Generali Sigorta A.Ş

Kasko ve Trafik Sigortaları Arasındaki Farklar Nelerdir?

İlk Yayınlanma: 26.01.2018 Generali Sigorta Son Düzenleme : 22.11.2022

Ülkemizde de en yaygın ulaşım tercihi olarak öne çıkan kara yolu taşıtları, bir yandan sürücülere hızlı ve güvenli bir ulaşım imkânı tanırken diğer yandan önemli riskleri de bünyesinde barındırmaktadır. Bir anlık dikkatsizlik can kayıpları, yaralanmalar ve maddi kayıplara neden olabilmekte; tazmini oldukça zor sonuçlar doğurabilmektedir. Bu sebeple motorlu kara yolu taşıtlarına yönelik olarak uygulamaya alınan trafik sigortaları araç sahiplerine kapsamlarına göre çeşitli teminatlar sunmaktadır. Yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı maddi ve manevi teminatlar sunan sigortalar bazı özellikleriyle de birbirlerinden ayrılmaktadır. Araç sahiplerini ilgilendiren en önemli iki sigorta uygulaması ise kasko ve trafik sigortalarıdır. Kısaca açıklamak gerekirse trafik sigortası, muhtemel bir kaza durumunda karşı tarafın can ve mal kayıplarının tazminini belirli sınırlar çerçevesinde sağlayan aynı zamanda da Karayolları Trafik Kanunu uyarınca yaptırılması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Bu özellikleri sebebiyle ülkemizde en yaygın sigorta hizmetlerinden biri olarak öne çıkan trafik sigortası, üçüncü şahıslara yönelik bedensel ve maddi hasarları da kapsaması nedeniyle aynı zamanda bir sorumluluk sigortası mahiyetindedir. Bir diğer araç sigortası olan kasko sigortası ise aracın kaza yapma, yanma, çalınma veya çalınma teşebbüsüyle alacağı hasarları teminat altına almaktadır. Zorunlu trafik sigortasının aksine herhangi bir mecburiyet barındırmayan kasko sigortası, karşı tarafın değil ait olduğu aracın kayıplarını karşılamaktadır. Bu tazmin, ilgili poliçenin kapsamına göre kısmen ya da tamamen olabilmektedir. Kasko sigortasının standart güvencelerine ilave edilebilecek isteğe bağlı teminatlarla, poliçenin kapsamı daha da genişletilebilmektedir.

Kasko Fiyatını Öğren!

Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Kasko ve trafik sigortası arasında en çok öne çıkan fark, birinin devlet tarafından zorunlu tutulan diğerininse tamamen isteğe bağlı bir sigorta türü olmasıdır. Zorunlu trafik sigortanız olmadan aracınızla trafiğe çıkmanız mümkün değilken, kasko sigortası için böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır.
  • Zorunlu trafik sigortası muhtemel bir kaza durumunda karşı tarafta meydana gelebilecek hasarları teminat altına alırken; kasko aracınızda meydana gelen hasarları da karşılamaktadır.
  • Zorunlu trafik sigortasının kapsamı devlet tarafından belirlenir ve tüm sigorta şirketlerinde sabittir. Muhtemel bir kaza durumunda karşı tarafın bedensel ve maddi zararları devlet tarafından belirlenen limitler çerçevesinde karşılanır. Eğer karşı tarafın hasarı trafik sigortasının teminat sınırlarını aşıyorsa kazaya sebebiyet veren kişi kalan tutarı kendi karşılamak durumunda kalır. Ancak kasko sigortasında durum tamamen farklıdır. Kapsamı ve teminat tutarları sigortalı tarafından belirlenebilen kasko sigortası, poliçeye eklenen çeşitli teminatlarla araç ve araç sahibini geniş bir güvence altına alabilir.
  • Trafik sigortasının sahip olduğu teminat limitleri her yıl belirli oranlarda açıklanıyor olsa da; trafik sigortası poliçe fiyatları sigorta şirketleri arasında farklılık gösterebilmektedir. Fakat bu durumun kasko için de geçerli olduğu söylenemez. Kasko fiyatları, sigorta poliçesinin kapsamında yer alan teminatlara göre değişkenlik gösterdiğinden dolayı, kasko tercihinde en ucuz olanı değil en avantajlı olanı bulabilmek önemlidir.

Dünyanın en çok tercih edilen ulaşım şekli olan kara yolu, aynı zamanda en yüksek kaza oranına sahip olan ulaşım şeklidir. Bu yüzden trafiğe çıktığınızda hem siz hem de sevdikleriniz için oluşabilecek olumsuz durumları telafi edebilmek amacıyla kaskonun ve trafik sigortasının faydalarını iyi bilmeli, gerektiğinde bu faydalardan yararlanmalısınız. Güvenli ve sorumlu bir ulaşım için kesinlikle araç sigortalarınızı yaptırmayı ihmal etmemeli; trafik ve kasko sigortalarının avantajlarını bilerek ve her şeyden önce trafik kurallarına harfiyen uyarak maddi ve manevi kayıplara neden olan kazaların önüne geçmelisiniz.

Benzer Başlıklar

Araç Test Sürüşü Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Araç Test Sürüşü Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Test Sürüşü YapmakYeni bir araba satın almadan önce hem aracın teknik özelliklerine hakim olmak hem de araca ısınmak için yapabileceğiniz test sürü...

Devamını Oku
Hangi Araçlara Kasko Yapılmaz?

Hangi Araçlara Kasko Yapılmaz?

Hangi araçlara kasko yapılamadığını ve sebeplerini merak ediyorsanız sayfamızı ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirsiniz!

Devamını Oku
Aylık Kasko Nedir Nasıl Yapılır Neleri Kapsar Neleri Kapsamaz?

Aylık Kasko Nedir Nasıl Yapılır Neleri Kapsar Neleri Kapsamaz?

Aylık kaskonun ne olduğu, aylık kasko uygulaması ve kapsamı hakkında detaylı bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Devamını Oku