Generali Sigorta A.Ş

Birçok gezgin için İstanbul dünyadaki en iyi şehir olarak görülüyor. Napolyon’un “Eğer dünya tek bir ülke olsaydı, başkenti İstanbul olurdu.” sözü ise bu iddiayı ispatlar nitelikte görülebilir. Bu yüzdendir ki biz de İstanbul’un nesi meşhur ki sorularının cevabını sizler için aradık:

1-) Tarih Kokan Bir Şehir 

İstanbul, asırlar boyu birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, bununla da kalmayıp birçok medeniyetin başkenti sayılmıştır. Bu medeniyetler arasında bulunan Roma, Bizans, Latin ve Osmanlı İmparatorlukları kültürlerini yansıtan sayısız eser bırakmıştır.  Günümüze kadar gelebilen bu eserler ise İstanbul’u Türkiye’nin en modern şehirlerinden birisi olmasının yanında en tarihi şehirleri arasına da sokmakta.

2-) İstanbul Boğazı  

Hem İstanbul’da yaşayanlar için hem de turistler için İstanbul Boğazı’nın popüleritesini bilmeyen yoktur. Eşsiz manzarası ve kıyılarındaki yapıları hem görenleri büyülüyor hem de her gün birçok misafir ağırlıyor. İstanbul Boğazı’nın çevresinde sayısız aktivite yapılabileceği gibi boğaz şehrin tepelerinden de görünmesiyle birçok muhitin değerini artırmaktadır. Güzel ve çekici lokantalar, kafeler ilk etapta dikkat çeken mekanlar olsa da herkese açık yürüyüş alanları da boğazın tadını çıkarmanız için yeterli olacaktır. Düzenli bir şekilde organize edilen boğaz turları da bu serin sulara doymanızı sağlayacak diğer bir aktivite.

3-)  Galata ve Çevresi  

Galata ve çevresi İstanbul’da gezilip görülmesi gereken ve İstanbul’un en karakteristik semtlerinden biridir. Beyoğlu’nda yer alan Galata Kulesi’nin panoramik manzarası ziyaretçilerine görsel bir şölen sunuyor. Karaköy sokaklarında turistik butik oteller, Yahudi sinagogları, Yahudi Müzesi, tasarım ürün satan dükkanlar, şarap tadım dükkanları, restore edilmiş evler, sanat galerileri oldukça merak uyandırıyor. Ayrıca Galata Köprüsü balıkçılarıyla ve balıkçı tekneleriyle meşhurdur.

4-)  Kapalı Çarşı  

Kimi tarihçilere göre dünyanın en eski AVM’si olarak kabul edilen Kapalı Çarşı her yıl yüzbinlerce ziyaretçisini ağırlamaktan hiç gocunmuyor. Hem yerli halka hem de yabancı turistlere hizmet veren çarşı İstanbul’da ticaretin kalbinin attığı yer olarak da kabul ediliyor.

5-)  Adalar  

İstanbul’un yaz aylarında en çok ziyaret edilen yerleridir adalar. Özellikle Büyükada bu adalar arasında yerli ve yabancı turistler tarafından en popüler olanlarındandır. Prenslerin Adaları olarak da bilinen bu adalarda araba kullanımına kısıtlama uygulanmaktadır ve bu yüzden ulaşım faytonlarla sağlanmaktadır.

6-) Farklı Mekanlar ve Yemek Kültürü 

İstanbul’da bir çok farklı lezzeti bir arada tatmak mümkün. Türk mutfağını, meyhane kültürünü, etnik lezzetleri, meşhur balık lokantalarını ve bunların yanı sıra dünya mutfaklarından lezzetleri mekan mekan keşfedebilirsiniz.

7-) Kültürel Faaliyetler 

Çeşitli kültürel hazinelerle dolu olan bu şehir, birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Günümüzde Türkiye’nin ilk modern sanat müzesi olan İstanbul Modern dahil birçok sergi ve kültürel faaliyetlere ev sahipliği yapan şehir yurtdışından da bir hayli ziyaretçi almaktadır.

En Çok Okunanlar