Generali Sigorta A.Ş

Gece Yolculuklarında Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

İlk Yayınlanma: 04.06.2018 Generali Sigorta Son Düzenleme : 22.11.2022

En tecrübeli şoförler bile gece yolculuklarında kısa ya da uzun mesafe gözetmeksizin trafik kurallarına özen göstermeli, gece yolculuklarının gündüz yolculuklarından çok daha dikkat gerektirdiğini unutmamalı. Gece karanlık sebebi ile görüş mesafesi düşer, algı seviyesi de düşüş gösterir. Bunun için gece yolculuklarında tatsız durumlarla karşılaşmamak için yola, trafiğe ve çevrenize göstereceğiniz dikkat önemlidir. Gece yolculuklarında dikkat edilmesi gereken kurallar, uyuldukları taktirde daha güvenli ve sorunsuz bir yolculuk yaşamanızı sağlar.

Kasko Fiyatını Öğren!

Gece Yolculuklarında Dikkat Edilmesi Kurallar Neler?

Gece araç kullanırken asla yapılmaması gereken bir hata, aracın farlarında bir sorun olduğunu fark etmemek. Unutmamalı ki yolda sorun çıkaran olaylarda küçük detaylara olan dikkatsizliğin de etkisi büyük olur. Dolayısıyla gece yolculuğuna çıkmadan önce farlarınızın ve arka lambalarınızın yanıp yanmadığını kontrol edin. Karşıdan araç gelmediği sürece uzun farkları yakarak daha ileriyi görmeye çalışın. Ancak uzun farların karşıdan gelen araç sürücüsünün gözün almaması için özen gösterin ve yoğun trafikli yollarda bunu yapmayın. Karşıdan gelen ve uzun farları yanan aracın ışığına ise dikkatinizi kaptırmayın zira göremediğiniz bir noktada, farı dikkat çekmeyecek bir başka araçla karşılaşma riski mevcut olabilir.

Gece Yolculuğunda Kurallar

Süratli araç kullanmanın hiç bir koşulda ve günün herhangi bir saatinde bahanesi olamaz. Özellikle gece yolculuklarında düşen dikkat artan karanlıkla birleşince, hiç istenmeyen sonuçların riski artar. Yola bir anda fırlayacak bir insan ya da hayvana çarpmamak, trafikteki diğer araçlarla mesafeyi korumak ve elbette trafik kurallarına uymak için, özellikle zorlu hava koşullarında süreti asla artırmamak sorumluluklarımız içinde yer alıyor. Trafikteki diğer araçlarla aranızdaki mesafeyi gündüz koşullarına göre artırın. Geceleri yoldayken düşen reflekslere yenilmemek ve ani durumlarda, doğru davranabilmek için önünüzdeki araç ile mesafenizi koruyun. Gece yolculuklarında dikkat edilmesi gereken kurallar arasında ilk seferde akla gelmese de, araç cam ve aynalarının temiz olması da önem taşır. Gece yolculuklarında kirli camlar ve ayna görüş kabiliyetinizi düşürür ve huzursuz bir sürüş yaşamaya neden olur. Gece yolculuğuna çıkarken dinlenmiş olmak çok önemli. Asla uykusuz ve yorgun bir biçimde direksiyon başına geçmeyin mümkünse aracı yanınıdaki kişi-kişilerle dönüşümlü olarak kullanın. Ayrıca yolda dikkatinizi toparlayıp, kendinize hareket alanı açmak için sık sık mola verin. Ayrıca yolda ilerleken yola dalmamak için dikkatinizi toplayın. Son olarak da trafiğe çıkmadan kasko yaptırmayı unutmayın.

Benzer Başlıklar

Çekici Hizmeti Nedir, Kasko'da Çekici Hizmeti Var mı?

Çekici Hizmeti Nedir, Kasko'da Çekici Hizmeti Var mı?

Aracın arızalanması, kaza yapması ya da herhangi bir sebeple hareket edememesi gibi durumlarda aracın bulunduğu yerden başka bir yere taşınmasını sağlayan hizmet çekici hizmeti olarak adlandırılır.

Devamını Oku
Egzoz Muayene Ücreti 2024 & Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü

Egzoz Muayene Ücreti 2024 & Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü

Egzoz gazı emisyon ölçümü hakkında tüm detaylar Generali'de! Egzoz muayene ücretleri ve nasıl yapılabileceği hakkında bilgi almak için tıklayın.

Devamını Oku
Kasko Sigortası Kapsamı Dışındaki Haller Nelerdir?

Kasko Sigortası Kapsamı Dışındaki Haller Nelerdir?

Kasko araçlarda meydana gelebilecek hasarların tazminini sağlamak amacıyla uygulanan sigorta hizmetlerinden biridir. Kaskonun amacı poliçe sahibine ai...

Devamını Oku