Generali Sigorta A.Ş

Çekici Hizmeti Nedir, Kasko'da Çekici Hizmeti Var mı?

İlk Yayınlanma: 07.06.2024 Generali Sigorta Son Düzenleme : 07.06.2024

Aracın arızalanması, kaza yapması ya da herhangi bir sebeple hareket edememesi gibi durumlarda aracın bulunduğu yerden başka bir yere taşınmasını sağlayan hizmet çekici hizmeti olarak adlandırılır. Yol yardım hizmetlerinden en temeli olan çekici, aracınızı yetkili servise ya da belirlediğiniz farklı bir konuma güvenli bir şekilde taşır. Oto çekici hizmeti ile ilgili daha fazla bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Oto Çekici Hizmeti Nedir?

Araç çekici hizmeti, aracın herhangi bir arıza, kaza ya da farklı sebeplerden ötürü hareket edememesi halinde araç sahibine sunulan bir hizmettir. Bu hizmet kapsamında, çekici aracınızın bulunduğu noktaya gelir ve aracınızı en yakın servis noktasına bırakır. Çekici hizmetinden şu durumlar yaşanması halinde yararlanılabilir:

 • Araç arızalandığında ve o an tamir edilebilmesi mümkün olmadığında
 • Kaza yapmış ve hareket etmesi mümkün olmayan araçların olay yerinden taşınması gerektiğinde
 • Trafik kurallarına aykırı park edilen araçların çekilmesi gerektiğinde
 • Lastik patlaması, yakıt bitmesi gibi diğer acil durumlarda.

Kasko’da Çekici Hizmeti Var mı?

Kasko Sigortası araç sahiplerinin aracını kaza, hırsızlık, yangın, doğal afetler gibi beklenmedik durumlara karşı koruyan bir araç sigortasıdır. Kasko, Trafik Sigortası’ndan farklı olarak, aracın hasarını ve maddi zararını karşılamayı amaçlar. Trafik Sigortası ise yalnızca üçüncü kişilere verilen zararları karşılar. Kasko yaptıranların ya da yaptırmayı düşünen sürücülerin en çok merak ettiği sorulardan biri Kasko’da çekici hizmeti var mı sorusu. Çoğu Kasko Sigortası genellikle çekici hizmeti içerse de hizmetin kapsamı ve koşulları sigorta poliçesine ve sigorta şirketine göre değişiklik gösterebilir. Halihazırdaki sigorta çekici hizmeti ile ilgili bilgi edinmek için poliçe detaylarınızı inceleyebilirsiniz. Sigorta poliçenizde çekici hizmetinin ne kadar süre veya mesafe boyunca ücretsiz olduğu, hangi durumlarda bu hizmetin verildiği ve ek ücretlerin ne olduğu gibi bilgileri bulabilirsiniz.

Kasko Çekici Hizmeti Kaç Km?

Sigorta çekici hizmeti kaç km sorusu da merak uyandıran bir başka soru. Kasko poliçelerinde çekici hizmeti genellikle belirli bir kilometre sınırına kadar ücretsiz olarak sunulur ve bu kilometre sınırı sigorta şirketlerine ve poliçe türlerine göre değişiklik gösterebilir. Bazı sigorta şirketleri ise km sınırı yerine ya da buna ek olarak ücret sınırı koyar. Generali Sigorta çekici hizmeti km sınır koşulu şu şekildedir: İl içerisinde gerçekleşen kazalarda, sigortalının ikamet ettiği yere çekim hizmeti İstanbul, Ankara ve İzmir için km sınırı olmadan; diğer şehirlerde ise şehir merkezinde ve şehir merkezinden 50 km'ye kadar sunulur.

Generali Sigorta’nın arıza durumunda sunduğu çekici hizmetinin diğer bazı koşulları ise şu şekildedir:

 • Araç aynı il sınırındaki yetkili servise bırakılır.
 • Arızanın gerçekleştiği ilde yetkili servis yoksa en yakın ildeki yetkili servise bırakılır.
 • 15 yaş üstü araçlarda arıza durumunda çekim hizmeti yoktur.
 • 48 saati aşmayan durumlarda 2 çekim yapılmaz.
 • Lastik patlaması durumunda araç en yakın lastik servisine bırakılır ya da değişimde yardım hizmeti sağlanır.
 • Daha fazla detay için poliçenizi inceleyebilir ya da 0850 555 55 55 numaradan iletişime geçebilirsiniz.

Kasko Çekici Hizmeti Nasıl Kullanılır?

Kasko çekici hizmetinden faydalanma adımları şu şekildedir:

 • İlk olarak sürücünün hasar bildiriminde ve destek talebinde bulunması gerekir.
 • Ardından sigorta firmasına aracın bulunduğu konum ve varsa diğer önemli detaylar aktarılır.
 • İlgili konuma, sigorta şirketi tarafından en yakın çekici yönlendirilir.
 • Çekici geldiğinde, aracın durumuna bağlı olarak nereye götürülmesi gerektiğine karar verilir. Araç yetkili servise, tamirhaneye ya da akaryakıt istasyonuna vb. götürülür; ilgili bilgiler sürücü ile paylaşılır.

Eğer poliçe kapsamında çekici hizmeti bulunuyorsa sürücü bu işlemlerin hiçbir aşamasında herhangi bir ücret ödemez. Ancak eğer Kasko poliçesinde bu hizmet yoksa çekici ücreti araç sahibi tarafından karşılanır.

Trafik Sigortası Yol Yardım Çekici Hizmeti Var mı?

Trafik Sigortası çekici hizmeti bulunmaz. Trafik Sigortası teminatları arasında çekici hizmeti yer almadığı için sadece Trafik Sigortası olan ve Kasko’su bulunmayan araçlar olası bir arıza ya da kaza durumunda ücretsiz olarak yol yardım çekici hizmetinden faydalanamaz. Bu sebeple hem maddi zararlarınızı güvence altına almak hem de çekici hizmeti gibi ek teminatlardan güvenle ve ücretsiz şekilde faydalanmak için Kasko Sigortası yaptırmalısınız.

 

Benzer Başlıklar

Araçta Meydana Gelecek Yangın Durumunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araçta Meydana Gelecek Yangın Durumunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Trafikte seyir halindeyken karşılaşılabilecek en tehlikeli durumlardan biri olan araç yangınlarının yüzde 59’u motor bölgesinde, yüzde 35’i yolcularda...

Devamını Oku
Kasko Sigortası Kapsamı Dışındaki Haller Nelerdir?

Kasko Sigortası Kapsamı Dışındaki Haller Nelerdir?

Kasko araçlarda meydana gelebilecek hasarların tazminini sağlamak amacıyla uygulanan sigorta hizmetlerinden biridir. Kaskonun amacı poliçe sahibine ai...

Devamını Oku
İstanbul Trafiğinin En Tehlikeli Noktaları

İstanbul Trafiğinin En Tehlikeli Noktaları

Dünyanın en yoğun trafikli şehirlerinden biri olan İstanbul’da meydana gelen trafik kazalarının sayısı küçümsenemeyecek kadar fazla. Peki, İstanbul tr...

Devamını Oku