Young woman sits behind wheel in car and uses an electronic dashboard.jpg

Bir otomobilin en önemli özellikleri, sizi ve yolcularınızı korumaya yardımcı olanlardır. O halde, modern otomobillerdeki emniyet özelliklerinin adeta bir inovasyon yatağı olmasına şaşırmamak lazım.

Bu yüzden, ister yeni bir araç ister satış sonrası otomobil emniyeti cihazları arıyor olun; ne arayacağınızı çok iyi bilmeniz gerekir. İşte en yeni otomobil emniyeti teknolojileri arasından 2019 yılı seçimlerimiz…

Otonom Acil Frenleme (AEB)

Bir tek tekerlekli bisikleti sollayan herhangi birinin bileceği gibi, en dikkatli sürücünün bile dikkati dağılabilir. Ancak yeni otomobilinizde AEB donanımı varsa, hem bir çarpışmayı gerçekleşmeden önce algılayabilir, hem de siz dikkat etmeseniz bile fren yapar. Muhtemelen AEB’nin tepkileri dikkat ettiğinizde bile sizden hızlı olacaktır.

Şimdilik AEB bir satış sonrası otomobil emniyeti cihazı olarak sunulmasa da, Önden Çarpışma Uyarı Sistemi buna yakın bir çözümdür. Bu araç, bir nesneye çok hızlı yaklaştığınızı algılarsa uyarı verecektir.

Şerit Yardımı

Odaklanarak ve uykulu araç kullanmayarak şeritten çıkmaktan kolaylıkla kaçınabilirsiniz. Ancak yedek bir planınız olmasından zarar gelmez. Birçok üretici artık otomobillerini kasıtsız olarak şeritten çıkmayı algılayabilen ve şeridinizi korumak için direksiyonu yönlendirebilen Şerit Yardımı sistemi ile donatmaktadır.

Mevcut araçlar ise Şeritten Ayrılma Uyarı Sistemi ile geliştirilebilir. Direksiyonunuzu yönlendirmeyecektir ancak şeritten ayrıldığınızı algılarsa sesli bir uyarı ile sizi yönlendirecektir.

Uyarlanabilir Seyir Kontrolü (ACC)

Hepimiz güvenli durma mesafelerini biliriz ancak bunları tutarlı bir şekilde korumak zor olabilir. ACC, takip ettiğiniz otomobile kilitlenmek için sensörler kullanır ve gerektiğinde hızlanarak ve fren yaparak güvenli bir durma mesafesini otomatik olarak korur. Özellikle yoğun trafikte oldukça kullanışlıdır!

Kör Nokta Algılayıcılar

Boynunuzu uzatarak bir kör noktayı tamamen görmekte zorlanabilirsiniz, üstelik bu esnada gözlerinizi yoldan ayırmanız gerekir. Genellikle modern otomobillerdeki bir emniyet özelliği ya da satış sonrası otomobil emniyeti cihazı olarak bulunabilen Kör Nokta Algılayıcılar, dikiz aynalarınızdaki uyarı ışıkları ile kör noktanızda engel bulunduğunu belirten sensörler kullanır. Böylece, kör noktanızı sadece hızlı bir göz hareketi ile kontrol edebilirsiniz.

Arkadan Geçen Trafik Yardımı

Düzenli olarak bir park yerinden geri geri çıkıyorsanız, en yeni otomobil emniyeti teknolojileri arasındaki bu özellik hızır gibi imdadınıza yetişecek. Arkadan Geçen Trafik Yardımı, otomobilinizin her iki tarafındaki yolu izlemek için sensörler kullanır ve gelen bir araç algılarsa sesli uyarı verir. Dikkatli bir şekilde geri gitmenin yerine geçmese de, bu uyarı sisteminin otomobilinizde bulunması, işleri biraz olsun kolaylaştıracaktır.

Bu araç bir satış sonrası otomobil emniyeti cihazı olarak bulunmasa da, bir geri görüş kamerası son derece faydalı olabilir.

Emniyetli Çıkış Yardımı

Bir çocuğun otomobilden çıkma hevesi, açmaya çalıştığı kapı yola bakıyorsa korkutucu olabilir. Birçok yeni otomobilde bahsettiğimiz kör nokta algılama sisteminin bir uzantısı olan Emniyetli Çıkış Yardımı, bir aracın yaklaştığını algılarsa arka kapıları kilitler. Ebeveynler için çok gerekli bir uyarı sistemidir.

Yüz Tanıma Yazılımı

Modern otomobillerdeki en yeni emniyet özelliklerinden biri, dikkatinizi vermediğinizi algılayabilen ve direksiyon başında olduğunuzu hatırlatmak için sesli bir uyarı verebilen Yüz Tanıma Yazılımıdır. Bu yazılım, bütün yeni otomobil emniyeti teknolojileri arasında sizi daha iyi bir sürücü olmanız için eğitebilecek en iyi teknoloji olabilir!

Harika yol emniyeti içeriğimiz ile ilk günden itibaren trafik kuralları konusunda kendinize güvenin.

Küçük bir otomobil kazasına karıştığınızda neler yapmalısınız?

Çocuklara yol güvenliğini öğretmenin eğlenceli yöntemleri

Teknoloji kazadan kaçınmanıza yardımcı olabilir mi?

px 2019’un en yeni otomobil emniyeti teknolojileri