Y kuşağından birçok kişinin yakın gelecekte gerçekleştirmek istediği hayallerinden biri ev sahibi olmaktır. Ancak bazıları ev sahibi olabilmek için çekilen yüksek kredi sorumluluğu altında ezilmekte ve bu sorumluluğu almaktan çekinmektedir. Bir araştırmaya göre, Y kuşağının sadece %40’ı konut sahibi olabiliyor.

Neyse ki ev sahipleri için yangın veya hırsızlık gibi olası problemler halinde öngörülmeyen masrafları karşılamak mümkündür; bu, konut sigortasının avantajlarından yalnızca bir tanesidir. Özellikle de hırsızlık vakalarının %25’inin evden hırsızlık şeklinde meydana geldiğini düşünürseniz bu avantaj çok daha belirgin şekilde ortaya çıkacaktır.

İstanbul İtfaiyesi 2020 Yangın İstatistikleri Raporuna göre, Kasım 2020 itibarıyla İstanbul’da meydana gelen 19.087 yangının 4.023’ünü konut yangınları oluşturmaktadır. Bu kadar yüksek bir oran karşısında, yatırımınızı korumanın önemli bir parçası da sigorta yaptırmaktır.

Alabileceğiniz teminatları anlamanıza ve durumunuza uygun bir plan seçmenize yardımcı olmak için sık sorulan bazı soruları sizler için derledik ve konut sigortasının ev sahiplerine nasıl iç rahatlığı verebileceğini açıkladık.

Eşya sigortası ve bina sigortası arasındaki fark nedir?

Kısaca özetlemek gerekirse, evden çıkarabileceğiniz eşyalar; örneğin perdeler, mutfak eşyaları, mobilya ve teknolojik cihazlar eşya sigortası kapsamındadır. Bina sigortası ise evinizin yapı elemanlarını, örneğin çatı, duvarlar, pencereler ve hazır mutfak gibi demirbaşı korur.

Bunların her ikisi de konut sigortası çatısı altındadır ve birbirinden bağımsız satın alınabilir. Örneğin, ev sahibi değil, kiracı iseniz kişisel eşyalarınızı teminat altına almak için eşya sigortası yaptırabilirsiniz. Ev sahibiyseniz ve sahibi olduğunuz evde ikamet ediyorsanız bine ve ev eşyaları sigortası yapılabilir.

Konut sigortasının başlıca faydaları nelerdir?

Büyük olasılıkla en pahalı yatırımınız olan evinizi ve kişisel eşyalarınızı olası problemlere karşı koruduğunuzu düşünürseniz, düşük tutarlı aylık primler makul bir bedel sayılır.

Konut Sigortasının birçok faydası vardır. Örneğin evinizde açık unuttuğunuz musluktan akan su eşyalarınıza zarar verebilir ya da bir sel baskınında eşyalarınız zarar görebilir. İşte konut sigortanız bu aşamada devreye girer ve zarar kısa sürede karşılanır.

Çatı onarımı veya kıymetli kişisel eşyaların yenilenmesi için yüksek bir fatura ile karşı karşıya gelme riskini almaktansa düşük bir tutar ödemek çok daha caziptir. Alacağınız onarımların kapsamı poliçe teminatınıza göre belirlenecektir.

Evinizi – ve ister çalışıyor ister dinleniyor olun evinizde geçirdiğiniz zamanı – emniyetli ve güvenli hale getirmekten önemli ne olabilir ki?

Konut sigortasının maliyeti nedir?

Konut sigortasının maliyeti ihtiyacınız olan teminata göre değişiklik gösterir. Örneğin, bina ve eşya sigortasını birleştiren bir poliçenin primleri sadece bina veya eşya sigortasına göre daha yüksek olacaktır. Bununla birlikte, öngörülmeyen bir onarımın veya hasar gören ya da çalınan eşyaları yenilemenin maliyetini düşündüğünüzde, sağladığı iç huzuru karşısında konut sigortasının maliyeti son derece düşük kalacaktır.

Hırsızlık veya yangın teminat altına alınıyor mu?

Evet, üstelik konut sigortası ile sel ve deprem gibi doğal afetlere karşı da çevrenizi koruyabilir.

Ev sahibi değil, kiracıyım. Sigorta yaptırmam gerekiyor mu?

Sigortadan faydalanmak için ev sahibi olmanıza gerek yok. Bina sigortasından ev sahibiniz sorumludur. Diğer yandan, eşya sigortası ile kişisel eşyalarınızı teminat altına alabilirsiniz.

Eşya sigortası dizüstü bilgisayar, fotoğraf makinesi veya akıllı asistan gibi elektronik cihazları da teminat altına alıyor mu?

Evet. Eşya sigortası, teknoloji harikası televizyonunuzdan müzik seti ve ev sinema sistemine kadar her durumda elektrikli cihazlarınızı ve taşınabilir ekipmanınızı koruyabilir.

Peki ziynet eşyaları veya çantalar gibi pahalı aksesuarlar ne olacak?

Bu eşyalar da eşya sigortası tarafından teminat altına alınabilir. Teminat altına alınmasını isteyebileceğiniz değerli eşyalar sanat eserlerini, süs eşyalarını, hatta koleksiyon değeri bulunan eşyaları bile içerebilir.

Evimin ve eşyalarımın değerini nasıl belirlerim?

Unutmamanız gereken en önemli şey gerçekçi olmaktır. Eşyalarınıza düşük bir değer biçmek yetersiz teminat almanıza yol açabilir, yüksek bir değer biçmek ise olması gerekenden yüksek prim ödemenize neden olabilir. En iyi yaklaşım, teminat altına almak istediğiniz her şeyin envanterini çıkarmak ve her eşyanızı yeni ve muadil eşyalarla değiştirmenin maliyetini hesaplamaktır. Böylece, ihtiyaç duyacağınız teminat tutarını belirleyebilirsiniz.

Nasıl tazminat talebinde bulunurum?

Hırsızlık ile karşı karşıya geldiyseniz, öncelikle polisi arayıp suçu bildirmeniz gerekir. Ardından, sigorta şirketinize ulaşın ve durumu bildirin. Önemli olan talepte bulunma nedeniniz değildir. Ancak evinizin ve eşyalarınızın gördüğü hasarı belgelemek için fotoğraflar çekmeniz gerekir. Talepte bulunmaya sıra geldiğinde, fotoğraflı kanıtlar ve (varsa) etkilenen eşyaların faturaları ile birlikte mümkün olduğu kadar fazla bilgi verin. Faturalar elinizde değilse, satın aldığınız eşyaları gösteren kredi ve banka kartı ekstrelerini ekleyebilirsiniz.

Generali Konut Sigortasının farklı paket seçeneklerini inceleyin ve size en uygun şartlarda, en uygun teminat ile evinizi koruyun.

px Konut sigortası hakkında bilmeniz gereken her şey