Generali Sigorta A.Ş

Pasaportumu Kaybettim, Ne Yapmalıyım?

İlk Yayınlanma: 08.04.2021 Generali Sigorta Son Düzenleme : 28.11.2023

Yurt dışı seyahatlerinde kimlik doğrulamak için kullanılabilen ve zorunlu olarak bulundurulması gereken pasaport, hayati öneme sahip bir evraktır. Ülkeler arası giriş çıkışlarda kullanılan ve ülke dışında kimlik kartınızın yerine geçen bu belgeyi yanınızdan ayırmamalı ve muhafazası için dikkatli olmalısınız. Yine de olası bir aksilik ile pasaportun çalınması veya kaybolması durumunda uğrayabileceğiniz zararlara karşı kendinizi seyahat sağlık sigortası ile güvence altına alabilirsiniz.

Peki pasaport kaybolursa ne yapmalısınız? Böyle bir durumun yaşanmaması durumunda panik yapmamalı sakin olmalısınız. Daha sonra kaybedilen veya çalınan pasaportunuzun yenileme işlemleri için gereken işlemleri yaparak pasaportunuza birkaç gün içerisinde ulaşabilirsiniz. Gelin şimdi kayıp pasaport yenileme işlemleri için izleyeceğiniz yollara beraber göz atalım.

Pasaport Kaybı Tutanağı Tutulmalı

Pasaportunuzun çalındığını veya kaybolduğunu fark ettiğinizde zaman kaybetmeden bulunduğunuz bölgedeki en yakın polis merkezine giderek tutanak tutturmalısınız. Özellikle çalındığından eminseniz doğru ve hızlı hareket ederek oluşabilecek zararlardan korunabilirsiniz. Polis merkezinde pasaport kayıp tutanağı tutulurken düzgün bir şekilde bilgi verebilmek için sakinliğinizi korumalısınız.

Eğer bulunduğunuz ülkenin dilini bilmiyorsanız o ülkenin dilini bilen bir yakınızdan veya tercüme edilebilecek bir kişiden yardım isteyebilirsiniz.

Bu tutanak geçici pasaport veya seyahat belgesi alabilmeniz ve pasaportunuzu yenileyebilmeniz için gereklidir.

Tutanağın "Aslı gibidir" kopyasından isteyin

Polis merkezinde tutanak tutturduktan sonra atlanmaması gereken önemli bir işlem daha vardır. Bu, tutanağınızın ''aslı gibidir'' yazan bir kopyasının çıkarılmasıdır. Sonraki işlemlerinizde gerekebilecek bu belge, tutanağın ıslak imzalı ve mühürlü olan ''aslı gibidir'' ibaresinin bulunduğu kopyasıdır.

Yurtdışında Pasaportumu Kaybettim Nereye Başvurmalıyım?

Yurt dışında pasaport kaybetmek ne kadar can sıkan bir durum olsa da doğru yerlere gereken başvuruyu yaparak gereken evrakları kısa sürede çıkarabilirsiniz. Pasaportunuzun çalınması ve kaybolması durumunda bulunduğunuz yerdeki büyükelçilik veya konsolosluk gibi dış temsilciliklere pasaport kayıp başvurusu yapmanız gerekir. Bulunduğunuz yerdeki dış temsilcilikleri internetten araştırıp kolaylıkla bulabilirsiniz. Eğer size yakın bir Türk Temsilciliği yoksa, başvuru yapmak için gerekli lokasyon bilgisi için www.konsolosluk.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Bu şekilde Türk Konsolosluklarının iletişim adreslerine hızlıca ulaşabilirsiniz.

Böyle bir durum yaşayan Türk vatandaşları Türk Temsilciliklerine başvurarak, Türkiye'ye veya yaşadıkları ülkeye dönüş yapabilmek için geçici pasaport belgesi alabilir. Bu pasaportun kullanımı geçici bir süreliğine geçerlidir ve bir defaya mahsus olarak yaşadığınız yere dönebilmeniz için verilir. Böylece pasaportunuz yenilenene kadar bulunduğunuz yerden ayrılmama gibi bir sorununuz olamadan dönüş tarihinize göre seyahatinizi planlayabilirsiniz. Ülkeye döndüğünüzde ise pasaport yenileme işlemi yapmanız gereklidir. Çünkü pasaportunuzu yenilemeden tekrar yurt dışı seyahati yapamazsınız.

Kayıp Pasaport Ücreti Ne Kadar?

Pasaportunuzun kaybedilmesi ve çalınması durumu için pasaport kayıp ücreti bulunmuyor fakat yeni bir pasaport çıkarabilmeniz için pasaport defter ve harç bedeli ödemeniz gerekir. Ödenecek olan bedel her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığınca güncellenir. Pasaport yenilemek için ödenmesi gereken bedel için belirlenen kurumlar bulunur. Ödenmesi gereken tutar bu kurumlardan herhangi birine ödenebilir. PTT şubeleri, anlaşmalı bankalar, vergi dairesi müdürlükleri veya Gelir İdaresi Başkanlığına bağlı internet adresi üzerinden bu ödemeler yapılabilir.

