Generali Sigorta A.Ş

Yurt dışında kaza geçirdiğinizde sigortadan nasıl tazminat talep edebilirsiniz?

İlk Yayınlanma: 08.11.2018 Generali Sigorta Son Düzenleme : 22.11.2022

Ne kadar hazırlıklı olursak olalım, hepimizin başına zaman zaman beklenmedik kazalar gelebilir. Özellikle yurt dışında kaza geçirmek epey korkutucu sonuçlarla yüzleşmemize neden olabilir. Oysaki; iyi bir seyahat sağlık sigortası aracılığıyla korunmak, ihtiyaç duyduğunuzda yalnız ve savunmasız kalmayacağınızı ve yüklü bir faturayla karşılaşmayacağınızı bilmek içinizin rahat etmesini sağlar. Eğer bir gün yurt dışındayken kaza geçirme talihsizliğine uğrarsanız; sigortadan tazminat talebinizin düzgün bir şekilde ilerlemesini ve ihtiyaç duyduğunuz desteği almanızı sağlamak için bakın neler yapmanız gerekiyor?

Doğru sigortayı bulmak

Bir seyahate çıkmadan önce, hem ziyaret ettiğiniz ülkenin şartlarına hem de ihtiyaçlarınıza en uygun sigorta türü ile ilgili biraz ön araştırma yapmanız gerekir. Çok fazla sayıda ve farklı farklı poliçe türleri mevcuttur; bu yüzden de, en ucuz olanın cazibesine kapılmak yerine ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçmeniz büyük önem arzeder! İşe bir liste oluşturarak başlayın. Seyahat ettiğiniz bölgedeki iklimi, siyasi durumu ve sağlık hizmetlerini muhakkak dikkate alın. Örneğin, 'Yerel hastanelerin güvenlik sicili nasıl?' ve 'Önceden yaptırmanız gereken herhangi bir aşı var mı?' gibi sorulara mutlaka cevap arayın. Unutmayın; doğru aşıları yaptırmamanız, hasta olmanız halinde sigortadan yapacağınız tazminat talebininin geçersiz olmasına yol açabilir. Ulaşım yöntemlerinizi, yanınıza almayı planladığınız eşyaları ve gittiğiniz yerde iştirak edeceğiniz faaliyet türlerini gözden geçirin. Kayak veya jet ski gibi tehlikeli sporlar yapmayı düşünüyorsanız, genellikle ek teminat almanız gerekir. İşte bu yüzden, böylesi size özel durumları poliçenize eklemeyi sakın unutmayın! Ayrıca, sigortanızı yaptırmadan önce, mevcut sağlık sorunlarınızı mutlaka sigortacıya bildirin. O sağlık sorunlarıyla ilgili olarak teminat altında olmayabilirsiniz. Ve tabii, yurt dışında kaldığınız süre boyunca sigorta belgelerinize kolaylıkla erişebileceğinizden emin olun.

Kasko Fiyatını Öğren!

Bir kazadan sonra yapılacaklar

Bir kazanın hemen sonrasında ne yapmanız gerektiğini net olarak planlamanız biraz zor olabilir ancak birkaç basit önlem ile sigortadan tazminat talebinde bulunma sürecini kolaylaştırabilirsiniz. Öncelikle, video ve fotoğraf çekerek ve bir şahit ile konuşarak gerekli delilleri topladığınızdan emin olun. Sigortacınızın doğrudan şahitlerle görüşmesi gerekebileceğini göz önünde bulundurarak görgü tanıklarının iletişim bilgilerini de alın. Satın almanız gereken her şeyin fişini ve kaydını saklayın. Kaybedilen veya çalınan eşyalar ve diğer suçlar 24 saat içerisinde polise bildirilmelidir; bu mümkün olmadığında ise durumu mutlaka bir yetkiliye iletmeniz gerekir. Polis eşyalarınızı bulamasa bile, sigortacınızın talebi işleme koymak için bir polis raporu veya suç referans numarası talep edeceğini sakın unutmayın. Tıbbi tedaviye ihtiyaç duyarsanız, tedaviden önce mümkünse sigortacınızla görüşün. Farklı poliçeler, farklı teminat derecelerine sahiptir; bu yüzden, tedaviden önce poliçe kapsamında nelerin yer aldığını kontrol etmeniz ve onay almanız son derece önemlidir.

