İster üniversite tercihi yapıyor ister yeni bir telefon alıyor olalım, birçoğumuz için farklı görüşler almak karar sürecinin önemli bir parçasıdır. Ancak konu sağlık olduğunda ikinci bir görüş alma olasılığımız çok daha düşüktür.

Nadir bir hastalığı bulunan kişilerden en az %40’ı 1 defa yanlış teşhis almaktadır.

Dolayısıyla, ikinci görüşlerin büyük oranda farklı bir teşhisle sonuçlandığı ve başka bir hekimin görüşüne başvurmanın hem sağlığınız hem de maddi durumunuz için faydalı olduğu ortaya koyulmuştur. 

İşte ikinci bir görüş almanın önemi ve bunu yapmanın yolları.

İkinci bir görüş almamızı ne engeller?

 

İkinci bir görüş almanın birçok faydasına rağmen, insanların neredeyse yarısı ikinci bir görüş almadığı belirlenmiştir. Bunun nedenleri arasında başka bir uzman bulmanın maliyeti, süresi ve bunun için sarf edilmesi gereken çaba, doktorun kanaatine karşı çıkacak kadar kendimize güvenmememiz veya yeterince bilgili hissetmememiz gibi birçok etken sayılabilir

 İkinci görüş almak neden önemlidir?

 

İkinci bir görüş aldıktan sonra insanların önemli bir bölümüne farklı bir teşhis koyulduğunu gösteren çalışmaların yanı sıra, birçok kişi bunun maliyetleri de düşürebileceğinin farkında değildir. Bir uzman daha düşük maliyetli bir tedavi planı sunabilir ve bazı durumlarda sigortacılar masrafları karşılamadan önce ikinci bir görüş alınmasını talep eder.

İkinci bir görüş alınması, özellikle nadir görülen bir rahatsızlıkla karşı karşıyaysanız farklı bir bakış açısı veya yaklaşım sağlayabilir. Ayrıca, insan hatalarını da telafi edebilir; zira, en eğitimli kişilerin bile gözünden kaçan bir şey olabilir. Bazı durumlarda, birden fazla hastalığa işaret edebilecek semptomlar ve aile öyküsü bir araya geldiğinde, farklı sonuçlara varılabilir.

Bu yüzden, özellikle riskli bir tedavi veya kafa karıştırıcı rahatsızlıklar ile karşı karşıya olunduğunda ikinci, hatta üçüncü bir görüş alınması iç rahatlığı açısından da önemlidir.

Nasıl ikinci bir görüş alırım?

 

İkinci görüş almanın en iyi yolu o branştaki güvenilir bir uzmana danışmaktır. Doktorunuz sizi birine yönlendirebilir veya branş hekimlerini kendiniz araştırabilirsiniz.

Danıştığınız hekim ile aynı veya ondan daha üst düzeyde uzmanlığı bulunan birini arayın. Branşa bağlı olarak, bazı hastalıklarla ilgili farkındalık oluşturma ve mücadele etme amacıyla kurulmuş dernekler de size uzman hekim önerilerinde bulunabilir.

 Peki sorulması gereken sorular nelerdir?

 

İhtiyacınız olan tüm bilgileri almak için önceden araştırma yapmanız ve randevuya hazırlıklı gitmeniz önemlidir. 

Örneğin şu tür sorular sorabilirsiniz:

  • Daha önce koyulan teşhise katılıyor musunuz?
  • Başka bir tedavi seçeneği var mı?
  • Bu tedavi seçeneğini seçmezsem ne olur?

Sağlık sigortanız varsa, randevudan önce sigortacınızın ikinci görüş almak için tekrar muayene olmanızı teminat altına alıp almadığını öğrenmelisiniz. Teminat altında değilse, ayrıca ödeme yapmanız gerekebilir.

Özel sağlık kuruluşlarına başvurduğunuzda SGK teminat limitlerini aşan tutarları karşılayan Generali Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile sağlık ihtiyaçlarınızda güvence altında olabilirsiniz. 

 

px Her alanda ikinci bir görüş almanın önemi