Generali Sigorta A.Ş

Aracının Yağını Neden ve Nasıl Değiştirmelisin?

İlk Yayınlanma: 04.06.2018 Generali Sigorta Son Düzenleme : 22.11.2022

Araç bakımında ilk akla gelen unsurlardan birisi aracın yağını değiştirmek olsa gerek. Fakat araç yağı değişiminin ne zaman, nerede, nasıl değiştirilmesi gerektiği çoğu zaman kafalarda soru işareti olarak kalmakta. Aracınızdan en iyi performans elde etmek ve aracınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlamak için şöyle birkaç tavsiyeye uymakta fayda var diye düşünüyoruz.

Aracımın Yağını Neden Değiştirmeliyim?

Motor yağları motoru temiz tutmak için aşındırmayı, motordaki hareketli bölümleri yağlayarak önlemektedir. Bunun yanında kirliliğe sebep olan maddeleri temizlemekte ve motorun çok ısınmasını engellemek için dereceyi dengede tutmaktadır. Bu yüzdendir ki araç yağını kontrol etmemek her araç sahibine çok pahalıya patlayabilir.

Aracımın Yağını Ne Zaman Değiştirmeliyim?

Öncelikle araç kullanma kılavuzunu inceleyin. Genelde çoğu marka her 4800 ile 8000 km arasında bir mesafede değişimi önermektedir fakat sert iklim koşulları, sürekli durup kalmanızı gerektiren bir trafikte araç sürmek, kirli ve düzgün olmayan yollarda yol kat etmek, aracınızla sık sık hız yapmak ve de aracınızın yaşı gibi faktörler de bu zamanı kısaltmanızı gerektirebilir.

Aracımın Yağını Nerede Değiştirmeliyim?

Yağ değişimi profesyonel bir teknisyen tarafından gerçekleştirilen düşük maliyetli ve hızlı bir işlemdir. Fakat değiştiren teknisyenin işinde uzman olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde yanlış uygulamalarla ileride aracınızda sıkıntılar baş gösterebilir. Generali Sigorta'nın anlaşmalı servisleri hakkında bilgi almak için kasko sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Olası kazalarda karşı tarafa verebileceğiniz zararları karşılamak için trafik sigortası yaptırabilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Aracınızı Bayram Tatili Yoluna Hazırlayın

Aracınızı Bayram Tatili Yoluna Hazırlayın

Karayollarına çıkacak araç sayısının normalden 6 kat birden attığı bir dönem bayram tatili... Bayram tatili için aracınızla yola çıkacaksanız hem kend...

Devamını Oku
Kaza Tespit Tutanağının Tutulmadığı Durumlar Nelerdir?

Kaza Tespit Tutanağının Tutulmadığı Durumlar Nelerdir?

Kaza tespit tutanağı, kaza tespit tutanağı sorgulama, kaza tespit tutanağı itiraz, kaza tespit tutanağı sorgula yanıtları için tıklayınız.

Devamını Oku
Araç Kapı Arızası Durumunda Neler Yapılmalı

Araç Kapı Arızası Durumunda Neler Yapılmalı

Her gün kullandığınız aracınızda meydana gelen beklenmedik arızalar, günün tüm neşesini kaçırıp; günlük rutinin değişmesine ve çözülmesi gereken sorun...

Devamını Oku