Yılda ortalama 35 afetin yaşandığı ülkemiz Türkiye’de fırtınalar çoğunlukla sadece evde konforlu ve sıcak bir gece geçirmek anlamına gelse de hafife alınmamalıdır. Örneğin, yakın zamanda gerçekleşen fırtınalarda dolu yağışına bağlı olarak çok sayıda araç yaygın hasar görürken, çatı uçmaları ile de karşılaşılmıştır. İstatistiklere göre sigortadan yapılan hasar taleplerinin yarısından fazlası hava şartlarına bağlı olup, hiç beklenmedik bir anda başlayan bir fırtınayla eviniz büyük hasar görebilir. Neyse ki evinizi fırtına hasarından korumak için yapabileceğiniz birçok şey var!

Yapı

Yıldırım yapısal hasara ve elektrikli ekipmanınızı tahrip edebilecek, hatta yangın çıkarabilecek elektrik dalgalanmalarına yol açabilir. Evinize aşırı gerilim önleyici ve paratoner taktırmak ve fırtına sırasında elektrikli eşyaların fişini çekmek daha iyi korunmayı sağlar. Ancak yüksek riskli bir alanda olduğunuzu düşünüyorsanız, düşen yıldırımı zarar vermeden toprağa iletecek bir sistem kurması için bu alanda hizmet veren bir şirkete durum değerlendirmesi yaptırabilirsiniz.

Su hasarından korunmak için, çatınızda delik veya kırık kiremit olup olmadığını düzenli olarak kontrol etmekte ve yağmur oluklarının açık ve hasarsız olmasını sağlamakta fayda var. Yanlış görünen bir şey varsa, en kısa sürede onarılmasını sağlayın.

Kapı ve pencereler   

Bunlar evinizin en zayıf kısımlarıdır; bu yüzden, her fırtınadan önce kapı ve pencerelerinizi mutlaka sabitleyin ve sıkıca kapanan panjurlar taktırın. Ancak pencereleri bantlamayın. Pencereleri bantlamak işe yaramadığı gibi, camları bir arada tutarak dağılmalarını önleyebileceği için camların kırılması halinde daha büyük ve daha tehlikeli cam parçalarının saçılmasına yol açabilir. Pencerelerinizi korumayı gerçekten istiyorsanız, daha kuvvetli, darbeye dayanıklı camlar taktırabilirsiniz.

Bahçe

Bahçeniz doğal afet anında uçarak zarar verebilecek cisimler ile doludur. Öncelikle ağaçları kontrol edin; devrilme veya dal kopması riski varsa, ağaçlarınıza veda etmeniz gerekebilir. Emin değilseniz, bir bahçıvan çağırın. Ardından, rüzgar hızlanırken, bahçe mobilyalarını mutlaka içeriye alın ya da sıkıca bağladığınızdan emin olun.

Su baskını olabilecek bir alanda yaşıyorsanız, bahçenizi elden geçirmeniz faydalı olabilir. Bir peyzaj mimarı ile görüşün ve bahçenizin suyu evden uzaklaştırabilecek şekilde düzenlenip düzenlenemeyeceğini öğrenin.

Tabii ki hiçbir şey mutlak koruma garantisi veremez. Bu yüzden, mutlaka sizi güvenceye alacak, kapsamlı bir ev ve eşya sigortası yaptırmanız sizin için en iyi yoldur ve evinizi korumak için yapacağınız en iyi yatırım bu olabilir.

Evinizi ve ailenizi afetlere karşı koruyun. Doğal afet sigortası hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

px Fırtına ve yıldırım hasarından kaçınmanın yolları nelerdir?