Generali Sigorta A.Ş

Yurt Dışında Bir Sağlık Sorunu Yaşadığınızda Seyahat Sağlık Sigortanızı Nasıl Kullanabilirsiniz?

İlk Yayınlanma: 30.03.2021 Generali Sigorta Son Düzenleme : 18.11.2021

Eğitim, iş ya da seyahat gibi bir nedenle yurtdışına çıkma planınız olduğunda, genellikle vize işlemleri sırasında akla gelen ve aslında gidiş bileti kadar önemli bir işlem de seyahat sağlık sigortası yaptırmaktır. Kaza, hastalık gibi ani gelişen beklenmedik durumlarda önemini gösteren bu sigorta ile ilgili de merak edilen soruların sayısı oldukça fazladır. Bu sorulardan en çok merak edilenleri ise; "yurtdışında seyahat sağlık sigortası nasıl kullanılır?", "seyahat sağlık sigortası nereden alınır?", "seyahat sağlık sigortasının kapsadığı durumlar nelerdir?" ve "seyahat sağlık sigortası nasıl yapılır?" şeklinde sıralanabilir. Konuyla ilgili merak edilen başlıca hususları bu yazımızda bulabilirsiniz, ancak önce gelin seyahat sağlık sigortasının ne olduğunu hatırlayalım.

Seyahat Sağlık Sigortası

Herhangi bir nedenle yurt dışına gitmek için gereken, vize işlemleri sırasında pek çok ülke tarafından zorunlu tutulan yurt dışı seyahat sağlık sigortası, seyahat sırasında ya da seyahat halindeyken başa gelebilecek hastalık ve kazalara karşı yapılır. Bu sigorta türü aracılığıyla tüm tedavi masraflarınız karşılanmaktadır. Tatil, iş veya eğitim gibi seyahatlerin tamamında geçerli olan seyahat sağlık sigortası, Schengen ve ABD vizelerinde de geçerli olacaktır.

Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatını Hesapla!

Seyahat Sağlık Sigortası Nereden Alınır?

Yurt dışı seyahatinizle beraber başlayan ve ülkenize ayak basana kadar geçerli olan seyahat sağlık sigortasına, sigorta şirketleri aracılığıyla sahip olabilirsiniz. Otuz bin Euro teminat tutarı ile giderleri karşılayabilmek için hazırlanan sigortanın bedeli ise seyahatin gerçekleşeceği ülkeye, orada kalacağınız gün sayısına ve ödemiş olduğunuz tutara göre değişmektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Hastalık, kaza gibi durumlarda ülkemizde geçerli olan SGK ya da özel sağlık sigortalarının bir kısmı, yurt dışında geçerli değildir. Bu nedenle de ülkeden çıkmadan önce seyahat sağlık sigortası yaptırmak büyük önem taşır. Vize belgesi talep eden ülkelerin tamamında zorunlu olan sağlık sigortası, vize almak için istenilen evraklar arasında yer alır. Gideceğiniz ülke, sizden talep etse de etmese de sağlığın her şeyden önemli olduğunu unutmadan, deneyimli ve güvenilir bir sigorta şirketi aracılığıyla yurt dışı seyahat sağlık sigortanızı kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

Yurt Dışında Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Kullanılır?

Yurt dışına seyahat ettiniz ve beklenmedik bir şekilde hastalandınız ya da kaza geçirdiniz. Böyle bir durumda ne yapmanız gerektiğini de bilmiyorsunuz. Öncelikle lütfen sakin olun. Seyahat sağlık sigortanız olmasa bile, en yakın sağlık kuruluşuna giderek gereken tüm işlemleri cebinizden karşılayabilirsiniz. Sağlık sigortanız varsa, ancak nasıl kullanacağınıza dair bilginiz yoksa, yine panik yapmayın. Çünkü; sağlık sigortanız varsa, tedavi ve ilaç masraflarınızı o anda cebinizden ödeseniz bile sağlık sigortanız bunları size geri ödemekle yükümlüdür. Bunun için yapmanız gereken tek şey; sigorta şirketinize en kısa zamanda ulaşarak, durumu bildirmenizdir. Sigorta şirketine istediğiniz an ulaşmakta zorluk çekiyorsanız, telaş etmeyin. Yurt dışından almış olduğunuz hizmetlerin orijinal raporlarını sigorta şirketinize ibraz ettirmeniz gerekir. Dolayısıyla ülkeye dönüş yaptığınızda, yaptığınız masrafları sigorta şirketinizden alabilirsiniz.

