Aracınızın Yaz Bakımı Rutin Olarak Yapılmalı

Yaz aylarında otomobiliniz sıcak, uzun yol mesafeleri ve toz ile birlikte çok yorulabilir. Bunun için yaza başlamadan önce aracınızı hazırlamak için ufak bir bakımdan geçirmek çok mantıklı olacaktır. Özellikle tatil öncesinde aracınızın yaz bakımı rutin olarak yapılmalı. Otomobilinizi yaza hazırlamak için dikkat etmeniz gerekenleri sizin için listeledik:

Araç Yaz Bakımı

Akü Bakımı:

Uzun yaz seyahatlerine çıkmadan önce aracınızın aküsünü elden geçirmekte fayda var. Özellikle bağlantı noktalarını temizleyip akünün bir sorunu olmadığından emin olmanız iyi olacaktır. Akü temizliğinde yanmaya karşı özel eldiven ve gözlük kullanmayı unutmayın.

Cam Silecekleri:

Yazın sıcak ve tozlu havası sileceklerinizi zorlayacaktır. O yüzden yaza başlamadan sileceklerinizi kontrol edip gerekliyse lastiklerini değiştirmek ve cam suyunuzun düzgün şekilde çalıştığından emin olmak önemlidir.

Lastikler:

Lastikleriniz eskidiyse yaz öncesi değiştirmek için iyi bir zaman. Yazın asfalt yollarda karşılaşacağınız aşınma ve sorunlara karşı yeni lastikler önemli. Lastiklerinizi kontrol ederken yedek lastiğinizi de ihmal etmeyin.

Klima:

Yaza girerken en önemli şey klimanızı kontrol ettirmeniz. Hava deliklerinde sorun olmaması, klimanın düzgün bir şekilde çalışıyor olması aracınızın üzerine binen yükü azaltacağından en ufak bir sorun gördüğünüzde teknik servisten yardım almayı unutmayın.

Motor:

Motor filtreleri ve soğutma sistemi yaz aylarında en fazla iş düşen aksamlar. Bu yüzden yaza girmeden bunları baştan aşağıya kontrol etmek gerekiyor. Aracınızın kullanım klavuzunda yazan filtre değişim sürelerine yakınsanız yaz öncesi bunu da aradan çıkartabilirsiniz. Aracınızın soğutma sistemini de belirli aralıklarla kontrol ettirmeyi unutmayın.

Yağ bakımı:

Yağ değişim tarihiniz yakın ise yaza girmeden değişim yapmanız rahat bir yaz geçirmenizi sağlayacaktır. Eğer aracınız ile römork çekiyor veya çok yük taşıyorsanız yağ değişim zamanını daha öne almalısınız.

Bunlar harici aracınızın camlarını ve farlarını yaz aylarında daha sık temizlemeniz gerekecektir. Toza karşı hazırlıklı olmakta fayda var. Ayrıca arabanızda silecek suyu ve gerekli durumlarda eklemek için ufak bir motor yağı da bulundurmanız uzun tatil yolculuklarında tatsız süprizlerden kurtulmanızı sağlacaktır.

Tatil öncesi yola çıkmadan önce aracınızı koruma altına almak üzere tasarlanmış kasko nedir, size en uygun hizmeti nasıl alırsınız gibi konularda detaylı bilgi edinmeyi unutmayın.px Aracınızın Yaz Bakımı Rutin Olarak Yapılmalı