Generali Sigorta A.Ş

Trafik Sigortası Tavan Fiyat Uygulaması

İlk Yayınlanma: 08.06.2018 Generali Sigorta Son Düzenleme : 18.01.2024
Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in açıklamasından sonra Türkiye’deki milyonlarca sürücünün beklediği ve bilinen ismiyle Trafik Sigortasında 2018 tavan fiyat uygulaması detayları ortaya çıktı. Şimşek zorunlu trafik sigortasında azami prim uygulamasına 2018 yılında da devam edeceklerini buna karşın tavan fiyatın bir defaya mahsus yüzde 5 artış göstereceğini belirtti. Şimşek, zorunlu trafik sigortasında azami prim yani tavan fiyat uygulamasında bir seferlik yüzde beş artışı ise sigorta şirketlerinin 9 ayda yaklaşık 240 milyon liralık zarar etmesinden ve şirketlerin sermayelerinin erimemesi için olduğunu belirtti. Bu fiyat artışına bağlı olarak iyi sürücülerin sigorta primi 25, yeni araç alanların sigorta primi 45, kötü sürücülerin sigorta primi ise 111 lira artış gösterecek. Yüzde 5’lik artış ile birlikte Türkiye genelinde en az 3 yıl arka arkaya kaza yapmayan, 7. basamakta bulunan, hasarsız iyi sürücülerin sigorta primi 25 TL artarak 490 TL’den en fazla 515 TL’ye çıkacak. Aracı ile çok fazla kaza yapan ve 1. basamakta bulunan kötü sürücülerin sigorta primi ise 111 TL artış ile 2 bin 228 liradan en fazla 2 bin 339 liraya çıkacaktır.
 

Trafik Sigortası 2018 Tavan Fiyat Uygulamasında İllere Bağlı Artış

İstanbul, Türkiye genelindeki en çok kaza yapılan il olduğu için 2018 yılında da en riskli il olarak seçildi. Trafik sigortası primleri de illere göre değişiklik gösterdiği için İstanbul 2018 yılında belirlenmiş tavan fiyatlarda sigorta primi diğer şehirlere kıyasla daha fazla durumdadır. Bu fiyatlar üzerinden gelecek olan yüzde 5 zam ile, yeni yılda İstanbul’da 7. basamakta yer alan iyi sürücülerin sigorta primi 520 liradan en fazla 546 liraya çıkacak. İstanbul’da ikamet eden ve sisteme yeni giren otomobil sahiplerinin sigorta primleri ise 47 lira artış ile 945 lira yerine en fazla 992 lira olabilecek. Kötü sürücülerde ise 2018 tavan fiyat artışına bağlı olarak 47 lira sigorta primi artışı ile birlikte 118 lira artarak en fazla 2 bin 480 liraya çıkacak. Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde ise yüzde 5’lik artış sebebiyle Ankara’daki iyi sürücüler en fazla 530 TL öderken, İzmir’deki iyi sürücüler ise en fazla 515 TL sigorta primi ödeyecek. İzmir, Yalova, Erzurum ve Kayseri’de yeni sigorta primi fiyatları ise Türkiye ortalaması ile aynı olacak. Belirtilen illerin dışında trafik primlerinin daha düşük olduğu küçük illerden Hakkari’de ise iyi sürücülerin 466 TL olan sigorta primi tavan fiyatı 466 liradan 489 liraya ulaştı. Hakkari ve diğer küçük illerde sisteme yeni girenler 847 lira yerine 889 lira; 7. basamakta bulunan ve çok kaza yapan sürücüler ise 2 bin 117 lira yerine maksimum 2 bin 223 lira trafik sigorta primi ödeyecek. Bu belirtilen rakamlar ise Türkiye’de en düşük 2018 zorunlu trafik sigortası prim fiyatları olacak.
 

Sisteme İlk Defa Giriş Yapan Sürücü Ne Kadar Trafik Sigortası Ödeyecek?

