2020 yılında dünya çapında 19,3 milyon kişiye kanser tanısı kondu ve 10 milyon kişi kanser nedeniyle hayatını kaybetti. Kanser herkesi etkileyebilir, ancak karşı karşıya gelinen riskler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Öncelikle, risk düzeyi yaşınız ilerledikçe değişir. Türk Kanser Derneği’nin “önemi giderek artan bir sağlık ve yaşam sorunu” şeklinde tanımladığı kanser hastalığı, ileriki yaşlarda daha yaygın görünür ve nüfus ortalaması yaşlanmaya devam etmektedir.
Toplumdaki yaşlı insanların sayısı arttıkça, tetikte olmak daha da önem kazanmaktadır.

Ayrıca, erkeklerde görülen kanser vakalarının %14,3’ünü ve erkeklerde kansere bağlı ölümlerin %21,5’ini oluşturan akciğer kanseri erkeklerde en yaygın ve ölümcül kanser türü olsa da bazı kanser türleri çoğunlukla veya sadece biyolojik olarak erkeklerde görülür.

Prostat, testis ve penis kanseri sadece erkekleri etkiler ve sadece doğuştan erkek cinsiyeti taşıyan kişilerde görülür. Bu üçü arasında, prostat kanseri diğer ikisine göre çok daha yaygındır. Her beş erkekten biri prostat kanseri riski altında olup, görülme sıklığı 45 yaşından sonra artış göstermektedir.

Prostat, testis ve penis kanserini fark etmenin yolları

Kanseri erken fark edebilmek için genellikle düzenli olarak kendimizi muayene etmemiz teşvik edilir.

Türk Kanser Derneği’nin korunma önerilerine göre, önleyici ve risk azaltıcı yaklaşımların yanı sıra kanserin erken belirti ve bulgularını bilmeniz, vücudunuzda meydana gelen değişiklikleri takip etmeniz ve şüphelenirseniz doktora başvurmanız da son derece önemlidir.

Erkeklerde en yaygın görülen kanser türlerini tespit etmenin en önemli yolu, vücudunuza dikkat etmektir. Kanseri fark etmek için belirtilerin listesini hatırlamanız gerekmez. Vücudunuza kulak verin ve normal olmayan bir şey fark ettiğinizde doktorunuzla görüşün. Bunun kanser olmama ihtimali de vardır. Ancak, kanser olması halinde, erken bir evrede farkına varılması tedavisini de kolaylaştırır. Bu yüzden kesinlikle muayene olmanız gerekir.

Vücudunuzun herhangi bir bölümünü belirli bir zamanda veya belirli bir şekilde kendi kendinize muayene etmenizin faydalı olduğuna dair kanıt bulunmasa da yolunda gitmeyen bir şeylerin belirtisi olabilecek bazı değişiklikleri fark edebilirsiniz.

Prostat kanserinin belirtileri

Prostat kanseri, mesane tabanında bulunan ve meni üretimi için ihtiyaç duyulan bir sıvı üreten prostat bezini etkiler. Birçok kanser türü gibi, prostat kanseri de ileri yaşta olan, özellikle 50 yaş üstü erkekler arasında etkilidir. Belirtileri ancak kanser idrar yoluna baskı yaptığında ortaya çıktığı için ne yazık ki fark edilmesi zor olabilir. Bu durumda, geceler dahil olmak üzere daha sık (ve muhtemelen acilen) tuvalet ihtiyacı duyma, idrara çıkma zorluğu ve idrarda ya da menide kan gelmesi gibi belirtileri fark edebilirsiniz. Tetkiklere yaklaşımlar farklılık gösterse de genellikle 50 yaşından itibaren yılda bir defa prostat muayenesi ve PSA testi önerilir. Prostat kanseri konusunda endişeleniyorsanız doktorunuza danışın ve tetkiklerinizi yaptırın.

Penis ve testis kanseri belirtileri

Penis ve testis kanseri belirtileri genellikle daha kolay fark edilir. Penis kanserinin olası belirtileri ise, penisinizde büyüme veya yara, kanama, kötü kokulu akıntı, döküntü, idrar renginde değişme ya da sünnet derisinin sertleşmesi olabilir.
Bunlar başka hastalıklardan da kaynaklanabilir ancak endişelenirseniz zaman kaybetmeden doktorunuza danışın.

Testis kanserinin yaygın görülen belirtileri arasında testiste bir yumru veya şişme, testis torbasında ağırlık hissi ya da testiste veya testis torbasında rahatsızlık veya ağrı yer alır.

Sağlıklı yaşam tarzı seçimleri ile kanser riskinizi azaltın

Genel olarak, sağlıklı bir yaşam tarzı kanser olma riskinizi önemli ölçüde azaltabilir. Risk bakımından, prostat, testis ve penis kanseri gibi bazı kanser türleri yaşam tarzından daha az etkilenir. Ancak sigara içmemek, kilo kontrolü, dengeli ve besleyici bir beslenme gibi daha sağlıklı yaşam tarzı tercihleriyle birçok kanser türüne yakalanma riskinizi önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Kanserden korunma ve erken teşhis de en az tedavi süreci kadar önemlidir. Generali Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile hem rutin kontrollerinizde hem de ihtiyaç duyabileceğiniz tedavilerde en iyi bakımı alacağınızdan emin olabilirsiniz.

px Erkeklerde en yaygın görülen kanser türleri ve önlemleri