Generali Sigorta A.Ş

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Poliçesi Nasıl İptal Edilir

İlk Yayınlanma: 30.05.2023 Generali Sigorta Son Düzenleme : 01.06.2023

Tamamlayıcı sağlık sigortası, kişinin sağlık giderlerinin karşılanmasında teminatlar oluşturan sigorta hizmetidir. Kişi, tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında pek çok avantaja sahip olur. Bu nedenle, tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesinin iptalinden önce kararın dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi tavsiye edilir. Sigortalı, tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesini çeşitli nedenlerden dolayı iptal ettirmek isteyebilir. İptal işleminin gerçekleştirilebilmesi süresince izlenmesi gereken birkaç basamak yer alır. Sigortalının poliçe iptaline ilişkin bir dilekçe hazırlaması ve bu dilekçeyi sigorta şirketine ulaştırması sonucunda sigorta poliçesinin iptal işlemi şirket tarafından başlatılır. İptal işlemlerinin tamamlanması birkaç gün içerisinde gerçekleştirilir. Bu noktada sigorta poliçesinin iptalini başlatmak isteyen sigortalı tarafından dikkat edilmesi gereken bir unsur bulunur. Sigorta poliçenizin iptal tarihi, dilekçenizin sigorta şirketine ulaştığı gün olarak işleme alınır. Bu bağlamda iptal işleminizin gerçekleştiği tarih değil dilekçenizin sigorta şirketine ulaştığı tarih poliçe iptal tarihiniz olur. Sigorta poliçesi iptal dilekçenizi sigorta aracı kurum ve kuruluşları vasıtasıyla ulaştırdığınız takdirde bazı durumlarda dilekçelerin tesliminde gecikmeler yaşanabilir. Bu durum, tamamlayıcı sağlık sigortası iptal işleminizin gerçekleşme süresini etkileyebilir.

 Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hangi Durumlarda Sona Erer?

Sigortanın sona ermesi pek çok farklı faktöre bağlı olarak şekillenebilir. İptal işlemi sigortalı tarafından veya sigorta şirketi tarafından tek taraflı olarak gerçekleşebilir. Sigorta şirketi, kişinin sigorta yaptırması esnasında geçmiş hastalıklarını bildirmemiş olması veya hastalıkları hakkında eksik bilgi vermesi durumlarında tek taraflı iptal işlemi gerçekleştirebilir. Poliçe, tahsilat işleminin gerçekleştirilememesi sonucunda da iptal edilebilir. Poliçeye dair prim taksidinin vade süresince ödenmemesi durumunda poliçenin iptali gerçekleşir. Poliçenin sona erme nedenleri aşağıdaki gibidir:

·   Sözleşme süresinin dolması 

·   Poliçeyi yaptıran kişinin vefatı 

·   Tahsilatsızlık 

·   Sigortayı yaptıran kişinin poliçesine bağımlı kişilerin artık bağımlılık niteliğini taşımamaları durumunda poliçeleri sonlanır.

·   Sigortayı yaptıran kişinin poliçesinin fes edilmesi sonucunda bağımlılık niteliği taşıyan kişilerin poliçeleri sonlanır.

 Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Poliçesi İptali İçin İzlenmesi Gereken Adımlar

Tamamlayıcı sağlık sigortasının poliçe iptali için öncelikle poliçeyi yaptıran kişinin bir dilekçe hazırlaması gerekir. Sigorta şirketine yazılan bu dilekçenin işleme alınması birkaç gün içerisinde gerçekleştirilir. İptal tarihi dilekçenin sigorta şirketine ulaştığı tarih olarak alınır. Bu nedenle iptal işleminiz dilekçenizin sigorta şirketine ulaşmasından birkaç gün sonra gerçekleştirilse bile poliçe iptal tarihi dilekçenin şirkete ulaştığı gündür. Sigorta şirketlerine dilekçelerin ulaştırılmasında aracı kurumların tercih edilmesi durumunda dilekçelerin teslimi birkaç gün içerisinde gerçekleştirilir. Bu işlem uzadığı takdirde tamamlayıcı sağlık sigortası iptali işleminin gerçekleşmesi de uzayabilir.

 Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Poliçe İptali İçin Gerekli Bilgiler

Sağlık sigortasının poliçe iptali için çeşitli nedenler bulunabilir. Poliçenin iptali gerçekleştirilmeden önce durumun avantajları ve dezavantajları mutlaka göz önüne alınmalıdır. Pek çok sorun, sigorta şirketleriyle irtibat sağlandığında çözümlere kavuşturulabilecek içeriklere sahiptir. Poliçeniz hakkında tam ve donanımlı bilgiye sahip olmanız, onu en iyi şekilde kullanmanızı sağlayacak en önemli unsurdur. Poliçe iptali kararı aldığınız takdirde bu işlemi gerçekleştirmeniz oldukça basittir. Poliçe iptali başlatmadan önce bilinmesi gereken bazı önemli hususlar bulunur. Tamamlayıcı sağlık sigortasının iptalini gerçekleştirmek isteyen poliçe sahibi, bu işlemi sigorta başlangıç tarihini takip eden 30 gün içerisinde gerçekleştirdiği takdirde ödemiş olduğu prim miktarının tamamının iadesi gerçekleşir. İadenin gerçekleşebilmesi için bu süre zarfında tamamlayıcı sağlık sigortasından faydalanılmamış olması gerekir. Sürenin 30 günden daha fazla olması durumunda ise poliçe süresinin kalan miktarı belirlenir ve bunun üzerinden prim gün hesabı yapılarak iade gerçekleştirilir. Tamamlayıcı sağlık iptali süreçleri ve bu süreçlerin ayrıntıları hakkında bilgi sahibi olmak ve profesyonel destek almak için Generali Sigorta ile iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası satın almadan önce dikkat edilmesi gerekenleri sizler için derledik. Yazımızı incelemek için hemen tıklayın.

Devamını Oku
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yatarak tedavilerden ameliyatlara ve diyaliz tedavilerine kadar geniş bir yelpazede hizmet sunar. Ayakta ve yatarak tedavi gibi teminatları içerir.

Devamını Oku
Sağlık Raporu Nedir? Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Sağlık Raporu Nedir? Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Sağlık raporunun ne olduğunu, çeşitlerini ve nasıl alındığını öğrenin. Ehliyet, işe giriş, evlilik için gerekli sağlık raporları hakkında tüm detaylar!

Devamını Oku