AntonioGuillem

Kötü bir gün geçirdiğinizde en sevdiğiniz şarkıyı çalmaktan daha fazla keyif veren pek az şey vardır. Müzik dinlemek uzaklaşmamızı sağlar ve bize rahatlamadan öforiye (aşırı mutluluk duygusu) kadar bir dizi duyguyu yaşatabilir. Bilim insanları, müziğin beynin tüm alanlarını aynı anda erişebildiği, yani sağlık üzerinde bir dizi faydasının olabileceği sonucuna ulaşmıştır.

Müziğin bebekler, çocuklar ve yetişkinler açısından nasıl faydalı olabileceğini öğrenmek için sizler için derlediğimiz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Müzik terapisi nedir?

Müzik terapisi, ses, melodi ve ritm gibi ses unsurlarını terapi amaçlarıyla kullanır. Müzik terapisi, öğrenme sürecine yardımcı olur, iletişimi destekler ve insanlar arasında etkileşimi kolaylaştırır. Bu dalın teknikleri sayesinde, uzmanlar hastaların yaşam kalitesini iyileştirmeyi başarmaktadır. Müzik terapisi, bazı hastalarda hem fiziksel hem de zihinsel iyileşmeye yol açmıştır.

Müzik terapisinin faydaları

Müziğin fiziksel faydaları

Müzik bir ifade ve sözsüz iletişim yöntemi olduğu için, duygusal etkileri son derece pozitiftir. Müziğin faydaları arasında ağrı veya kaygı ve stres düzeylerinin hafiflemesi ve azalması yer alır. Dinleyicileri rahatlatma özelliği sayesinde, müzik, nefes alma egzersizlerine eklenebilir ve kronik hastalıkları bulunan bazı hastalar yaşam kalitesinin iyileştiğini fark eder.

Müziğin zihinsel faydaları

Müzik terapisi, uzmanlar tarafından bir hastanın ruh halini değiştirmek için de kullanılır. Ne yazık ki, bazı çocuklar ve gençler hastanede uzun süre kalmak zorunda olabilir. Müzik, faydaları sayesinde, bu hastaların kaçış yolu olabilir. Aynı zamanda, müzik terapisi üzüntü veya depresyon ile mücadelede diğer terapilerle birlikte kullanılabilir. Bilinç düzeyinde, kişinin odaklanmasını da sağlar.

Müzik terapisi faaliyetleri

Müzik terapisi esas olarak üç şekilde çalışır:

Emprovizasyon ve müzik terapisi

Hastalar, belirli sınırlar dahilinde kendi müziğini özgürce yaratabilir. Bu, yaratıcılığı ve kendini ifade etmeyi teşvik eder.

Çocuklar için faaliyetler: Bir şarkıyı farklı tonlarda çalmalarını isteyin. Önce, basit bir temposu olan neşeli bir ton kullanmalarını isteyin. Bunu yaptıklarında, daha yavaş veya hızlı tonlara geçmelerini isteyin. Şarkı söyleyebilir veya enstrüman çalabilirler.

Yetişkinler için faaliyetler: Enstrümanları onlara denizi hatırlatan bir ritmde çalmalarını isteyin. Ardından, önce hafif atıştıran, yavaş yavaş sağanağa dönüşen yağmur sesini emprovize edebilirsiniz. Ritmi kademeli olarak değiştirin.

Dinlence ve müzik terapisi

Mevcut bir müzik eşliğinde bir şarkı söylenebilir veya enstrüman çalabilirsiniz. Bunu, notaları okuyarak veya hafızadan yapabilirsiniz. Böylece hafıza ve konsantrasyon etkinleşir.

Çocuklar için faaliyetler: Şarkı oyunu oynamayı deneyin. Popüler şarkı adlarını kağıtlara yazın ve kağıtları bir torbaya koyun. Onlardan bir şarkıyı seçip tekrar yorumlamasını isteyin.

Yetişkinler için faaliyetler: Bir sanatçının veya grubun şarkısını söyleyin veya mırıldanın. Bu egzersizi eski ve yeni şarkılarla yapın!

Dinleme ve müzik terapisi

Bunun için, katılımcıların kaydedilmiş veya canlı müzik dinlemesi gerekir.

Çocuklar için faaliyetler: Çocuğa bir şarkı çalın ve şarkının sözlerine uygun olarak hareket etmesini isteyin. Bunun amacı, motor becerilerini etkinleştirmek için ritme ve melodiye dikkat etmelerini sağlamaktır.

Yetişkinler için faaliyetler: Müzikal tombala oynamayı deneyin. Bu faaliyet biraz daha karmaşık olsa da son derece eğlenceli ve etkilidir. Bir karta veya sayfaya bazı şarkı isimleri yazın ve bu şarkıları tek tek çalın, katılımcılardan şarkıları tombala kartlarına işaretlemesini isteyin. Bu oyun, bir grup halinde müzik dinlemek için idealdir.

 

Müzik terapisi hem akıl hem de beden sağlığınız için faydalıdır, ancak başka tedavilere de ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Generali Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile her türlü tedavi ihtiyacınızda sizi destekliyoruz.

Soru: Müzik dinlemenin faydaları arasında hangisi yer almaz?  

Müzik dinlemenin faydaları arasında hangisi yer almaz?

Correct!
Incorrect!

Score: out of 1.

 

px Müzik terapisi nedir ve sağlık üzerindeki faydaları nelerdir