Koroner kalp hastaları için iyi bir yaşam mümkün!

 

Bu yaygın kardiyovasküler hastalığı tedavi etmek ve yönetmek için, sağlıklı bir yaşam tarzıyla bir araya geldiğinde iyi bir yaşam kalitesi sağlayabilecek olan, gittikçe daha karmaşık teknolojiler geliştiriliyor.

Koroner kalp hastalığı (KKH) genellikle on yıllar boyunca gelişir. Bu yüzden, ciddi semptomlarla karşılaşana veya kalp krizi geçirene kadar bir sorun olduğunu fark edemeyebilirsiniz. 
Kardiyovasküler hastalıklar, dünya çapında bir numaralı ölüm nedeni olup %31 oranla birinciliği kimseye kaptırmamaktadır, ancak KKH riskini azaltmak için yapabileceğiniz birçok şey var.

Size veya bir yakınınıza bu teşhis konduysa endişelenmemeye çalışın. Semptomlara ve günümüzde mevcut, gelişmiş tedavilere birlikte göz gezdirelim.

Koroner kalp hastalığı: bilmeniz gerekenler

KKH, kalbinize oksijen bakımından zengin kanı taşıyan ana kan damarları yağ birikimine bağlı olarak daraldığında görülür. Zaman içinde, azalan kan akışı göğüs ağrısı, nefes darlığı, vücut genelinde ağrı, halsizlik veya hastalık hissi gibi çeşitli semptomlara yol açabilir. Ancak herkes aynı semptomları göstermez ve bazı kişiler KKH teşhisi koyulana kadar hiç semptom göstermeyebilir.

Yukarıdaki semptomların herhangi birini yaşıyorsanız, mutlaka aile hekiminize danışın. Gerek görmesi halinde sizi yönlendireceği branş hekimleri, aşağıdaki gibi yöntemlerle KKH teşhisi koyabilir:

  • Kalbinizin fiziksel aktiviteye verdiği tepkiyi izleyen bir koşu bandı veya efor testi 
  • Cildinize yerleştirilen sensörlerin kalp atışlarınız sırasında oluşan elektrik sinyallerini algıladığı elektrokardiyogram (EKG)
  • Kalbi ve çevreleyen damarları inceleyen bir tür ultrason taraması olan ekokardiyogram
  • Kalbinizdeki tıkalı veya daralan kan damarlarını belirlemek için bir arter üzerinden boya enjekte edilen koroner anjiyografi

Doktorunuz, sizin ve ailenizin tıbbi öyküsü ve yaşam tarzınız hakkındaki soruları da içeren bir risk değerlendirmesi yapacaktır. Ayrıca, kan basıncı ve kolesterol düzeylerinizi de ölçecektir.

Her yıl 29 Eylül tarihinde kutlanan Dünya Kalp Günü, KKH ile ilişkili şu risk faktörlerine dikkat çekmeyi amaçlar: yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol, Tip 2 diyabet ve fazla kilolu olmak. Sağlıklı bir yaşam tarzı KKH riskinizi düşürebileceği gibi, hastalığı yönetmenin de etkili bir yöntemi olabilir.

Koroner kalp hastalığını yönetmenin yolları

KKH’yi tamamen ortadan kaldıran bir tedavi bulunmamaktadır ancak yaşam tarzı değişiklikleri ile desteklenen çeşitli ilaçlar, prosedürler ve tedaviler hastalığın yönetilmesinde ve kalp krizine yol açma ihtimalini düşürmede etkili olabilir.

Size KKH teşhisi koyulduysa, bol sebze, meyve, tam tahıl ve bazı yağsız etleri tüketerek sağlığınızı iyileştirebilirsiniz ve iyi yaşamaya devam edebilirsiniz. Doymuş yağ, tuz ve şeker oranı yüksek gıdaları daha az tüketmeye çalışın. Aile hekiminiz ayrıca sağlıksız atıştırmalıklardan kaçınarak ve fiziksel olarak aktif kalarak kilonuzu yönetmenizi de önerecektir. Sigarayı bırakmak ve önerilen alkol alım miktarlarını aşmamak da kalbinizi koruyacaktır.

İlaçlar genellikle kolesterolü düşürmek (statinler) veya yüksek kan basıncını tedavi etmek (beta blokerler ve ACE inhibitörleri) reçete edilir ve durumunuza bağlı olarak birden fazla ilaç kullanmanız gerekebilir. Tedaviler bakımından ise, daralan atardamarların genişletilmesi için balonların ve stentlerin kullanıldığı koroner anjiyografi ya da baypas cerrahisi kalbinize giden kan akışını iyileştirebilir.

KKH tedavilerinde kullanılan yenilikçi teknolojiler

İyi haber şu ki, kardiyovasküler bakım teknikleri sürekli gelişiyor ve bilim insanları KKH ile mücadele etmek için çeşitli ileri teknolojilerden faydalanıyor. Örneğin, Barts Health NHS Trust ve Londra Üniversitesi Akademisi bünyesindeki araştırmacılar, kişinin kalp krizi geçirme ihtimalini tahmin etmek için yapay zekadan faydalanmayı başardılar. Kalbin detaylı bir görünümünü sunan kardiyovasküler manyetik rezonans (KMR) taramalarını analiz eden yapay zekanın ürettiği kan akışı sonuçları, uzmanların hastalar için daha fazla kişiye özel ve hedefe yönelik tedavi planları geliştirmesine imkân tanıyor.

Kalp sağlığınız hakkında endişeleniyorsanız veya herhangi bir KKH belirtisine sahipseniz, mutlaka doktorunuzdan randevu almalısınız. Ayrıca, Türk Kalp Vakfı üzerinden daha fazla bilgi alabilir ve çeşitli kaynaklara ulaşabilirsiniz.

 

Koroner kalp hastalığından şüpheleniyorsanız mutlaka bir kardiyoloji uzmanına başvurmalısınız. Üstelik semptom göstermiyor olsanız bile kalp sağlığınız için taramalardan geçmeniz çok önemlidir. İhtiyacınız olan en iyi bakıma en kısa sürede ulaşmanızı sağlayan Generali Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile hem kalbinizi korumanıza hem de mutlu bir hayat sürmenize yardımcı oluyoruz.

 

px Koroner kalp hastaları için iyi yaşamanın yolları