Generali Sigorta A.Ş

Kasko Teklifi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk Yayınlanma: 20.11.2018 Generali Sigorta Son Düzenleme : 22.11.2021

Kasko, her sürücü için önemli gerekliliklerin başında gelmektedir. Kasko sigortası zorunlu tutulan sigortalar arasında olmamasına karşın; hem kendinizi hem de sevdiklerinizi olası felaketlerden korumanız için mutlaka yaptırılması tavsiye edilen bir sigorta çeşididir. Ayrıca kasko teklifleri farklı ihtiyaçlar doğrultusunda da çeşitliliğe sahiptir. Kasko sigortaları çarpma, vurma, çarpılma, hırsızlık durumu veya hırsızlık denemesi sırasında arabanın aldığı hasarı karşıladığı gibi sel, deprem ve yangın gibi doğal afetler sırasında yaşanan hasarları da karşılayabilir. Bu noktada araç sahibinin oldukça geniş kapsamları olan kasko sigortaları için teklif alırken dikkat etmesi gereken en önemli nokta olası riskleri önceden düşünerek; hem kendini ve hem de sevdiklerini güvence altına almaktır. Kasko teklifi alırken ise dikkat etmeniz gereken belli başlı unsurlar vardır.

Kasko Fiyatını Öğren!

Çalışılacak Şirket Seçimi

Şirketler standart kasko teklifi verirken çoğunlukla birbirlerine benzer teklifleri sunarlar. Ancak özel bir teklif isterseniz, bu noktada şirketler arasında oluşan farklılığı da görmüş olursunuz. Böyle durumlar için güvenilir firmalar ile çalışmak oldukça önemlidir. Özel kasko poliçenizde, sizin istekleriniz doğrultusunda bir takım fiyat değişimleri yaşanacaktır. Bu fiyat değişimlerini güvendiğiniz diğer sigorta firmaları ile karşılaştırabilirsiniz.

Ödeme Seçeneklerini İyi Değerlendirin

Kasko poliçeniz hazırlandığı zaman dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de ödeme seçeneklerini doğru değerlendirmektir. Tercih edeceğiniz doğru ödeme seçeneği size ödeme kolaylığı sağlayarak hizmetten daha fazla verim almanızı sağlayacaktır.

Sigorta Şirketlerinin Müşteri Memnuniyetlerini Değerlendirin

Her firmanın size sunduğu hizmet anlayışı birbirinden farklıdır. Buna bağlı olarak her firmanın kendine özgü bir müşteri grubu vardır. İlgili sigorta şirketinin müşteri memnuniyetlerini araştırmak ise henüz birlikte çalışmaya karar vereceğiniz firma hakkında fikir sahibi olmanız açısından önemli bir kriterdir. Ayrıca yine müşteri memnuniyetinden yola çıkarak, anlaşma sağlandıktan sonra da verilen hizmet göz önünde bulundurulabilir.

Poliçenizde Gösterilen Miktar Aracınızın Gerçek Değerini Yansıtsın

Aracınızın gerçek değerini belirlemek, herhangi bir olumsuz durumda ne kadar önemli olduğu anlaşılan bir durumdur. Eğer aracınız sıfır ise kasko poliçenizde gösterilen miktarla, aracı alırken ödediğiniz miktarın aynı olması gerekmektedir.

Önceliğiniz Fiyat Değil Kapsam Olsun

Aracınıza kasko yaptırırken elbette bütçenize en uygun paketi seçmek önemlidir. Buna rağmen fiyattan daha önemli bir şey varsa o da teminatın kapsamıdır. Kapsamı geniş olmayan kasko paketleri cebinizi en az zorlayacak kasko paketleri olsalar da, yaşanabilecek olası kaza gibi hallerde size daha az destek sağlayacaktır.

İkame Araç Temini

Yaptıracağınız kasko sigortasının olası bir kaza durumundan sonra sizi araçsız kalmaktan da koruması oldukça önemlidir. Kasko sigortanızın teminat kapsamının ikame bir aracı kapsamasına ayrıca özen göstermeli ve bu konuda titiz davranmalısınız. Sigorta şirketinin size temin edeceği ikame araç, aracınız servisten geri gelene dek sizi bu süre zarfında araçsız kalmaktan alıkoyacaktır. Bu da teminat kapsamı açısından bulunması ve dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Enflasyon Teminatına Dikkat

Yaptıracağınız kasko sigortasının enflasyondan kaynaklanan ani ve şiddetli araç fiyatları artışından sizi koruması gerekmektedir.

Kasko Teklifi Alırken Diğer Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kasko sigortanızı yaptırdığınız şirketin sizinle iletişimde kalması oldukça önemlidir. Sigorta şirketinize dilediğiniz zaman kolaylıkla ulaşabilmelisiniz.
  • Geçirilen kaza sonucunda gerçekleşen yaralanmadan kaynaklanan tedavi ve hastane masraflarının tümünün ya da bir kısmının teminatınıza bağlı olarak kasko şirketiniz tarafından karşılanıyor olması oldukça önemlidir.
  • Sıklıkla atlanan ya da önemsenmeyen teminatlardan biri de yanlış akaryakıt kullanımı yüzünden meydana gelen hasarlardır. Yanlış akaryakıt kullanımından kaynaklanan hasarın poliçe kapsamında olmasına özen gösterin.
  • Şirket araştırması yaparken karşılaştırma yapmanız gereken noktalardan biri de kasko sigortası yaptıracağınız şirketin araç servis kapsamı ve becerisidir. Bunun en temel sebebi olası bir kaza sonucunda hasar gören aracınızın yeterliliği olan bir yetkili serviste bakım görmesinin oldukça önemli olmasıdır.

Kasko değer listesi sayfamızda bulunan "Araç Kasko Değeri Hesaplama Aracı"nı da kullanabilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Ekspertiz Raporu Nedir? Ne İşe Yarar?

Ekspertiz Raporu Nedir? Ne İşe Yarar?

Ekspertiz raporu; gayrimenkul, otomotiv ve sigortacılık gibi birçok sektörde kullanılan; varlıkların değer tespiti ve analizini yansıtan bir rapordur....

Devamını Oku
Mini Onarım Nedir?

Mini Onarım Nedir?

Sigorta şirketleri ile anlaştığınız zaman kasko sigortasının hasarsızlık oranları da ortaya çıkacaktır. Kasko sigortası ürünlerinin hasarsızlık oranın...

Devamını Oku
Araba Kullanmaya Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Araba Kullanmaya Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Ehliyetini alıp, ilk kez trafiğe çıkacak her sürücünün biraz da olsa heyecanlı olması çok normal; araba kullanmaya yeni başlayanlara tavsiyeler…Arab...

Devamını Oku