Generali Sigorta A.Ş

Tıbbi acil durumlar beklenmedik zamanlarda meydana gelebilir, ancak yurt dışındayken hastaneye gitmeniz gerekirse bu durum gözünüzü daha da çok korkutabilir. Neyse ki bu deneyimi kolaylaştırmak için yola çıkmadan önce yanınıza doğru eşyaları almaktan seyahat sağlık sigortasının detaylarını anlamaya kadar yapabileceğiniz birçok şey var. Temel gereksinimleri gerektiği gibi tamamlamak, en önemli şeye, yani iyileşmeye odaklanabileceğiniz anlamına gelir. İşte yurt dışında öngörmediğiniz bir hastane ziyareti gerçekleştirmek durumunda kalırsanız yapmanız gerekenler.

Hastaneye hazırlanın

Kaza mı geçirdiniz, yoksa kendinizi iyi hissetmiyor musunuz? Yapmanız gereken ilk şey tıbbi yardım almaktır. Bir rehbere ya da Google’a başvurarak en yakın hastanenin veya kliniğin yerini öğrenin. Ayrıca, hiçbir şey bulamazsanız son çare olarak tavsiye almak için ülkenizin elçiliği veya yerel turizm kurulu ile irtibata geçebilirsiniz. Hastaneye gitmek için yola çıkmadan önce, yanınıza yedek bir kat giysi, bazı önemli kozmetik malzemeleri (tarak, diş fırçası ve diş macunu, vs.), telefon şarj cihazı almanız iyi bir fikir olabilir. Herhangi bir operasyon veya sevk, hatta muayene olmak için bile uzun süre beklemeniz gerekebilir! Size yardımcı olması için arkadaşlarınızdan birini (tercihen bulunduğunuz bölgenin dilini en iyi anlayan kişiyi) yanınıza alın ve tıbbi yardım aldığınızı geride kalan yakınlarınızdan birine haber verin.

Sakin kalın

Yurt dışında hastaneye gitmenin sizi kaygılandırması son derece olağandır. Ama yine de, özellikle tek başınıza gitmek zorundaysanız sakin ve pozitif kalmanız önemlidir. Mümkünse, dış uyaranları azaltmak ve stres seviyenizi düşürmek için yolda derin nefesler alın ve gözlerinizi birkaç saniyeliğine kapatın. Adım adım ilerleyin, (sadece aklınızda olsa bile) bir kontrol listesi oluşturmak ve yaptığınız her şeyi listeden silmek doğru sırada ilerlemenizi sağlayacaktır. Hastaneye ulaştığınızda iyileşmeye odaklanın; kısa süre sonra ya kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ya da ihtiyaç duyduğunuz tedavi için ülkenize gönderileceksiniz.

Derdinizi iyi anlatın ve not alın

Gerekirse, dilinizi konuşabilen bir tercüman veya tıp çalışanı talep edin. Bunlar mevcut değilse, telefonunuzda bir çeviri uygulamasının bulunması son derece faydalıdır. Dil engeli konusunda endişelenmiyorsanız ihtiyaç duyduğunuz tedaviye ulaşmak çok daha kolaydır. Sakin kalın ve sorunu mümkün olduğu kadar dikkatli bir biçimde açıklayın, hissettiğiniz tüm belirtileri ve ağrıları sayın. Doktorun size söylediklerini doğru hatırlayabilmek için not almanız iyi bir fikir olabilir. Sağlık personeli ile konuştuktan sonra kendi başınıza kaldığınızda, ülkenizdeki doktorunuzu aramayı göz önünde bulundurun.

Her olasılığa hazır olun

Yurt dışına gittiğinizde, umarız, karşılaşabileceğiniz sağlık giderlerini teminat altına alan bir seyahat sigortasını önceden yaptırmış olursunuz. Bazı ülkelerde devlet sağlık hizmetleri sunuyor olabilir ancak bu devletler tıbbi tedavilerinizin tamamı için olmasa bile bir bölümü için ödeme yapmanızı talep edebilir. Hastaneye gider gitmez acil durum hattını arayarak seyahat sigortacınıza ulaşın. Bu iletişim bilgilerini bir karta bastırarak cüzdanınızda taşımak veya telefonunuza kaydetmek iyi bir fikir olabilir. Ayrıca, sigortadan talepte bulunurken ibraz etmek için size verilen fişleri veya doktor notlarını saklamanız çok önemlidir. Bu adımları izleyerek hastane ziyaretini biraz daha rahat hale getirin ve iyileşme yoluna girin. 

En Çok Okunanlar