shutterstock_431846191.jpg

Finansal taahhütlerin en büyüklerinden birisi konut kredisidir. Bu yüzden, bir konut kredisine ihtiyacınız olacağını düşünüyorsanız; hazırlıklara başlamak için asla geç kalmış sayılmazsınız. Kendinize ne kadar uzun zaman tanırsanız, süreç o kadar kolaylaşır ve kredinizin düşük maliyetli olması da o kadar muhtemeldir.

İşte ilk konut kredinizi almanız için size rehberlik edecek yol haritası…

Önce mali durum

Yapmanız gereken ilk şey, halihazırdaki borçlarınızı bir an önce ödemektir. Bu adım, eviniz için birikim yapmanızı kolaylaştıracak ve konut kredisi ödemeleri başladığında kenara ayırabileceğiniz gelir miktarını artıracaktır. Ancak bir veya iki kredi kartınızı açık bırakmaya, bunları arada sırada kullanmaya ve ödemelerini mümkün olan kısa sürede yapmaya dikkat edin. Bu taktik, kredi puanınızın yüksek olmasını sağlayarak güvenilir bir müşteri olduğunuz konusunda bankalara güven verecektir.

Bankaların diğer bir isteği ise finansal istikrardır. Ücretli çalışıyorsanız; başvurunuzdan önceki birkaç ay boyunca aynı iş yerinde çalışıyor olmanız kredibilitenizi arttıracaktır. Serbest meslek sahibiyseniz, biraz daha fazla güvenceye ihtiyaç duyabilirsiniz. Unutmayın, bazı durumlarda bankalar, en az iki veya üç yıllık sabit gelir talep edebilirler.

Borçlarınızı ödedikten sonra, sıra mümkün olduğu kadar yüksek bir peşinat biriktirmeye gelir. İster bir malikane, ister bir stüdyo daire arıyor olun; ne kadar fazla peşinat öderseniz, konut kredisi ödemeleriniz de o kadar düşük olur ve borcunuzu çok daha kısa sürede bitirirsiniz.

Basamakları tırmanmak

Kendi başınıza yeterince yüksek bir peşinat biriktirmekte zorlanıyorsanız, bir yakınınızla birlikte çalışmayı düşünün. Birçok insan için ilk seçenek eşidir ancak belki de sizinle yarı yarıya ortaklığa girmek isteyen bir arkadaşınız veya akrabanız vardır. Bunun için illaki birlikte yaşamanız gerekmez. Birçok insan gayrimenkul yatırımı yapmak ister; bu yüzden, hayatınızda, ev arkadaşınız olmadan bir konut kredisini paylaşmak isteyebilecek birileri olması mümkündür.

Birçok devlet ilk defa ev alanların gayrimenkul basamaklarını tırmanmasını sağlamak için özel olarak tasarlanmış programlar yürütmektedir; bu yüzden, bulunduğunuz yerde böyle bir imkan olup olmadığını mutlaka araştırın. Ancak her ne yaparsanız yapın, finansal açıdan kendinizi çok fazla zorlamayın. Çok erken adım atarak kendinizi altından kalkamayacağınız bir durumda bulmaktansa, birikim yapmak için daha uzun bir süre ayırmanız daha iyidir.

Bundan sonra, ev satın alma ücretleri ve masrafları ile ihtiyaç duyduğunuz peşinatı karşılayacak kadar birikim yapıp yapmadığınızı hesaplamanız gerekir. Günümüzde birçok konuda olduğu gibi, internet bu hesaplamayı yapmayı da kolaylaştırır. Sizin için gerekli hesaplamaları yapacak birçok çevrimiçi taşınma maliyeti ve konut kredisi hesaplayıcı mevcuttur. Yalnızca oturmak istediğiniz yer için tasarlanmış bir hesap aracını bulmanız yeterli!

Harekete geçmek

İpotek araştırmasına hazırsanız, artık belgelerinizi de hazırlamanın zamanı gelmiş demektir. Belgelerin mahiyeti, bulunduğunuz yere göre değişiklik gösterir ancak kimlik belgesi, banka hesap özeti şeklindeki gelir-gider belgeleri ve maaş bordrosu ya da serbest meslek sahipleri için geçmiş birkaç yılın vergi levhası mutlaka ama mutlaka talep edilir.

Bir konut kredisine başvurmadan önce, aylık ödemelerin miktarı ve konut kredisi süresinin uzunluğu arasındaki doğru dengeye sahip bir kaynağı bulmak için gerekli araştırmayı yaptığınızdan emin olun. Bununla birlikte, konut kredisi piyasası bu alanda tecrübesi olmayanlar için son derece kafa karıştırıcı olabilir. Bu yüzden bağımsız bir emlak komisyoncusunun yardımını almaktan korkmayın. Mevcut durumunuzu anlamak ve tek başına alabileceğinizden çok daha iyi bir teklif almanız için mümkün olan en iyi konut kredisini bulmak onların görevidir. Hatta bununla yetinmeyerek başvuru sürecinde sizi yönlendirme gibi bir misyonu da üstlenirler.

Konut krediniz ön onayı aldığında işin en heyecan verici kısmı başlar: mükemmel evi bulmak! Ancak unutmayın, ön onaylı tutar bir hedef değil, sadece bir sınırdır. Sırf cazip geldiği için ihtiyacınızdan daha fazlasına sahip bir evi almanız, aylık ödemeleriniz başladığında pişman olmanızı sağlayabilir.

Konut sahibi olduktan sonra yapmanız gereken konutunuzu yaşanabilecek sorunlara karşı teminat altına almaktır. Bunun en iyi yolu, konut sigortası yaptırmaktan geçer. Generali’nin Süper Evim Konut Sigortası sayfasını inceleyebilirsiz.

Sonuca odaklanın

İster hazırlık ister satın alma aşamasında olun; amaç, evinizin borç yükü altında ezilmek değil, ev sahibi olmanızdır. Bu yüzden, konut kredisi söz konusu olduğunda, disiplinin ve özgürlüğün düşman değil, dost olduğunu unutmayın.

Kendi evinize giden merdivenlerde görüşmek üzere!

px İlk konut kredinizi almanın yolu