Generali Sigorta A.Ş

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlk Yayınlanma: 01.06.2023 Generali Sigorta Son Düzenleme : 01.06.2023

Tamamlayıcı sağlık sigortası, SGK veya Bağ-Kur kapsamında yer alan kişilerin sağlık giderlerinin karşılanmasına olanak tanır. Genel ve özel şartlara bağlı olarak belirlenen poliçe, vatandaşların özel hastanelerden faydalanmasını sağlar.

Tamamlayıcı sağlık sigortası, şirketin belirlediği kapsamlardan oluşur.

Bu kapsamlar genel sağlık sigortasında yer almayan hizmetleri içerebilir. Kapsamı şirkete bağlı olarak değişkenlik gösteren tamamlayıcı sağlık sigortası seçerken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunur.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Tamamlayıcı sağlık sigortası seçerken dikkat edilmesi gerekenler teminat, kapsam, anlaşmalı kurumlarve kapsam dışı durumlardan oluşur. Sigorta seçimi yapılmadan önce bu konular detaylı bir şekilde araştırılmalı ve karşılaştırma yapılmalıdır.
Araştırma ve karşılaştırmalar sonucunda kişiye en uygun sağlık sigortası poliçesi seçilmelidir.

Teminat ve Kapsamı

Tamamlayıcı sağlık sigortası seçerken dikkat edilemesi gerekenler arasında ilk sırada yer alan teminat ve kapsam, son derece önemlidir. Ayakta tedavi ve yatarak tedavi teminatlarından oluşan sağlık sigortası kapsamı, farklı limitlere sahiptir.

Yatarak tedavi teminatı sağlayan sağlık sigortalarında herhangi bir limit bulunmazken; ayakta tedavi teminatına sahip olan tamamlayıcı sağlık sigortasında belirli bir limit bulunur.  Bu limit, sigorta şirketine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Sigorta seçimi yapılırken bu detay göz önüne alınarak hareket edilmelidir.

Tamamlayıcı sağlık sigortasının kapsamı detaylı bir şekilde incelenmelidir. Bütün tamamlayıcı sağlık sigortalarında küçük müdahale, hekim muayenesi, fizik tedavi, yoğun bakım, ameliyat, kemoterapi, diyaliz, radyoterapi ve oda masrafı hizmetleri teminat kapsamına dahildir.

Ev bakımı, ameliyat malzemeleri, tıbbi malzeme, suni uzuv gibi hizmetlerin teminat kapsamına dahil olup olmadığı tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmadan önce mutlaka öğrenilmelidir.

Tamamlayıcı sağlık sigortalarında bazı ek teminatlar bulunur. Ek teminatlar, sigorta şirketine bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Kapsam Dışı Durumlar

Tamamlayıcı sağlık sigortasında bazı kapsam dışı durumlar olabilir. Kapsam dışı durumların bir veya birkaçı, sigorta şirketine bağlı olarak ek teminatlarda yer alabilir.

Doğuştan gelen veya poliçe yapılmadan önce teşhis edilen hastalıklar, kapsam dışı durumlardır. Sigorta poliçesinde belirtilen anlaşmalı hastaneler dışında yapılan harcamalar, tamamlayıcı sigorta kapsamına girmez.

İntihar girişimi sonucunda ortaya çıkan masraflar ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun karşılamadığı tedavi masrafları da kapsam dışı kalır. Estetik operasyonlar ise poliçeye bağlı olarak kapsam dışı görülebilir.

Tedavilerin yanı sıra diyetisyen, diş bakımı, psikolojik destek, check-up, ilaç masrafı, diş tedavisi, gözlük, doğum hizmeti, tüp bebek tedavisi ve ambulans hizmeti poliçede aksi belirtilmediği sürece tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamına dahil edilmez.

Anlaşmalı Kurumlar

Tamamlayıcı sağlık sigortasının anlaşmalı olduğu kurumlar, SGK ile anlaşmalı kurumlardan oluşur. Sigorta şirketi kapsam ve teminatlara bağlı olarak farklı hastanelerle anlaşır. Tamamlayıcı sağlık sigortası almadan önce, tercih edilen şirketin anlaşmalı olduğu sağlık kurumları detaylı bir şekilde araştırılarak karar verilmelidir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Almak İçin Hangi Bilgiler Gereklidir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası teklifi almak için bazı kişisel bilgilerin verilmesi gerekir.

T.C. Kimlik No veya Vergi No, şirketin poliçeyi kimin adına hazırlaması gerektiğini belirtir.

Kimlik doğrulama işlemi amacıyla cep telefonu numarası istenir. Telefon numarası, poliçenin hazırlanmasından sonra konuyla ilgili bilgilendirmeler yapılmasına yardımcı olur.

Doğum tarihi bilgisi, kimlik doğrulama işleminin son adımı olarak gereklidir.

İl ve ilçe bilgileri, poliçe yaptırmak isteyen kişinin hangi hastanelerle anlaşmalı olacağını belirler.

Tamamlayıcı sağlık sigortasının kim veya kimler için yapılacağı da önemli ve zorunlu bir bilgidir.

Bu bilgiler sonrasında verilen tamamlayıcı sağlık sigortası teklifleri karşılaştırılarak kişiye en uygun poliçe tercih edilir.

Benzer Başlıklar

Bebeklere Özel Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Bebeklere Özel Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Bebek sağlık sigortası, bebek sağlık sigortası fiyatları, özel sağlık sigortası, özel sağlık sigortası nedir gibi tüm cevapları yazımızda derledik.

Devamını Oku
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ve Özel Sağlık Sigortası Farkları

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ve Özel Sağlık Sigortası Farkları

Tamamlayıcı sağlık sigortası, özel sağlık sigortası, tamamlayıcı sağlık sigortası nedir, özel sağlık sigortası nedir gibi bilgileri yazımızda derledik...

Devamını Oku
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yatarak tedavilerden ameliyatlara ve diyaliz tedavilerine kadar geniş bir yelpazede hizmet sunar. Ayakta ve yatarak tedavi gibi teminatları içerir.

Devamını Oku