının ve hızlıca yürümeyi tercih edin.

En Çok Okunanlar