SüreHarçDefterToplam
6 Ay1.034,55 TL501,00 TL1.535,55 TL
1 Yıl1.512,45 TL501,00 TL2.013,45 TL
2 Yıl2.469,15 TL501,00 TL2.970,15 TL
3 Yıl3.507,75 TL501,00 TL4.008,75 TL
3+ Yıl4.943,25 TL501,00 TL5.444,25 TL

Bazı pasaportlar harç bedelinden muaftır.

Pasaportumu Kaybettim Yenisi İçin Gerekli Evraklar Neler?

Yurt dışı seyahatlerinin en önemli belgelerinin başında yer alan pasaportun kaybedilmesi talihsiz bir durumdur. Bu belgeye sahip kişilerin daha sonra tekrar seyahat edebilmeleri için ilgili birimlerden randevu aldıktan sonra gerekli yerlere başvurarak yenileme işlemi yapmaları gerekir. Gerekli olan evrakların temin edilmesi ile bu işlem kolaylıkla yapılabilir. Pasaport yenileme evrakları pasaport türüne göre değişik gösterir. Genellikle istenen belgeler şunlardır;

  • T.C kimlik kartı, nüfus cüzdanı ya da geçici kimlik belgesi
  • Son altı ay içerisinde çekilmiş 1 veya 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Defter ve harç bedelinin ödendiğini gösteren belge (dekont veya makbuz)
  • Pasaport cüzdan bedelinin ödendiğini gösteren dekont
  • Kısıtlı veya 18 yaşından küçük bireyler için muvafakatname
  • Duruma göre pasaportun kaybolduğuna dair tutulan tutanak veya kayıp pasaport beyannamesi

Pasaportumu Kaybettim Yenisi Kaç Günde Gelir?

Pasaportunuzu kaybettiğinizde yurtdışındaysanız bulunduğunuz yerdeki dış temsilcilikler pasaportunu yenileme sürecinde size yardımcı olur.  Seyahatiniz bitmeye yakın böyle bir olumsuzlukla karşı karşıya kaldınız ve kısa süre sonra ülkenize geri dönmeniz gerekiyorsa bulunduğunuz yere en yakın yurtdışı temsilciliklerinden geri dönüş için evrakınızı düzenletebilirsiniz. Türk vatandaşları bu işlem için en yakın T.C yurtdışı temsilciliklerine giderek, ülkeye dönmek için bir defaya mahsus düzenlenen pasaport yerine geçen geçici belgeyi temin edebilir.

Ülkeye döndüğünüzde pasaport yenileme işlemleri için gerekli evrakları tamamlayıp gerekli birime başvurunuzu yaptıktan sonra süreç başlar. Başvuru sırasında alınan bilgiler ilgili sisteme kısa sürede güvenli bir şekilde girilir ve baskı sırasına girer. Pasaportunuz hazır olduktan sonra başvuru sahiplerine teslim edilmeye başlanır. Basımı yapılan pasaportlar il merkezlerinden 56 tanesine 1 gün, diğer il merkezlerine 2 gün, ilçe merkezlerine ise en az 4 iş günü içerisinde PTT kargo tarafından teslim edilir.

Genellikle teslim süreleri kısa sürse de; hac ve umre zamanı, iş yoğunluğu ve diğer sebeplere bağlı olarak bu süre 2, 3 aya kadar uzayabilir. Teslimat bilgilendirmesi e-posta üzerinden yapılır. Bunun için e-postalarınızı takip etmeniz tavsiye edilir.

Pasaport kaybetmek her zaman yaşanabilen bir aksiliktir. Seyahat sağlık sigortaları, sigortalı kişileri seyahatleri boyunca korumayı hedefler. Siz de seyahatinizden önce seyahat sağlık sigortası yaptırarak kendinizi ve sevdiklerini güvence altına alabilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu Mu? Talep Eden Ülkeler Hangileri?

Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu Mu? Talep Eden Ülkeler Hangileri?

Seyahat sağlık sigortası ülkelerin vize başvurularında talep ettiği bir belge olarak öne çıkar. Seyahat planlarınızı yapmadan önce bu bilgilere göz atın!

Devamını Oku
Check Up Nedir? Check Up Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Check Up Nedir? Check Up Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Yaş ilerledikçe ortaya çıkabilen sağlık problemleri genetik sebeplere bağlı olarak da gelişebilir. Bazı hastalıkların belirtileri kendisini açıkça gös...

Devamını Oku
Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

Pasaport almak, doğru adımları takip ettiğiniz sürece oldukça kolay bir işlemdir. Her türlü pasaport başvurusunun, yaş ayrımı gözetmeksizin şahsen yap...

Devamını Oku