Sadece İstanbul’da her bireyin yılda 287 kg çöp ürettiği ülkemizin genelinde yalnızca 829 geri dönüşüm tesisi var. Çevko ve DenizTemiz Derneği gibi örgütler çevre konusunda birçok çalışma yürütse de bu çabalar tek başına yeterli değil. Artış gösteren çöp üretimi ve yetersiz geri dönüşüm karşısında, kişilerin bilinç düzeyinin artması ve bireysel tedbirlerle çevreye özen göstermemiz her geçen gün daha fazla önem kazanıyor.

Daha az araç kullanıyor ve daha fazla geri dönüşüm yapıyorsunuz. Şimdi de çevreye faydalı olmanın ve karbon ayak izinizi azaltmanın başka yöntemlerini arıyorsunuz. Bu yüzden, biliyor olabileceğiniz ipuçlarını atladık ve aklınıza gelmemiş olabilecek fikirleri bir araya getirdik. İşte 10 yeni sürdürülebilir alışkanlık.

1. Evden çalışın

Evden çalışmak hem daha üretken olmanızı sağlayabilir, hem de koşturmacadan uzak kalmanızı sağlayarak karbon ayak izinizi azaltır. Müdürünüzü ikna etmeniz mi gerekiyor? Patronunuzdan evden çalışma izni istemeye dair tavsiyelerimizi inceleyin.

2. Sürekli değişen moda yerine eskimeyen tarzları tercih edin

Düşündüğünüzde, “son moda” terimi aslında yakında modası geçecek ürünleri tanımlıyor. Bu yüzden, giysi israfını azaltarak giysilerinizi ne zaman alacağınızı ve ne zaman elden çıkaracağınızı ihtiyaçlarınızın belirlemesini istiyorsanız, gardrobunuzu şık, modası geçmeyen, yıllarca giyebileceğiniz kıyafetler ile doldurun.

3. Gelirinizi doğru amaçlar için kullanın

Bir sonraki satın alma kararınızı vermeden önce, ürünün, üreticinin ve satıcının ne kadar çevreci olduğunu inceleyin. Çevresel sorumluluklarını ciddiye alan veya en azından fiilen çevreye zarar vermeyen şirketleri tercih edin.

4. Haftalık yemeğinizi tek seferde pişirin

Bir haftalık yemeğinizi tek seferde hazırlamak, gıda atıklarını azaltmanızı çok daha kolaylaştıracak. Ayrıca, her gün işten sonra yemek pişirmeyi düşünmeniz gerekmeyecek.

5. Kullanılmış eşyalar alın

Mümkünse yeni ürünler almaktan kaçınmanız, atıkları azaltarak ekonomi döngüsüne katkıda bulunur. Ayrıca, bütçeniz için de çok daha faydalı olur.

6. Otomobilinizi kendiniz yıkamayın

Otomobilinizi yıkaması için başkasına para vermenin tembellik olduğunu düşünüyorsanız, size aksini kanıtlayabiliriz. Bu mesleği yapanlar otomobil yıkamanın inceliklerine hakimdir; böylece, hem enerjiyi hem de suyu sizden çok daha verimli kullanır.

7. Daha fazla soğuk su kullanın

Elbette sıcak su daha keyiflidir. Ancak mümkünse soğuk su kullanmak, karbon ayak izimizi azaltmanın harika bir yoludur. Üstelik, yeterince cesaretiniz varsa, soğuk duş almanın hem fiziksel hem de psikolojik faydalarının bulunduğu bilimsel açıdan kanıtlanmıştır.

8. Çevreci bir arama motoru kullanın

Ecosia arama motorunun sunucuları %100 yenilenebilir enerji kullanır, üstelik şirket bu aramalardan elde ettikleri kârı ağaç dikmeye harcıyor; Ecosia’nın şu ana kadar 88 milyondan fazla ağaç diktiğini biliyor muydunuz? Bundan daha zahmetsiz bir sürdürülebilir alışkanlık bulamayacağınıza bahse gireriz.

9. Hız sabitleyici kullanın

Bunu kolaylık sağlayan bir özellik olarak düşünsek de hız sabitleme yakıt tüketimini azaltmaya ve karbon ayak izinizi azaltmanıza yardımcı olabilir, özellikle de şehirler arası yollara sık sık çıkıyorsanız.

10. Ufak tefek işleri topluca yapın

Acil değilse, sırf bir angarya için yola çıkmayın. Yapacağınız ufak tefek işleri biriktirerek yolda geçirdiğiniz zamanı azaltın. Birkaç iş biriktiğinde, hepsini tek seferde yapın.

Sağlıklı bir çevrede yaşamak, sağlıklı kalmanıza katkıda bulunur. Generali Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile çevrenize gösterdiğiniz özeni kendinize de gösterin.

 

px Hemen edinebileceğiniz 10 sürdürülebilir alışkanlık