Generali Sigorta A.Ş

Zorunlu Deprem Sigortası’nın Yararları Nelerdir?

İlk Yayınlanma: 05.01.2018 Generali Sigorta Son Düzenleme : 27.09.2021

Ülkemiz Türkiye, bulunduğu coğrafi konumuyla binlerce yıldır medeniyetlerin gözdesi konumundaki Anadolu toprakları üzerinde yer alıyor. Bu toprakları böylesine cazip kılan faktörlerin başında, üç kıtanın kesişim noktasında taşıdığı köprü misyonu geliyor. Ancak; Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının orta noktasındaki Anadolu toprakları, tarih boyunca her üç kıta tarafından da sürekli sıkıştırılmış ve oldukça hareketli bir jeolojik yapı kazanmıştır. Günümüzde, ülkemiz yerleşim alanlarının tamamına yakınının aktif deprem kuşakları üzerinde yer almasının ana sebebi de budur. 17 Ağustos 1999 depremi sonrasında ülkemizde yüksek sesle konuşulmaya başlanan deprem gerçeği, vatandaşların deprem konusunda bilinçlendirilmesini gerekli kılmış; bu alanda devlet kurumları ve STK’lar tarafından vatandaşlara yönelik bilgilendirme çalışmaları başlatılmıştır. 27 Eylül 2000 tarihinde yürürlüğe konulan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) uygulamaya alınmıştır.

Zorunlu Deprem Sigortası’nın Amacı Nedir?

Zorunlu Deprem Sigortası’nın amacı; deprem ve deprem dolayısıyla meydana gelen infilak, yangın, tsunami ve yer kayması durumlarında oluşabilecek maddi kayıpları en aza indirmektir. Bu kapsamda kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu bünyesinde uygulanan Zorunlu Deprem Sigortası, bugüne kadar sigorta sahiplerine 170 milyon TL’yi aşkın ödeme gerçekleştirdiği bilinir. Türkiye’de DASK kapsamında güvence altına alınan gayrimenkullerin oranı fazlasıyla düşüktür. Bu oran, olası bir deprem felaketinde ortaya çıkacak bireysel maddi hasarın boyutlarını açıkça gözler önüne sermektedir. Oysa ki deprem ve deprem kaynaklı maddi hasarların tazmini için devlet tarafından uygulamaya alınan Zorunlu Deprem Sigortası, toplamda oldukça yüksek bir tazminat bütçesine sahiptir. DASK poliçesine sahip olmayan  konut ve iş yerleri ne yazık ki bu devlet desteğinden yararlanamamaktadır.

DASK Fiyatını Öğren!

Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırmazsam Ne Olur?

Öncelikle; Zorunlu Deprem Sigortası sahipleri, konut ve iş yerlerini deprem kaynaklı maddi hasarlara karşı güvence altına almış olurlar. DASK sigortası yaptırmamanın en büyük zararı, deprem felaketi sonrası yaşanacak maddi kayıplar olarak belirtilebilir. Gayrimenkulleri için DASK sigortası yaptırmayan kişilere yönelik herhangi bir yasal yaptırım bulunmasa da yakın geçmişte uygulamaya alınan önemli kısıtlamalar bulunmaktadır. 2011 yılı itibarıyla, Zorunlu Deprem Sigortası bulunmayan gayrimenkullere elektrik ve su aboneliği yapılamamaktadır. Aynı şekilde, deprem dolayısıyla ortaya çıkabilecek, DASK'ın ödeyeceği maksimum tazminat bedelini aşan zararları da güvence altına konut sigortası için de Zorunlu Deprem Sigortası şartı aranmaktadır, aksi durumda Deprem veya Depremden kaynaklı hasarlar konut sigortaları kapsamında karşılanmayacaktır. DASK, sosyal yardımlaşma ve dayanışma boyutuyla da fark yaratan bir uygulamadır. Deprem felaketi sonrasında binanız hasar görmese dahi, DASK bünyesinde oluşan deprem sigorta fonu aracılığıyla depremzedelere destek olmuş olursunuz.

Zorunlu Deprem Sigortası’yla Konut Sigortası’nın Farkı Nedir?

Zorunlu Deprem Sigortası, devlet tarafından uygulanan ve vatandaşların deprem kaynaklı maddi kayıplarının tazminini sağlamayı amaçlayan bir sigortadır. Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından denetlenir. Yalnızca binanın yapısal alanlarındaki maddi kayıpları, belirli bir limite kadar karşılar. Zorunlu Deprem Sigortası için belirlenen poliçe fiyatı bir kez tespit edildiği takdirde tüm sigorta şirketlerinde aynıdır. Konut Sigortası ise yalnızca depremle sınırlı kalmayan; hırsızlık, kaza, yangın ve terör gibi beklenmeyen durumlardan kaynaklanan maddi hasarları da karşılayan bir sigortadır. Zorunlu Deprem Sigortası’na oranla daha kapsamlıdır. Evinizde , poliçe kapsamında belirtilen durumlar dahilinde  bir hasar oluşması halinde, evde yer alan eşyaların da zarar görme ihtimali bulunduğundan, evinizdeki eşyalar da Konut Sigortası kapsamında sigortalanır. Böylece evinizde olmasanız da olumsuz durumlara karşı içiniz rahat olur. Ev ya da iş yeriniz için halen Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmadıysanız, siz de hemen sigorta poliçenizi hazırlatarak güvencenizi başlatabilir, deprem kaynaklı maddi kayıplarınız için önlem alabilirsiniz.. Zorunlu Deprem Sigortanız varsa sigortanızın yıllık olarak yenilenmesi gerektiğini unutmayınız.

Benzer Başlıklar

Elektronik Cihazlarla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeli?

Elektronik Cihazlarla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeli?

Seyahat ederken bile dizüstü bilgisayarımdan vazgeçmem diyenlerden misiniz? Yoksa yeni aldığınız ve gözünüzden bile sakındığınız fotoğraf makinesinin...

Devamını Oku
Staj Sigortası

Staj Sigortası

Staj sigortası zorunluluğu ve nasıl yapılacağı hakkında tüm detayları incelemek için hemen tıklayın.

Devamını Oku
Kasko Poliçesinde Dikkat Edilecek Ana Noktalar

Kasko Poliçesinde Dikkat Edilecek Ana Noktalar

Trafik sigortası olası kaza gibi durumlarda karşı aracın uğradığı zararı karşılarken; Araç kasko sigortası ise aracınızın uğrayacağı hasarı sizlere fi...

Devamını Oku