Sisteme ilk defa giriş yapan sürücüler yani 4. basamakta bulunan ve yeni araç alıp ilk kez sigorta yaptıracak olanların sigorta primi 2018 trafik sigortası tavan fiyat uygulamasında yaşanan bir defaya mahsus yüzde 5’lik artışı nedeniyle; 45 TL artarak, 891 TL’den en fazla 936 TL’ye çıkacak. İstanbul’da ikamet eden ve sisteme yeni giren otomobil sahiplerinin sigorta primleri ise İstanbul’un en riskli bölge olması nedeniyle 47 lira artış ile 945 lira yerine en fazla 992 lira olabilecek. Hakkari gibi diğer kaza oranı düşük olan küçük illerde sisteme yeni giren sürücüler ise 847 lira yerine maksimum 889 lira sigorta primi ödeyecektir.
 

Trafik Sigortasında Basamak Ne Anlama Geliyor?

Sürücüler kaza yaptıkça 1. yani riskli basamaklara doğru giderken kazasız geçirdikleri her sene için 7. basamağa doğru gerilemektedirler. Trafiğe yeni çıkan bir sürücü ise listeye 4. basamaktan girer. Bu basamak ayrıca herhangi bir indirim veya artırımın olmadığı basamak olarak da bilinmektedir. Buna karşın 4 ile 1. basamak arasında bulunan sürücüler riskli sürücüler olarak kabul edildiğinden standart primlerden fazla ödemek zorunda kalırlar. Yine aynı şekilde kazasız sürücüler de 7. basamağa giderken kayda değer indirimler kazanır. Aşağıdaki tabloda da görüleceği üzere en risksiz basamakta yer alan bir sürücü %45 indirim kazanırken 1. basamakta yer alan diğer bir deyişle 3 yıl üst üste kaza yapan sürücü trafik sigortası primini %150 artışla ödemek zorunda kalmaktadır. Trafiğe yeni çıkmış bir sürücü bir sene sonra kaza yapması sonucu 3. basamağa yükselir ve trafik sigortası primi %50 artış gösterir, ikinci sene de kaza yapanlar 2. basamağa yükselirken bu oran %100’e çıkmakta. En yüksek basamak olan 1. basamağa çıkmak ise 3 sene üst üste kaza yapmayı gerektirirken bu durumda olan sürücülerin %150 zamlı sigorta primleri ödemek zorunda olduğu gerçeği ortaya çıkmaktadır. Tam tersi yönde sisteme giren sürücü ilk senesini kazasız geçirirse %15 indirim, ikinci senesini de kazasız geçirirse %30 ve 3. senesini de kazasız geçirirse %45 oranında indirimlerle karşılaşmaktadırlar. Buna göre dikkatli ve iyi sürücüler daha düşük primler öderken kazaya karışan sürücüler daha yüksek primler ödemek zorunda kalmaktadırlar.

Benzer Başlıklar

Çocuğunuzla Araba Yolculuğu Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çocuğunuzla Araba Yolculuğu Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Merhaba, ben Generali Ali.Çocuklarla yolculukta beklenmedik durumlara karşı kendinizi hazır hissetmek için, önce kendinize güvenip, çocuklarla yolcu...

Devamını Oku
Ehliyet Alma Şartları & Kimler Ehliyet Alabilir?

Ehliyet Alma Şartları & Kimler Ehliyet Alabilir?

Ehliyet alma şartları, kimlerin hangi sınıf ehliyet alabileceği ve ehliyet ücretleri ile ilgili tüm detayları öğrenmek için hemen tıklayın.

Devamını Oku
Sıfır KM Araçlar için Sigorta İşlemleri Nasıl Yapılır?

Sıfır KM Araçlar için Sigorta İşlemleri Nasıl Yapılır?

İkinci el ve sıfır araçların zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekmektedir. Zorunlu trafik sigortasına ek olarak isteğe bağlı yapılan kasko sigort...

Devamını Oku