Talepte bulunmak

Mümkün olduğu kadar kısa süre içerisinde sigortanızın müşteri hizmetlerini arayarak talebinizin geçerli olması için nelere ihtiyaç duyduklarını kontrol edin ve kaza için teminat altında olduğunuzu doğrulayın. Genellikle birkaç gün içerisinde sigortacınıza ulaşmazsanız teminatınız reddedilir; bu yüzden, mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde sigortacınıza ulaşmanız önemlidir. Sigortacınızla görüştükten sonra, kaza bilgilerini iletmeniz gerekecektir; ardından doldurmanız için size bir tazminat talebi formu gönderilir. Bu noktada, sigortacınız kazaya ilişkin delilleri talep edecektir; polis raporlarını, görsel delilleri veya fişleri bu aşamada gönderebilirsiniz.

Satır aralarını okumak

Sigortadan tazminat talebinde bulunmadan önce herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için poliçenin ayrıntılarını tekrar kontrol etmeniz önemlidir! Seyahat gecikmeleri, belirli bir değerin altındaki eşyalar ya da ekstrem spor yaralanmaları gibi bazı olaylar ve durumlar teminat altında olmayabileceğinden veya yalnızca kısmen teminat altında olabileceğinden poliçe istisnalarını baştan sona okumalısınız. Her tazminat talebi için ödemeniz gereken katkı payı tutarını tekrar kontrol edin. Olay küçük çaplı ise faturayı kendiniz ödemeyi tercih edebileceğinizden talepte bulunmadan önce bu noktaya dikkat etmelisiniz. Bazen talep ettiğiniz tazminatı masrafları ödedikten sonra geri alırsınız; dolayısıyla, bunu da aklınızın bir köşesinde tutun! Sigorta, yurt dışında beklenmeyen bir talihsizlikle karşılaştığınızda size yardımcı olmak için vardır; bu yüzden, önceden bilgi sahibi olduğunuz ve ihtiyaçlarınıza uygun bir poliçeye yatırım yaptığınız sürece, sizi desteklemek ve korumak için yanınızda olduğumuzdan emin olun.

Trafikte kendinizi güvende hissedin

Trafiğe çıkmak birçok riski beraberinde getirir. Bir motorlu araç aldığınızda; maddi hasarlı kazalardan hırsızlığa, doğal afetlerden yaralanmalara kadar hiç hesapta olmayan birçok riski de üstlenmiş olursunuz. Bu talihsiz durumlara karşı çekici, ikame araç, maddi tazminat ve daha birçok avantajı bulunan sigortalar yaptırarak kazaları en hafif şekilde atlatabilirsiniz. Generali Sigorta, istediğiniz teminatları kendiniz belirleyebileceğiniz kasko ile yanınızda...

Benzer Başlıklar

Ayakta Tedavi ve Yatarak Tedavi Arasındaki Fark Nedir?

Ayakta Tedavi ve Yatarak Tedavi Arasındaki Fark Nedir?

Dengeli beslenme, sportif bir yaşam ve düzenli kontroller sağlık problemlerini büyük ölçüde ortadan kaldırılsa da kimi zaman istenmeyen sağlık sorunla...

Devamını Oku
Pasaportumu Kaybettim, Ne Yapmalıyım?

Pasaportumu Kaybettim, Ne Yapmalıyım?

Pasaport kaybı sonrada yapılması gerekenler ilgi ilgili detaylı rehberimizi incelemek için hemen tıklayın.

Devamını Oku
Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

Pasaport almak, doğru adımları takip ettiğiniz sürece oldukça kolay bir işlemdir. Her türlü pasaport başvurusunun, yaş ayrımı gözetmeksizin şahsen yap...

Devamını Oku