Generali Sigorta A.Ş

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

İlk Yayınlanma: 14.06.2024 Generali Sigorta Son Düzenleme : 14.06.2024

Almanya, kültürel gezi ya da iş seyahati için ülkemizden sıkça turist ağırlayan ülkelerden biri. Almanya’ya gidecek olanların öncelikle Almanya vizesine başvuruda bulunması ve vize alması gerekiyor. Her ülkede olduğu gibi Almanya’da da vize alabilmek için birtakım koşulların sağlanması şart. Almanya vizesi nasıl alınır sorusunun detaylı yanıtı bu yazıda!

Almanya Vize Türleri Neler?

Seyahat amacına ve süresine uygun olarak farklı Almanya vize türleri bulunur. Bunlar: C Tipi (Kısa Süreli) Vize: Almanya’ya 90 güne kadar kısa süreli ziyaretler için verilir. Kısa süreli vizeler Schengen bölgesinde serbest dolaşım sağlar. Örneğin; turistik vize, aile ve arkadaş ziyareti vizesi, iş vizesi, tıbbi tedavi vizesi, kültür ve spor ekipleri için vize. D Tipi (Uzun Süreli) Vize: Almanya’da 90 günden fazla kalmayı planlayan kişiler için verilir ve genellikle oturma izni gerektirir. Örneğin; öğrenci vizesi, çalışma vizesi, staj vizesi, aile birleşimi vizesi. Transit Vize: Almanya üzerinden başka bir ülkeye seyahat ederken transit geçişler için alınan vizedir.

Almanya Vizesi Başvuru İçin Gerekli Şartlar

 • Seyahat tarihinden en az 15 gün önce elçilik ya da konsolosluktan vize randevusu alın.
 • İstenen belgeleri randevu gününe kadar hazır edin.
 • Pasaportunuz hazır olsun. Pasaport ve önceki vizelerin tüm kopyaları seyahat tarihinden önce en az 3 ay geçerli olmalıdır ve pasaportlarda en az 2 boş sayfa bulunmalıdır.
 • Eğer ilk kez Schengen vizesine başvuruda bulunacaksanız randevu alarak parmak izi vermelisiniz, parmak izi 5 yıl süre için geçerlidir.
 • Pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması gerekir.
 • Almanya vize başvurusu için Ankara Almanya Büyükelçiliği’ni, İstanbul Almanya Başkonsolosluğu’nu ya da İzmir Almanya Başkonsolosluğu’nu tercih edebilirsiniz.

Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Pasaport
 • Yakın tarihte çekilmiş biyometrik fotoğraf
 • Almanya vize başvurusu formu
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Almanya vizesi alabilmek için gerekli şartlardan biri de Seyahat Sağlık Sigortasıdır. Online ödeme imkânı ve kredi kartına taksit fırsatı ile Generali güvencesiyle Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmak için tıklayın!

   

 • Son 3 aya ait bireysel ya da şirket banka hesap hareketlerinin kaşeli ve ıslak imzalı banka hesap dökümü
 • Son 3 aya ait maaş bordrosu
 • Konaklama bilgileri
 • Uçuş rezervasyonları veya seyahat planı
 • Varsa tapu, kira kontratı, araç ruhsatı ve kredi kartı fotokopileri
 • İşveren mektubu veya öğrenci belgesi
 • Şirket antetli kağıdına yazılı, seyahatin maksadını ve gidiş-dönüş tarihlerini belirten kaşeli ve ıslak imzalı dilekçe
 • Sigortalı çalışanlar için SGK dökümü
 • Nüfus Müdürlüğünden ya da e-devletten alınmış tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Kimlik fotokopisi
 • Niyet mektubu

Almanya Vizesi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Almanya turist vizesi nasıl alınır?

Almanya turist vizesi Schengen vizesi kategorisindedir ve 90 güne kadar kalış süresi sağlar. Almanya turisti vizesi için gerekli evraklar şunlardır: En az 6 ay geçerli ve en az 2 adet boş sayfası bulunan pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf, Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği İkametgâh Otel ve uçak rezervasyonu Seyahat Sağlık Sigortası Vize talep dilekçesi Kişinin mesleğine göre bunlara ek evraklar da olabilir.

Almanya vizesi kaç günde çıkar?

Kısa süreli Almanya vizeleri genellikle 15 gün içinde, yoğun dönemlerde ise 4-6 hafta süre içerisinde çıkar. Uzun süreli vizelerin çıkması ise 6-12 haftaya varan süreleri bulabilir.

Almanya çalışma vizesi nasıl alınır?

Eğer yüksek nitelikli bir işte çalışmak için Almanya’ya gidecekseniz, "Mavi Kart" (EU Blue Card) başvurusu yapabilirsiniz. Mavi Kart başvurusu için Almanya’dan veya denkliği kabul edilen bir üniversiteden mezun olmak ve belirli bir yıllık brüt maaş sınırını aşan bir iş teklifi (2024 yılı itibariyle genellikle 56,800 Euro, bazı meslekler için daha düşük) almış olmak gerekir. Almanya Çalışma İzni Vizesi başvuruları için ayrıca A1 Sınavı sertifikası almalısınız. Almanya Konsolosluğu yalnızca Goethe Institute ve ÖSD tarafından düzenlenen sınavların sertifikalarını kabul etmektedir.

Almanya vizesi nereden alınır?

Ankara Almanya Büyükelçiliği, İstanbul Almanya Başkonsolosluğu ve İzmir Almanya Başkonsolosluğu’ndan vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

Almanya vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmak zorunlu mu?

Evet. Almanya vizesi alabilmeniz için gerekli şartlardan biri de Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmaktır. Hemen online olarak Seyahat Sağlık Sigortası teklifi almak için tıklayın!

 

Benzer Başlıklar

Sovtaj Nedir?

Sovtaj Nedir?

Sigorta şirketleri, hasar görmüş bir malın veya hasar görmeyen kısımların sigortalının onayı ile satılmasını sağlar. Gelire dönüştürülen veya hasar gö...

Devamını Oku
DASK Yaptırmadan Ev Kiralanabilir mi?

DASK Yaptırmadan Ev Kiralanabilir mi?

Zorunlu deprem sigortası yaptırmadan ev kiralama süreci ve DASK tazminatı süreci hakkında detaylı bilgi edinmek için hemen tıklayın.

Devamını Oku
Zorunlu Deprem Sigortası Primi Nasıl Hesaplanır?

Zorunlu Deprem Sigortası Primi Nasıl Hesaplanır?

T.C. Bayındırlık ve İskân Bakanlığınca hazırlatılan deprem bölgeleri haritasıyla, ülkemiz risk gruplarına göre beş ayrı deprem bölgesine ayrılmıştır....

Devamını Oku