Çocukların su içmeyi sevmemesi anlaşılabilir. Neticede sadece su! Ama sağlık ve sıvı alımı açısından su içmek çok önemlidir. Bu yüzden derlediğimiz 10 kısa ve kolay püf noktası ile çocuklarınızı su içmeye alıştırın. 

1. Çocuğunuzun başucuna bir su şişesi koyun. Uyandırırken, güne güzel başlamak için birkaç yudum su içmesini söyleyin.

2. Tekrar kullanılabilir bir su şişesi veya bardak satın alın, çocuğunuzun bunu, çıkartmalar veya hoşlarına giden başka şeyler ile süslemesini sağlayın ve suyu bir aksesuara dönüştürün. Su içmenin sıkıcı olduğunu kim söylemiş?

4. Şişelerdeki ağızlıklar bebeklerin yudum almasını kolaylaştırır, renkli ve desenli pipetler ise normal bardaklardan sıkılan daha büyük çocukların ilgisini çekecektir.

5. Buzdolabında gazlı içecekler ve meyve suları gibi çok fazla alternatif bulundurmamaya çalışın. Kim olsa canı çeker!

6. Suya meyveler ve diğer doğal aromalar katarak alışkanlık kazanmayı kolaylaştırmanız da mümkündür. Ama unutmayın, bu sürekli bir alışkanlık değil, geçici bir çözüm olmalıdır.

7. Çocuklar buzlu suya bayılır, yaz aylarında suya küçük bir miktar buz eklemeniz hem pipetle su içmeyi onun için bir oyun haline getirir, hem de susuzluğunu gidermenin harika bir yoludur.

8. Doğal aroma olarak bir dilim limon veya misket limonu, bir çilek, hatta biraz yeşil nane ekleyin. Bu, çocuğunuzun küçük yaştan itibaren meyve alışkanlığı kazanmasına da yardımcı olur.

9. Musluk suyunun içilmediği bir bölgede yaşıyorsanız, filtreli sürahi veya musluk filtresi kullanarak kısa sürede içme suyu elde edebilirsiniz.

10. Son olarak, örnek olun! Siz daha fazla su içerseniz, çocuğunuz da size ayak uydurur.

Çocuklar için tavsiyelerimiz ile ailenizi mutlu edin:

Çocuklara farkındalığı öğretmenin yolu

Çocuklarınızla koronavirüs hakkında konuşmanın yolları

Çocuklarınıza ellerini yıkamayı öğretmenin yolları

 

px Gazlı içecekleri unutun: Çocuklarınıza su içmeyi sevdireceğiniz püf noktaları