Dünya çapında kısıtlamalar kademeli olarak kalkıyor olsa da birçoğumuz bu yıl yapacağımız tatilimizi yurt içinde geçirmeyi planlıyoruz. Ancak yurt dışı uçuşlar yerine yurt içi gezileri tercih etmek, yeni deneyimlerden vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez.
Macerayı arayacağınız yeri biliyorsanız, her yerde kolayca bulabilirsiniz!

Kendi ülkenizde turist olmanın para tasarrufu, karbon ayak izinizi sınırlandırma ve evcil hayvanlarınızı yanınıza alabilme gibi çok sayıda faydası bulunabilir. İster İzmir’in sakin köyü Birgi’de gezin, ister Sinop’taki doğa harikası Akgöl Yaylası’nın nefes kesici ortamında piknik yapın, ister rotanızı Erzurum’da buzul göllerinde kendinizi kaybedeceğiniz İspir Yedigöller’e çevirin.
İşte sizler için hazırladığımız yurt dışına çıkmadan da harika bir tatil geçirmenin yolları!

Neyin önemli olduğuna karar verin

Her tatil gibi, yurtiçi tatilleri için de genellikle önceden uzun uzun plan yapmanız gerekir. Bu, özellikle kısıtlamalar devam ediyorken ya da son dakika değişiklikleri halinde yedek bir plana ihtiyaç duyduğunuzda çok işinize yarayacaktır. Ancak bu durum spontane heyecanlar veya beklenmedik bir macera yaşamayacağınız anlamına gelmez. Sınırları net çizilmiş bir tatil mi yoksa çok uzun süre boyunca sınırlandıktan sonra bazı şeyleri şansa bırakmayı mı istediğinizi düşünün. Otel rezervasyonu yaptırmamaktan yemek yiyeceğiniz restoranları önceden belirlemek yerine o an canınız ne istiyorsa onu yemek gibi birçok şey bu kapsamda ele alınabilir.

Herhangi bir rezervasyon yaptırmadan önce, bütçenizi, enerji düzeyinizi ve boş zamanınızı düşünün. Sadece hafta sonu için birkaç saat yolculuk yapmaya değer mi yoksa eve daha yakın bir yerde mi kalmalısınız? Genç ve maceracıysanız biraz para biriktirmek ve ülke genelindeki saklı cennetleri keşfetmek için mükemmel bir fırsat olabilir. Issız bir koya kürek çekmek ya da şehrin gürültüsünden uzakta, yıldızların altında kamp yapmak istemez miydiniz?

Küçük çocuklarınızla seyahat ediyorsanız, açık havada ailece eğlenceli zaman geçirebileceğiniz, geniş bir bahçe içindeki bungalovlar veya plaja yakın bir eğlence parkı gibi yerleri araştırmanızı öneririz. Hatta aileniz ve arkadaşlarınızla planlarınızı birleştirerek birkaç bungalovu birden kiralayabilir ve hep birlikte daha fazla eğlenebilirsiniz.

Bir plana ne kadar bağlı kalmak istediğiniz, genellikle çok önceden rezerve edilen sınırlı konaklama imkanlarına sahip bir yere seyahat ederken gerçekçi olmak için ne kadar önceden plan yapmanız gerekeceği gibi somut kararları seyahate birlikte çıkacağınız kişilerle alın. Geç rezerve veya iptal edilebilen alternatif seçenekleri inceleyin ve içinizdeki macera ve spontane gezme hissini valizinize yansıtın. Örneğin, yanınıza bir uyku tulumu ve çadır alabilir ya da muhteşem bir plaj veya göl ile karşılaşma ihtimalinizi düşünerek mayonuzu çantanızda taşıyabilirsiniz!

Hayal gücünüzü kullanın

Normalde tatilleriniz aynı rutini izliyor olsa da bu sefer kalıpların dışına çıkın. Örneğin ulaşım seçeneklerini düşünün. Ulaşım seçenekleriniz kısıtlıysa, trenle gezerek tatil duraklarınızı tren güzergahı üzerinde belirleyebilir ya da bir karavan kiralayarak harika bir yolculuk yapabilirsiniz. Eve yakınsanız otomobilinizi geride bırakmayı deneyerek bisiklet veya motosiklet ile dolaşabilirsiniz. Bir varış noktası belirlemek yerine önce ulaşım yöntemine karar vermeyi, sonra planınızı ona göre şekillendirmeyi denemek istemez misiniz?

Konaklama açısından kendinizi tipik oteller veya apart oteller gibi yerler ile sınırlandırmayın. Bütçenize göre çadır kurabilir, bungalovlarda kalabilir, karavan kullanabilir veya farklı seçenekler bulabilirsiniz. Hatta yaşadığınız şehirde bir otelde kalabilir ve gezmeye ayırmış olabileceğiniz parayı lüks bir oda veya oda servisi için kullanabilirsiniz.

Yabancı turist gibi düşünün

Bu, ülkemizdeki doğa harikalarından ve nefes kesen tarihi eserlere kadar daha önce deneyimlemediğiniz yerleri ziyaret etmeniz için muhteşem bir fırsattır. Yeni bir ülkeye gittiğinizde hissettiklerinizi kendi ülkenize taşıyın ve ister yerel lezzetleri tadıyor ister en görkemli müzeleri ziyaret ediyor olun, bir yabancı turistin yapacağı gibi, her şeye ilk defa görüyormuş gibi bakın.

Bir yabancı turistin ruh haline bürünmek otobüsle şehir turlarına katılmak, manzaraları fotoğraflamak için fotoğraf makinenizi yanınıza almak, ya da bir gezi haritası indirerek ve çevrenize tamamen odaklanmak için telefonunuzu uçak moduna alarak dünyayla iletişiminizi kesmek gibi çeşitli tecrübeleri kapsayabilir. Kısıtlı bir bütçeniz varsa, ücretsiz yaya turları, açık hava sinemaları ya da karanlıkta takımyıldızları incelemek için bir uygulamadan faydalanabileceğiniz gece piknikleri gibi aktiviteleri deneyebilirsiniz.

Son olarak, yurt dışında yaptığınız bir tatilin verdiği hissi çok özlüyorsanız, daha önce denemediğiniz bir ülkenin mutfağından örnekler sunan bir restoranı deneyebilir veya yurt dışındaki turistik bir yeri sanal gerçeklikte gezebilirsiniz! Nerede arayacağınızı biliyorsanız, kapınızın eşiğinde bile ne kadar çok macera bulabileceğinize şaşıracaksınız.

Seyahat etmek sağlığınız ve ruh haliniz üzerinde son derece olumlu etkiler yaratıyor olsa da seyahat sırasında sağlığınızı ihmal etmemelisiniz. Generali Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, yurt genelinde her noktada, tüm sağlık ihtiyaçlarınızda yanınızda.

px Kendi ülkenizde yabancı turist gibi hissedinYurtdışına seyahat etmeyi düşünenlerin, seyahat sigortası yaptırmalıdır. Generali’nin Seyahat Sağlık Sigortası sayfasından online olarak seyahat sigortası yaptırabilirsiniz.