Generali Sigorta A.Ş

Deprem Çantanızda Olmazsa Olmaz 10 Eşya

İlk Yayınlanma: 12.06.2018 Generali Sigorta Son Düzenleme : 09.07.2021

Deprem ne zaman gerçekleşeceğini bilmediğimiz ve çok kötü sonuçlar doğurabilen bir doğa olayı. Depremi daha rahat bir şekilde atlatabilmek adına önlemler almamız ise bize ve sevdiklerimize oldukça fayda sağlayacaktır. Deprem anında ve sonrasında yaşanabilecek olası kötü durumlara karşı alınabilecek önlemlerin başında ise deprem çantası hazırlamak geçiyor.

  1. Düdük: Acil durumlarda enerjinizi yüksek oranda harcamanıze engel olarak kurtarma ekiplerine sesinizi duyurmanızı sağlayacaktır.
  2. İlk Yardım Çantası ve İlaç: Karşılaşabileceğiniz olası riskli durumlara karşı ilk yardım çantanızda bulunan sargı bezi ya da tentürdiyot gibi malzemeler size fayda sağlayacaktır. Bunun yanında düzenli olarak kullanmanız gereken bir ilacınız varsa bir yedeğini deprem çantanıza koymanız da kesinlikle gerekir.
  3. Enerji Veren Besinler: İlk geceyi atlatabileceğiniz kadar deprem çantanızda konserve ya da bisküvi gibi enerji verici besinler bulundurmanız ve bu yiyeceklerin son kullanma tarihlerini düzenli aralıklarla incelemeniz, belli sürelerde bu besinler yenileri ile değiştirilmeniz gerekmektedir.
  4. Kıymetli Evraklar: Tapu, deprem sigortası, kimlik gibi önemli belgelerinizin birer fotokopisini ve ulaşabileceğiniz yakınlarınızın iletişim bilgileri çıktısını su geçirmez bir dosya içinde çantanızda bulundurmanız gerekmektedir.
  5. Su: Deprem sonrasında sizi hayatta tutabilecek en önemli şey su olduğu için deprem çantanızda bol miktarda su bulundurmaya özen göstermelisiniz.
  6. Battaniye ve Yedek Kıyafetler: Kış mevsiminde geceyarısı gerçekleşebilecek bir deprem sizi pijamalarınızla yakalayacaktır. Dışarda sizi ve sevdiklerini sıcak tutabilecek bir kaç parça yedek kıyafet ve battaniye sizin için fazlasıyla kurtarıcı olacaktır.
  7. El Feneri ve Yedek Pil: Karanlıkta kalma ihtimalinize karşı çantanızda fener bulundurmanız oldukça önemli. Orta boy yeterli aydınlatmayı sağlayabilecek el feneri ve yedek piller acil durumlarda size fazlasıyla yardımcı olacaktır.
  8. Ayakkabı: Deprem anında telaş içinde evden ayakkabısız çıkma ihtimaliniz oldukça yüksek. Bu gibi durumlar için deprem çantanızda yedek ayakkabı bulundurmanız oldukça işinize yarayacaktır.
  9. Çakmak ve Çok Amaçlı Çakı: Her türlü işinize yarayabilecek özelliklere sahip olan çok amaçlı çakı, deprem sonrasında oldukça işinize yarayacaktır. Bunun yanı sıra farklı sebeplerden ötürü ihtiyaç duyabileceğiniz çakmak ya da kibrit deprem çantanızda olması gereken eşyalardan biridir.
  10. Çadır: Aracınız yoksa deprem sonrası evinize girmeye çekindiğinizde gece dışarıda kalmanızı sağlayacak ufak bir çadır özellikle kış geceleri yaşanabilecek bir depremde kurtarıcınız olacaktır.

Generali Sigorta'dan Zorunlu Deprem Sigortası yani DASK poliçenizi yaptırın, olası depreme karşı önleminizi alın.

DASK Fiyatını Öğren!

Benzer Başlıklar

Bireysel Emeklilik İptali ile Ortaya Çıkan Sonuçlar Nelerdir?

Bireysel Emeklilik İptali ile Ortaya Çıkan Sonuçlar Nelerdir?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) sözleşmesi, teklif formunu imzalamanızdan 30 gün içerisinde yürürlüğe girer. Sözleşme yürürlüğe girmeden önce Bireyse...

Devamını Oku
Staj Sigortası

Staj Sigortası

Staj sigortası zorunluluğu ve nasıl yapılacağı hakkında tüm detayları incelemek için hemen tıklayın.

Devamını Oku
Hangi Araçlara Kasko Yapılmaz?

Hangi Araçlara Kasko Yapılmaz?

Hangi araçlara kasko yapılamadığını ve sebeplerini merak ediyorsanız sayfamızı ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirsiniz!

Devamını Oku