Görünmez ve kokusuz olan hava kirliliği, her yıl 4,2 milyonu aşkın ölümden sorumludur. Birçoğumuzun şehirlerde yaşadığı günümüzde, hava kirliliğinden kaçınmak gittikçe zorlaşmaktadır ve dünya nüfusunun %90’ının etkilendiğini ortaya koyan araştırmalar mevcuttur. Türkiye genelinde ise kirlilik düzeyleri hava kirliliğinin hesaplandığı illerin %98’inde DSÖ sınır değerlerinin, %70’inde de ulusal sınır değerlerin üzerinde.

Hava kirliliği nedir?

 Havadaki gazların ve katı partikülleri karışımı olan hava kirliliği, genellikle tozdan, küf sporlarından, polenlerden, fabrikalardan kaynaklanan kimyasal emisyonlardan ve arabaların egzoz gazlarından meydana gelir.

Yan etkileri nelerdir?

Bu kirleticilerin solunması, özellikle de uzun süre maruz kalırsanız veya fabrikalar ve yoğun trafik nedeniyle hava kirliliğinin daha yüksek olduğu bir şehirde yaşıyorsanız, sağlığınız üzerinde büyük bir etki yaratabilir. Hava kirliliği ile bağlantılı başlıca hastalıklar arasında Akciğer Kanseri, Kalp hastalıkları, inme ve en yaygın olarak akciğer hastalığı bulunmakta olup, dünya çapında akciğer hastalığına bağlı ölümlerin %43’ü hava kirliliğine bağlıdır.

Hava kirliliğinden nasıl kaçınabiliriz?

İş trafiği, zehirli egzoz gazları nedeniyle, hava kirliliği seviyeleri açısından özellikle sakıncalı olabilir; bu yüzden, trafiğin en yoğun olduğu saatlerde dışarıya çıkmaktan kaçının. Bir yere gitmeniz gerekiyorsa, otomobilinizin pencerelerini kapalı tutun ve sokakta yürürken (yeterli düzeyde koruma için N95 veya daha yüksek dereceye sahip) maske takın.

Doktorunuza başvurun ve hava kirliliğinden dolayı etkilenen veya şiddetlenen, astım, aritmi, alerjen hassasiyeti ve enfeksiyon gibi hastalıklara karşı test yaptırın. Böylelikle, doktorunuz sağlığınızı korumak için bir tedavi planı hazırlamanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca, proaktif davranmak ve yaşadığınız yerin hava kirliliği seviyelerini her gün kontrol etmek de faydalıdır. Bunun için Plume Air Report veya AirVisual gibi bir uygulama kullanarak, gününüzü veya dışarı çıkacağınız zamanları hava kirliliğine maruz kalma düzeyinizi sınırlandıracak şekilde planlayabilirsiniz.

Son olarak, uzun vadeli bir bakışına sahip olmaya ve şehrinizdeki hava kirliliğini azaltmaya yardımcı olmak alışkanlıklarınızı değiştirmeye çalışın; örneğin, mümkün olan hallerde enerji tasarrufu yapın, işe giderken toplu taşıma veya ortaklaşa otomobil kullanın ve çevre dostu temizlik ürünleri ve boyalar kullanmaya özen gösterin.

Ailenizin iyiliği birinci önceliğiniz; öyleyse, sağlık sigortası yaptırarak, herkesin her yaşta turp gibi sağlıklı kalmasını sağlayın.

Hava kirliliği size nasıl zarar verebilir?

Hava kirliliği size nasıl zarar verebilir?

Correct!
Incorrect!

Score: out of 1.

px Hava kirliliğinden kaçınmanın yolları