Vize İçin Alınan Seyahat Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Yurt dışı seyahatleriniz öncesinde, "vize için seyahat sağlık sigortası neleri kapsar?" sorusunun cevabını merak mı ediyorsunuz? Öncelikle belirtmekte fayda var; seyahat sağlık sigortası yalnızca sağlık giderlerinizi kapsamamaktadır. Kapsadığı durumlar arasında; ayakta ya da yatarak tıbbi tedavi, cenaze nakli, sigortalının tıbbi sebepten ötürü nakli ya da seyahati, tıbbi bilgi ve danışma, refakatçi nakli, ihtiyaç duyulan ilaçların sevk edilmesi, acil mesajların iletilmesi ve tıbbi seyahat bilgi hattı yer alır. Seyahat sağlık sigortasına dair daha detaylı bilgi almak için seyahat sağlık sigortası sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası Genel Şartları

Sigorta şirketi ile yapılacak anlaşmayla beraber dikkat edilecek hususlardan bir diğeri de "seyahat sağlık sigortası genel şartları" olmaktadır. Bu şartlar sigortanızın hangi durumlarda geçerli olduğunu belirler. Genel şartlar arasında; sigortanın kapsamı, süresi, asistan kişi veya şirket işlemleri, poliçe iptali, asgari teminatlar, ani gelişen rahatsızlıklar ya da hastalıklara yönelik tıbbi tedavi teminatı, sigortalı kişinin en yakın sağlık kuruluşuna seyahati veya nakli, sigortalının taburcu edildikten sonra ikametgah adresine nakli, vefat eden sigortalının nakli gibi durumlar bulunur.

Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları

Yurt dışına seyahat etmeyi planlayanları yakından ilgilendiren konulardan bir diğeri de; "yurtdışı seyahat sağlık sigortası fiyatları"dır. Söz konusu fiyatlara etki eden başlıca faktörler arasında; seyahatin gerçekleşeceği ülke, kaç gün kalınacağı, sigorta şirketine ödemiş olduğunuz tutar ve teminat tutarı yer alır. Seyahat sağlık sigortası fiyatları, sigorta kapsamı ile de değişiklik gösterir.Yakın zamanda bir sağlık sigortası yaptırmayı düşünüyorsanız, seyahat sağlık sigortası sayfasına giderek hemen sağlık sigortası fiyatı alabilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Yurt dışında kaza geçirdiğinizde sigortadan nasıl tazminat talep edebilirsiniz?

Yurt dışında kaza geçirdiğinizde sigortadan nasıl tazminat talep edebilirsiniz?

Ne kadar hazırlıklı olursak olalım, hepimizin başına zaman zaman beklenmedik kazalar gelebilir. Özellikle yurt dışında kaza geçirmek epey korkutucu so...

Devamını Oku
Check Up Nedir? Check Up Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Check Up Nedir? Check Up Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Yaş ilerledikçe ortaya çıkabilen sağlık problemleri genetik sebeplere bağlı olarak da gelişebilir. Bazı hastalıkların belirtileri kendisini açıkça gös...

Devamını Oku
Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu Mu? Talep Eden Ülkeler Hangileri?

Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu Mu? Talep Eden Ülkeler Hangileri?

Seyahat sağlık sigortası ülkelerin vize başvurularında talep ettiği bir belge olarak öne çıkar. Seyahat planlarınızı yapmadan önce bu bilgilere göz atın!

Devamını Oku