Generali Sigorta A.Ş

Çalınan ve Pert Araç Sigortası Ödemesi Nasıl Gerçekleşir

İlk Yayınlanma: 25.03.2019 Generali Sigorta Son Düzenleme : 22.11.2022

Sıfır veya ikinci el bir araç alındığı zaman trafik sigortası yaptırmanız zorunludur. Aracınızı aldığınız andan itibaren sigorta poliçeniz de satın alınmış olur. Trafik sigortasının teminatlarının yetersiz olduğunu düşünüyorsanız ya da daha fazla güvence istiyorsanız; kasko sigortası ile de aracınızın güvenliğini sağlamanız gerekmektedir. Araç sahiplerinin araçları ile yaşayabilecekleri en temel sorunlar arasında ise aracın çalınması veya pert olması durumları yer alıyor. En kötü senaryolar arasında bulunan ancak pek çok araç sahibinin başına gelen bu durum sigorta şirketleri tarafından detaylı bir şekilde inceleniyor. Her türlü riski hesaplayarak hareket eden ve risklere karşı hazırlıklı olmak isteyenler sigorta şirketlerinin teminatlarını da detaylı bir şekilde inceleyebilirler. Çalıntı veya pert durumunda neler yapılması gerektiğini önceden öğrendiğiniz zaman bu tür olaylar yaşandığında daha doğru adımlar atabilirsiniz.

Pert Araç Sigortası için Ödenecek Tutar Nasıl Hesaplanıyor?

Ağır hasar almış ve kullanılamaz haldeki araçlara pert araç adı veriliyor. Araçlar, kazadan sonra %70 ve daha fazla hasar gördüğü zaman onarımları için harcanacak tutarın sigorta değerine yakın olması durumunda da araçlar “pert araç” olarak değerlendiriliyor. Bu tür durumlarda hasarlı duruma düşmüş araçlar, sahiplerine ciddi bir maddi kayıp yaşatabiliyor. Pert araç kasko ödemesi sayesinde ise araç sahipleri bu maddi kayıpları belirli bir oranda ortadan kaldırıyor. Pert sigortası olan araç sahipleri araçlarının pert olduğu durumlarda sigorta şirketlerinden bir bedel talep edebiliyorlar. Bu bedel aracın hasarının gerçekleştiği andaki piyasa bedeli üzerinden hesaplanıyor. Araç yeni alındığı zaman piyasa bedeli 200 bin TL üzerinden belirlenerek sigortası yapıldıysa birkaç sene sonra aracın pert durumunda ödenecek tutar 200 bin TL üzerinden hesaplanmaz. Aracın o anki piyasa değeri bedelleri belirliyor.

Kasko Fiyatını Öğren!

Pert araçların o günkü sigorta rayiç değerleri üzerinden ödemesinin sağlanabilmesi için belli işlemlerin de yapılması gerekiyor. Sigortalı kişinin pert araç sigortasının ödemesini alabilmesi için durumu beş iş günü içerisinde sigorta şirketine bildirmesi gerekiyor. Bildirim yapıldıktan sonra eksperler tarafından talebiniz incelenir ve sigorta şirketine güncel durum raporu verilir. Süreç geçtiği zaman sigorta şirketleri herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir. Kaza sonrası ağır hasarlı olan araçlar için sigorta poliçesi, kaza raporu, alkol raporu, ehliyet ve ruhsat fotokopisi ile aracın hasarına ait fotoğrafların sigorta şirketine sunulması gerekiyor.

Araç Çalındığında Neler Yapılmalıdır?

Araç çalındığı zaman çalınan araç kasko ödemesi devreye girer. Eğer aracınız kaskolu ise hırsızlık ile ilgili detayları belirli makamlara bildirmeniz gerekiyor. Çalınan aracınızın 30 gün içerisinde bulunamadığı durumlarda resmi makamlar bu durum ile ilgili bir yazıyı size sunarak sigorta şirketine başvurmanızı sağlarlar. Çalıntı sigortası sayesinde hesaplanabilecek bedel, sigorta şirketi tarafından sigortalı kişiye ödenir. Çalınan araçlar için ödenecek bedel pert araç teminatında olduğu gibi aracın o anki rayiç bedeli üzerinden hesaplanır. Çalınma olayının üzerinden 30 gün geçtikten sonra araç bulunur ise, sigortalı kişinin bu durumu en kısa süre içerisinde sigorta şirketine bildirmesi gerekmektedir. Bu tür durumlar yaşandığı zaman bedel şirkete iade edilir. Ayrıca aracın mülkiyeti de sigorta şirketine devredilebilir. Kasko sigortası sayesinde en kötü senaryolara karşı bile kendinizi güvence altına alabilir ve ciddi maddi zararların önüne geçebilirsiniz. Zorunlu trafik sigortasından farklı olan ve ek güvenceler sunan kasko sigortasından yararlandığınız zaman yukarıdaki şartlara bağlı olabilecek şekilde çalıntı ve pert araç sigortası ödemelerini sizler de talep edebilirsiniz.

Benzer Başlıklar

<strong>Ruhsat Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?</strong>

<strong>Ruhsat Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?</strong>

Belli dönemlerde aracınızın ruhsat yenilemesinin yapılması yasal bir zorunluluktur. Araç ruhsatlarının nasıl yenileceğini bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

Devamını Oku
Aracınızı Kışa Hazırlamanın Yolları

Aracınızı Kışa Hazırlamanın Yolları

Havaların ılık ve sakin gidişatı, sizi yanıltmasın; kış kapıda! Tıpkı kendi bünyelerimiz gibi aracımızın da soğuklara hazırlıksız yakalanmaması için a...

Devamını Oku
Antifiriz Nedir, Özellikleri Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Antifiriz Nedir, Özellikleri Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Havalar soğudukça araç kullanıcıları, meydana gelebilecek bazı riskli durumlar için önlem almaya başlar. Kış mevsiminin sert geçen hava koşullarından...

Devamını Oku